Мајами го аквизираше Луал Денг

Мајами го аквизираше Луал Денг Мајами Хит се согласија на меѓусебна соработка со Луал Денг, односно две-годишен договор во кој британецот ќе заработи 20 милиони долари. Договорот исто така вклучува опција Денг да излезе пред втората сезона, со што повторно може да стане слободен играч по една година. Откако ЛеБрон Џејмс го напушти тимот изминатава недела, Денг доаѓа во Мајами како стартер на крилната ( SF ) позиција за наредната сезона. Излегува од тешка сезона, откако беше трејдуван од Чикаго во Кливленд , но од неговите најдобри денови со Булс знаеме дека Денг е одличен играч, Ол-Стар од пред две сезони и феноменален дефанзивец на крилната позиција. Минатата сезона, Денг бележеше по 16 поени, 5.7 скока и 2.9 асистенции во просек во 63-те натпревари кои ги одигра за Булс и Кавалирс, иако неговите бројки значително опаднаа по трејдот во средината на сезоната. Тој никогаш не се вклопи во играта на Кавс и беше сигурно дека тој ќе го напушти тимот по крајот на минатата сезона. Покрај Мајами, за Луал Денг ...
| | веќе видена | слични

Леброн Џејмс го повикал крилниот центар на Минесота Кевин Лав и изразил желба тој во претстојната сезона да му биде соиграч во Кливленд. Како што пренесуваат американските медиуми Минесота и Кливленд преговараат за трејд на Лав во Охајо, но сè уште се далеку од некој конкретен договор. Доколку Лав стигне во Кливленд, тогаш овој тим ќе формира моќно трио Кајри Ирвинг-Леброн Џејмс-Кевин Лав, кое би било способно да ја донесе шампионската титула во Охајо. За да го донесе Лав, Кливленд во трејдот ќе го вклучи и Ендрју Вигинс, кој пред еден месец беше избран како прв пик на драфтот. Кевин Лав минатата сезона во НБА лигата на заврши со просечни 26,1 поени, 12,5 скока и 4,4 асистенции по натпревар. Воедно, минатата сезона тој стана првиот играч во историјата на НБА лигата кој во една сезона постигнал преку 2.00- поени, остварил 900 скокови и постигнал најмалку 100 тројки. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

„Кралот“ сака да заигра во тандем со Кевин Лав. Леброн Џејмс го повика крилниот центар на Минесота и изрази желба за двајцата да заиграат заедно во Кливленд, пренесува „Јаху Спортс“. Според зборовите на истиот извор, и Лав сака да заига со Џејмс за „Кавалерите“ и не му пречи тоа што Леброн потпиша само двегодишен договор со тимот од Охајо. „Кавси“ и „Тимбервулвс“ се наоѓаат во преговори во врска со трејд кој би го донел Лав во Кливленд, но реализацијата сеуште не е блиску.
| | веќе видена | слични

Како и во фудбалскиот свет, така и во кошарката, пред се во НБА – лигатa, во овој период е раздвижен трансфер пазарот, а од преку Атлантикот ни стигнуваат вести за нови промени на клупската средина. Досегашниот крилен центар на Чикаго, искусниот Карлос Бузер, од идната сезона ќе го носи дресот на ЛА лејкерс. Бузер изминатата сезона имаше просек од 13,7 поени и 8,3 скока по натпревар. Откако Кливленд кавалирс го врати во своите редови Леброн Џејмс, а од тимот на Мајами во клубот стигнаа и Џејмс Џонс и Мајк Милер, екипата најверојатно ќе доби ново име од „жешките“. Според информациите, наредните денови договор со Кливленд треба да потпише и 38-годишниот ветеран, Реј Ален. Без сомнение, Кливленд идната сезона ќе има респектабилен тим, способен за високи дострели.
| | веќе видена | слични

Враќањето на Леброн Џејмс во Кливленд предизвика синџир на реакции кои следеа и кои допрва треба да следат само благодарение на магнетната привлечност на кошаркарскиот „крал“. Покрај економскиот бум во многуте економски гранки во Кливленд и околината, кој неминовно ќе го предизвика присуството на Џејмс, од крајно значење за сето тоа тргне во вистинскиот правец е изгледот на екипата за наредната сезона. Намера на Џејмс е да го земе шампионското „семе“ од Мајами и да го насее во Кливленд. Имено, освен него, од наредната сезона дресот на Кливленд ќе го носи Мајк Милер, членот на шампионската постава на Мајами, кој веќе потпиша договор, стигна и ветеранот Џејмс Џонс, кој беше малку корисен во Мајами во ланската сезона, а сега Џејмс и Милер го убедуваат Реј Ален да им се придружи. Излишно би било да пишуваше од какво значење би бил најдобриот шутер на тројки во историјата на НБА лигата за Кливленд, кој и понатаму е слободен играч по „излегувањето“ од договорот со Мајами. „Го имаме Џејмс, а сега го селиме Мајами ...
| | веќе видена | слични

Двејн Вејд ќе остане во Мајами и покрај тоа што Леброн Џејмс го напушти клубот. Според пишувањето на американските медиуми Вејд ставил потпис на нов двегодишен договор вреден 31,1 милиони долари. Вејд ќе ја игра 12-та сезона во НБА кариерата, а според статистиката на клубот тој е најдобриот кошаркар во историјата на "жешките" од Мајами. (Крај)
| | веќе видена | слични

Тренерот на Мајами Хит, Ерик Сполстра ј апрокоментира одлуката на Леброн Џејмс да се врати во Кливленд, велејќи дека не жали за тоа што се случило и додаде дека Џејмс исто така не треба да доживува каење за овој потег. “Четирите години, во кои работевме заедно беа историски. Кога си во НБА брзо учиш дека постојано има промени кои треба да ги прифаќаш и да се прилагодуваш спрема нив. Кога си слободен агент во Лигата имаш право да земеш вистинско решение за себе и твоите блиски, па мора да го почитуваме она што Леброн го направи”, изјави Сполстра. 43-годишниот Сполстра е тренер на Хит од 2008 година наваму, а пред тоа 11 години беше асистент на претходните ментори на “жешките”.
| | веќе видена | слични

По мегаѕвездата Леброн Џејмс кој се врати во Кливленд, нов член на Кавалирс е уште еден Џејмс, Џонс. Сега во тимот има тројца поранешни кошаркари од шампионскито состав на Мајами хит. Покрај дуото Џејмс, Леброн и Џонс во Клоивленд ќе игра и бекот шутер Мајк Милер. Леброн Џејмс ја почна кариерата во Кливленд и на сензационален начин пак се врати кај Кавс, иако имаше многу недоразбирања при заминувањето во Мајами. Раководството на НБА тимот има за цел да му помогне на Леброн со ангажман на кошаркари со кои играл во текот на кариерата, па затоа ги ангажираше и Милер и Џонс.
| | веќе видена | слични

Очекувано е Леброн Џејмс да донесе борбата за титулата на Кавалирс, а пресметките велат дека неговото враќање во еден од најсиромашните градови во САД ќе донесе огромни суми долари Минатиот викенд веројатно најдобриот кошаркар на денешницата Леброн Џејмс објави дека по четири години минати во Мајами се враќа во клубот во кој ги помина првите седум години во неговата НБА кариера - Кливленд Кавалирс. Ваквиот расплет не е важен само на спортски план, туку и на економски, кога станува збор за еден од најсиромашните градови во САД. Имено, според предвидувањата на стручњаците враќањето на "Кралот Џејмс" би требало да донесе 129 милиони долари од дополнителното продавање влезници, 171 милион долари од други активности неврзани со влезниците ( поголема посета на хотелите, рестораните, гаражите за паркинг, продажба на дерсови...) и околу 195 милиони долари од плејофот, со претпоставката дека Кавси, по прв пат откако Џејмс го напушти Охајо се пласираат во доигрувањето. Ова е прилично голем приход кој ќе дојде од ...
| | веќе видена | слични

Тоа што се очекуваше, се случи. Како што се очекуваше последниве неколку денови, од екипата на Мајами Хит потврдија дека потпишаа нов договор со 32-годишната кошаркарска ѕвезда Двејн Вејд. Условите во договорот не се објавени, меѓутоа американските медиуми пренесуваат дека Вејд потпишал договор во времетраење од две години, со тоа што играчот во втората година да има опција за раскинување на договорот. Со задржувањето на Вејд, а претходно и на Крис Бош, Мајами на некој начин најде утеха по шокантното заминување на Леброн Џејмс по после четири години се врати во Кливленд.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 550 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 146 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мајами го аквизираше Луал Денг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: