Основачот на „Фејсбук“ Марк Цукерберг проговори за лажните профили од Македонија


Во Македонија откривме голем број лажни профили што генерираат лажни вести, рече Марк Цукерберг, основачот на „Фејсбук“ во неговото прво интервју и појавување ...
| | веќе видена | слични

Дали знаете колку се чести лажните вести и какво влијание имаат? Група професори од MIT направи најголемо истражување досега, а резултатите покажуваат дека ќе ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Објавуваат неточни содржини за да добијат пари од кликовите. Според CNN и BBC, Македонија стана центар на лажни вести во светот, откако нивниот извор беше ...
| | веќе видена | слични

Основачот на „Фејсбук“, Марк Закерберг, изјави оти е сигурен дека некој се обидува да ги попречи ноемвриските избори за Претставничкиот дом на американскиот ...
| | веќе видена | слични

Откако Фејсбук се најде во епицентарот на аферата со злоуптреба на податоци од нивните корисници од страна на Кембриџ Аналитика, конечно се огласи и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 2017 година биле откриени многу лажни Фејсбук профили од Македонија кои се обидувале да шират лажни вести, тврди првиот човек на социјалната мрежа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бегалец но и пратеник со добра плата е во моментов Никола Груевски. Иако полицијата го бара со потерница, поради изречената казна од две години, тој се уште го ...
сите 392 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски. ВМРО-ДПМНЕ беше вчера под ...
сите 140 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 80 | | | веќе видена

Екипата на 1ТВ е на пат кон Будимпешта по трагата на побегнатиот екс премиер Никола Груевски. Тргнаа по непотврдени информации за тоа каде се наоѓа, а нешто по ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Основачот на „Фејсбук“ Марк Цукерберг проговори за лажните профили од Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: