СПАС ВО ФИНИШОТ: Работнички преку пенал дојде до реми (ФОТО)


Доколку голманот Шишковски не беше во елемент гостите можеа да заминат со висока победа Фудбалерите на Работнички одиграа нерешено на домашен терен против Динамо Минск со 1:1 во меч во кој гостите прикажаа подобра игра. Работнички имаше шанса на почетокот, но Сахити не се снајде најдобро, па следуваа неколку шанси на гостите. За неколку минути Шишковски успеа да одбрани неколку зицери. Тој бранеше одлично и придонесе за 0:0 на полувреме. После осум минути игра во вториот дел гостите казнија преку Квашински и успешно го чуваа водството. Така беше до првата минута од судиското продолжение кога Работнички со играч помалку се избори за пенал кој го реализираше Најденов. ФК Работнички - ФК Динамо Минск, Лига Европа квалификации 2 круг
| | веќе видена | слични

Шкендија ќе игра во третото квалификациско коло во Лига Европа, откако во двомечот успеа без пораз да го мине Хелсинки. Пред една недела Шкендија славеше над финскиот тим со 3:1, а во реваншот во Финска одигра 1:1. Финците дојдоа до предност во 28.минута со авто-голот на Радески, додека Шкендија израмни во 71.минута преку Целиковиќ. Работнички не успеа да го мине второто квалификациско коло во Лига Европа, откако загуби во Минск од Динамо со 3:0. Белорускиот шампион со вкупен резултат 4:1 се пласира во наредното коло. Динамо првиот гол го постигна во 21.минута преку Нојок. Три минути пртходно Трајчевски не успеа да реализира чиста шанса за Работнички. Во второто полувреме Белорусите постигнаа уште два гола преку Галовиќ во 70. и Сарока во 84. минута.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Работнички, Виктор Треневски по вчерашниот пораз од Динамо Минск и елиминацијата од второто квалификационо коло од Европа Лигата изјави дека белорускиот тим заслужено обезбеди пласман во следното коло. „Динамо Минск покажа повеќе во двомечот и заслужено се пласира во следното коло од Лигата на Европа. Јас и претходно напоменав дека противникот ја има фаворитската улога. Ние не ги искористивме своите шанси на овој натпревар, и на крајот сме поразени. За разлика од нас, Динамо Минск имаше одлична реализација на своите можности. Честитки за противникот и многу среќа во следната рунда“, изјави Виктор Треневски. За потсетување Работнички во првото коло го елиминираше претставникот на Сан Марино Тре Пене, но во Скопје со Динамо Минск одигра само 1-1, резултат недоволен за пласман понатаму по вчерашниот пораз од 3-0.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Шкендија го потврдија својот пласман во третото квалификациско коло за Лига Европа. Шкендија попладнево на гостувањето во Хелсинки во реванш меч против тимот на ХЈК одигра нерешено 1:1, а со вкупен резултат од 4:2 тетовци се пласираа во следната рунда. Во првиот дел домаќините поведоа со 1:0 благодарение на авто-голот на Марјан Радески во 28.минута. Сепак во вториот дел тетовци заиграа на посакуваното ниво, а како резултат на таквата игра дојде и голот во 71.минута на Иван Челиковиќ за израмнување на 1:1. Шкендија останува единствениот македонски преставник во Лига Европа, откако претходно попладнево, Работнички беше елиминиран од Динамо Минск од кој во реваншот загуби со 3:0.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Динамо Минск со убедлива победа од 3-0 го елиминираа македонскиот претставник во Лига Европа Работнички Победата на домаќините ја најави Нојок уште во првиот дел откако претходно Трајчевски не реализира голема шанса кога од непосредна близина биеше далеку од голот. Во вториот дел Галовиќ и Шарока ја запечатија судбината на гостите.
| | веќе видена | слични

Шкендија ќе игра против Тракаи во третото квалификациско коло за настап во Европа Лигата, а иста година, 2011 ги врзува двете екипи, односно пред шест лета и тетовци и тимот од Литванија го забележаа најголемиот успех. Шкендија која е формирана во 1979 година, во 2011 година дочека прва шампионска титула во Македонија, што е најголем клупски успех за „црвено-црните“. Истата година Тракаи се пласираше во Првата литванска лига, за првпат во нивната куса историја. Тие се формирани во 2005 година, а од 2011 се постојан член на најквалитетната лига во Литванија. И пласманот во третото квалификациско коло им е најголем успех во Европа, за разлика од Шкендија која лани играше бараж двомеч со Гент за пласман во фазата по групи во ЛЕ.
| | веќе видена | слични

Екипата на Работнички го заврши својот настап на европската фудбалска сцена. „Романтичарите“ се поразени од Динамо Минск со 3:0 во реванш дуелот од второто квалификациско коло во Лига Европа, откако првиот меч во Струмица заврши со 1:1, па со вкупен резултат 4:1 белорускиот тим се пласира во следната рунда. Откако Душко Трајчевски во 18. минута пропушти голема шанса да го доведе Работнички во водство, казната дојде три минути подоцна (21) кога Олександер Нојок го совлада Шишковски за предност на Динамо од 1:0. Во вториот дел белорускaта екипа постигна уште два гола преку Нино Галовиќ во 70. минута и Антон Сарока во 84. минута за конечни 3:0 Во овие моменти во Хелсинки, својот реванш меч го игра Шкендија која во првиот дуел го совлада тимот на ХЈК со 3:1. По првиот дел резултатот е 1:0 за домаќините и тоа благодарение на авто-голот на Марјан Радески во 28.минута.
| | веќе видена | слични

Тетовска Шкендија останува единствен преставник на Македонија во квалификациите за пласман во Лигата, откако Работнички доживеа елиминација. „Црвено црните“ во втората квалификациска рунда го елиминираа тимот на Хелсинки со вкупен резултат (4-2), додека „романтичарите“ со вкупни (4-1) отпаднаа од Динамо Минск. Шкендија на гостувањето во Финска ремизирајќи 1-1 ја задржаа предноста (3-1) од првиот натпревар. Работнички, пак, изгуби 3-0 на гостувањето во Минск и ремито (1-1) од првиот меч се покажа недоволно за пласман понатаму. Тетовчани во третата рунда ќе играат со подобриот од дуелот помеѓу шведски преставник Норчепинг и литванскиот состав на Тракаи. Шкендија македонското друштво може да добие во 4-та и последна рунда за пласман во групната фаза во Лигата на Европа ако Вардар не го успее да го мине Копенхаген во 3-та рунда во квалификациите за ЛШ.
| | веќе видена | слични

Работнички немаше сили да го мине второто коло од квалификациите во Лигата на Европа, и по поразот од 0:3 од Динамо Минск се прости од евросцената. Ремито од мечот во Скопје, 1:1, се покажа како недоволно за подвиг. „Динамо Минск покажа повеќе во двомечот и заслужено се пласира во следното коло од Лигата на Европа. И претходно напоменав дека противникот ја има фаворитската улога. Ние не ги искористивме своите шанси на овој натпревар, и на крајот сме поразени. За разлика од нас, Динамо Минск имаше одлична реализација на шансите и им честитам на победата. И секако им посакувам многу среќа во следната рунда", изјави Виктор Треневски на прес-конференцијата во Минск.
| | веќе видена | слични

Екипата на Работнички го заврши својот настап на европската фудбалска сцена, фудбалерите на Шкендија пак го потврдија својот пласман во третото квалификациско коло за Лига Европа. „Романтичарите“ се поразени од Динамо Минск со 3:0 во реванш дуелот од второто квалификациско коло во Лига Европа, откако првиот меч во Струмица заврши со 1:1, па со вкупен резултат 4:1 белорускиот тим се пласира во следната рунда. Откако Душко Трајчевски во 18. минута пропушти голема шанса да го доведе Работнички во водство, казната дојде три минути подоцна (21) кога Олександер Нојок го совлада Шишковски за предност на Динамо од 1:0. Во вториот дел белорускaта екипа постигна уште два гола преку Нино Галовиќ во 70. минута и Антон Сарока во 84. минута за конечни 3:0 Во овие моменти во Хелсинки, својот реванш меч го игра Шкендија која во првиот дуел го совлада тимот на ХЈК со 3:1. По првиот дел резултатот е 1:0 за домаќините и тоа благодарение на авто-голот на Марјан Радески во 28.минута.Шкендија попладнево на гостувањето во Хелсинки ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Скопски Аеродром од синоќа е во центарот на вниманието, откако жителите на зграда во „Скопјанка“ беа евакуирани поради неподонослива миризба. Вистинска драма ...
сите 159 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба со европратениците Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн го повторил ставот дека неговата партија не ...
сите 265 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СПАС ВО ФИНИШОТ: Работнички преку пенал дојде до реми (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: