Анонимуси: За спорот околу името Македонија


ВИДЕО: Анонимуси: За спорот околу името Македонија Уште една платена пропаганда од страна на Грција се појави на интернет во обид да се сврти вниманието на спорот околу името Македонија што земјава ја има со јужниот сосед и да се минимизираат македонските аргументи за спорот. Нарачателот на платената видео лага овој пат го користи брендот „Анонимуси“ како наводна заштита за „вистинитоста“ со кој се обидува за да ја пренесе грдата манипулација со јавноста со тврдење за „кражбата на историјата“. Постирано од извесен Абед Алуш, видеото на Јутјуб го најавува коментар дека „дури и Анонимусите чинат повеќе од грчките политичари за да ја заштитат грчката историја и наследство во врска со спорот околу името Македонија. Повеќето од грчки политичари неофицијално се согласни со името ПЈРМ (FYROM). Во коментарот се додава дека „грчките функционери не сториле многу за да ги спречат Словените да ја искорисуваат грчката цивилизација“. На крајот од коментарот се додава дека „Анонимуси им се обраќаат на Словените ...
| | веќе видена | слични

Ова како одговор откако неколку дена пред тоа  светската хакерска организација излезе со видео во кое ги брани ставовите на Македонија, Грците го возвратија ударот со лажно претставување. Во новото видео, Грците пред светот ги претставува како жртви. Спротивно на тоа "Анонимуси" кои застанаа во одбрана на македонските позиции имаат поставено повеќе од 30 видеа на својот канал. Во видеото се користат цитати од познатиот американски историчар и филозоф Јуџин Борза за кого не е воопшто спорно македонското потекло на Александар Македонски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лажни „Анонимуси“ застанаа во одбрана на грчките позиции за името. Неколку дена откако светската хакерска организација излезе со видео во кое ги брани ставовите на Македонија, Грците го возвратија ударот со лажно претставување. Новото видео, Грците пред светот ги претставува како жртви, јави вчера Сител телевизија. Дека станува збор за лажни „Анонимуси“ говори и фактот што корисникот на „Јутјуб“ под псеводимот „Anonimus power“ има поставено само едно видео. Спротивно на тоа „Анонимуси“, кои застанаа во одбрана на македонските позиции, имаат поставено повеќе од 30 видеа на својот канал. Да се потсетиме како тие застанаа во одбрана на македонскиот идентитет. Во видеото се користат цитати од познатиот американски историчар и филозоф Јуџин Борза за кого не е воопшто спорно македонското потекло на Александар Македонски.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 363 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 248 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 296 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анонимуси: За спорот околу името Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: