СПАС ВО ФИНИШОТ: Работнички преку пенал дојде до реми (ФОТО)


Доколку голманот Шишковски не беше во елемент гостите можеа да заминат со висока победа Фудбалерите на Работнички одиграа нерешено на домашен терен против Динамо Минск со 1:1 во меч во кој гостите прикажаа подобра игра. Работнички имаше шанса на почетокот, но Сахити не се снајде најдобро, па следуваа неколку шанси на гостите. За неколку минути Шишковски успеа да одбрани неколку зицери. Тој бранеше одлично и придонесе за 0:0 на полувреме. После осум минути игра во вториот дел гостите казнија преку Квашински и успешно го чуваа водството. Така беше до првата минута од судиското продолжение кога Работнички со играч помалку се избори за пенал кој го реализираше Најденов. ФК Работнички - ФК Динамо Минск, Лига Европа квалификации 2 круг
| | веќе видена | слични
2 копии

Шкендија успеа да го мине и второто квалификациско коло во Лига Европа, Работнички испадна од Динамо Минск, а најголемото изненадување е елиминацијата на турскиот великан Галатасарај од шведски Естерсунд. Шкендија во третото коло за противник ќе го има тимот на Тракаи, кој во реваншот по изведувањето на пенали го порази Норчепинг. Македонскиот преставник првиот меч ќе го игра во Лутванија на 27 јули, а реваншот во Струмица ќе биде на 3 август. Лига Европа двојки за 3. коло: Тракаи-Шкендија, ПСВ-Осијек, Краснодар-Лингби, Штурм-Фенербахче, Панатинаикос-Габала, Млада Нолесав-Скендербеу, Австрија Виена-АЕЛ Лимасол, Динамо Загреб-Од, Динамо Букурешт-Атлетик Билбао, Олимпик Донецк-ПАОК, Арка-Митјиланд, Естерсунд-Фола, Бордо-Видеотон, Макаби-Паниониос, Утрехт-Лех Познањ, Универзитатеа Крајова-Милан, Брондби-Хајдук Сплит, Гент-Алтах, Астра-Олександрија, Евертон-Ружомберок, Абердин-Аполон, Црвена звезда-Спарта Прага, Ботев-Маритимо, Зенит-Бнеи Јехуда, Марсеј-Остенде, Фрајбург-Домжале, АЕК-Динамо Минск, АИК ...
| | веќе видена | слични

Шкендија ќе игра во третото квалификациско коло во Лига Европа, откако во двомечот успеа без пораз да го мине Хелсинки. Пред една недела Шкендија славеше над финскиот тим со 3:1, а во реваншот во Финска одигра 1:1. Финците дојдоа до предност во 28.минута со авто-голот на Радески, додека Шкендија израмни во 71.минута преку Целиковиќ. Работнички не успеа да го мине второто квалификациско коло во Лига Европа, откако загуби во Минск од Динамо со 3:0. Белорускиот шампион со вкупен резултат 4:1 се пласира во наредното коло. Динамо првиот гол го постигна во 21.минута преку Нојок. Три минути пртходно Трајчевски не успеа да реализира чиста шанса за Работнички. Во второто полувреме Белорусите постигнаа уште два гола преку Галовиќ во 70. и Сарока во 84. минута.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Работнички, Виктор Треневски по вчерашниот пораз од Динамо Минск и елиминацијата од второто квалификационо коло од Европа Лигата изјави дека белорускиот тим заслужено обезбеди пласман во следното коло. „Динамо Минск покажа повеќе во двомечот и заслужено се пласира во следното коло од Лигата на Европа. Јас и претходно напоменав дека противникот ја има фаворитската улога. Ние не ги искористивме своите шанси на овој натпревар, и на крајот сме поразени. За разлика од нас, Динамо Минск имаше одлична реализација на своите можности. Честитки за противникот и многу среќа во следната рунда“, изјави Виктор Треневски. За потсетување Работнички во првото коло го елиминираше претставникот на Сан Марино Тре Пене, но во Скопје со Динамо Минск одигра само 1-1, резултат недоволен за пласман понатаму по вчерашниот пораз од 3-0.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на Шкендија го потврдија својот пласман во третото квалификациско коло за Лига Европа. Шкендија попладнево на гостувањето во Хелсинки во реванш меч против тимот на ХЈК одигра нерешено 1:1, а со вкупен резултат од 4:2 тетовци се пласираа во следната рунда. Во првиот дел домаќините поведоа со 1:0 благодарение на авто-голот на Марјан Радески во 28.минута. Сепак во вториот дел тетовци заиграа на посакуваното ниво, а како резултат на таквата игра дојде и голот во 71.минута на Иван Челиковиќ за израмнување на 1:1. Шкендија останува единствениот македонски преставник во Лига Европа, откако претходно попладнево, Работнички беше елиминиран од Динамо Минск од кој во реваншот загуби со 3:0.
| | веќе видена | слични

Екипата на Работнички го заврши својот настап на европската фудбалска сцена. „Романтичарите“ се поразени од Динамо Минск со 3:0 во реванш дуелот од второто квалификациско коло во Лига Европа, откако првиот меч во Струмица заврши со 1:1, па со вкупен резултат 4:1 белорускиот тим се пласира во следната рунда. Откако Душко Трајчевски во 18. минута пропушти голема шанса да го доведе Работнички во водство, казната дојде три минути подоцна (21) кога Олександер Нојок го совлада Шишковски за предност на Динамо од 1:0. Во вториот дел белорускaта екипа постигна уште два гола преку Нино Галовиќ во 70. минута и Антон Сарока во 84. минута за конечни 3:0 Во овие моменти во Хелсинки, својот реванш меч го игра Шкендија која во првиот дуел го совлада тимот на ХЈК со 3:1. По првиот дел резултатот е 1:0 за домаќините и тоа благодарение на авто-голот на Марјан Радески во 28.минута.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Шкендија излегоа непоразени и на гостувањето во Хелсинки, односно со вкупни 4-2 го минаа составот на ХЈК и дојдоа до третото квалификациско коло во Лига Европа каде за ривал ќе го имаат Тракаи од Литванија што значи вратата е ширум отворена и втора година по ред нашиот претставник да дојде до плејоф рундата во ова натпреварувања. Задоволството кај тетовци од новиот успех е големо и тоа може да се забележи од славјето и нивниото лудило во соблекувалната по средбата во Финска.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Динамо Минск со убедлива победа од 3-0 го елиминираа македонскиот претставник во Лига Европа Работнички Победата на домаќините ја најави Нојок уште во првиот дел откако претходно Трајчевски не реализира голема шанса кога од непосредна близина биеше далеку од голот. Во вториот дел Галовиќ и Шарока ја запечатија судбината на гостите.
| | веќе видена | слични

Екипата на Шкендија денеска со ремито во Финска против ХЈК Хелсинки го потврди пласманот во третото квалификациско коло во Лига Европа во кое ќе игра со изненадувањето Тракаи. Прволигашот од Литванија успеа да го изненади Норчепинг на нашиот репрезентативец Давид Митов Нилсон и да дојде до оваа фаза на натпреварувањето. Имено Тракаи вечерва славеше со 2-1, резултат кој беше идентичен како и на првиот меч во Шведска за Норчепинг, па се пристапи кон продолженија во кои немаше промени и на ред дојдоа ударите од 11 метри во кои литванците победија со 5-3. Ова е одлична можност за Шкендија со успех над Тракаи одново да дојде до плејоф рундата за пласман во групната фаза во ЛШ, односно да го повтори успехот од лани. Да потсетиме „црвено-црните“ во натпреварувачката 2016/2017 година паднаа на последното скалило на белгиски Гент кој славеше со вкупни 6-1. Меѓутоа нашиот претставник мора да внимава и да не го потцени Тракаи, тоа е тим е на второто место во домашниот шампионат, а во ЛЕ ги изненади фаворизираните Сент ...
| | веќе видена | слични

Шкендија ќе игра против Тракаи во третото квалификациско коло за настап во Европа Лигата, а иста година, 2011 ги врзува двете екипи, односно пред шест лета и тетовци и тимот од Литванија го забележаа најголемиот успех. Шкендија која е формирана во 1979 година, во 2011 година дочека прва шампионска титула во Македонија, што е најголем клупски успех за „црвено-црните“. Истата година Тракаи се пласираше во Првата литванска лига, за првпат во нивната куса историја. Тие се формирани во 2005 година, а од 2011 се постојан член на најквалитетната лига во Литванија. И пласманот во третото квалификациско коло им е најголем успех во Европа, за разлика од Шкендија која лани играше бараж двомеч со Гент за пласман во фазата по групи во ЛЕ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СПАС ВО ФИНИШОТ: Работнички преку пенал дојде до реми (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: