Во Норвешка потрага по човек што се споредува со Брејвик

3 копии

Норвешката полицијата е во потрага по „ментално нездрав, неурамнотежен и опасен“ маж кој се поистоветува себеси со Андерс Брејвик, пишуваат денеска норвешките медиуми. Полицијата објави национална потрага по човекот кој може да биде многу опасен, а неговите фотографии се појавија во норвешките медиуми. Пред извесно време тој бил ослободен од затвор, но според психијатрите, тој може да биде опасен за општеството. Според медиумите, тој има 42 години, живее во гратчето Фло во Халингдален. Во понеделникот, тој бил ослободен од затвор, каде што отслужувал казна за уништувањето на општинските канцеларии и закани по животот на вработените. Полицијата започна потрага по заклучокот на затворските психијатри, кои сметаат дека е опасен за заедницата. „Тој се однесуваше така што може да се заклучи дека има ментална болест Тој, исто така, изјави дека се поистоветува со Андерс Брејвик, обвинет за убиство на 76 луѓе“, пренесува норвешката телевизија TV-2. Информацијата за новинарите денеска наутро ја потврдила полициската ...
| | веќе видена | слични

Дел од железничката станица во Осло беше евакуиран утринава откако на една од платформите била пронадена сомнителна торба. Норвешката полиција соопшти дека спровела детална истрага во врска со торбата, за која се претпоставува дека била оставена од 43 годишен ментално нестабилен човек. Сепак не бил пронајден експлозив ниту било каков опасен материајл, по што тревогата беше повлечена. Полицијата објави фотографија од човекот и започна потрага низ целата земја, бидејќи смета дека тој може да биде екстремно опасен. Човекот лежел во затвор поради обидот да провали во полициската станица во градот Фла, а минатата недела бил ослободен. Според локалните власти тој се „поистоветувал себе си“ со Андерс Брејвик кој со подметната бомба и со автоматско оружје уби 76 луѓе во Осло и на островот Утоја.
| | веќе видена | слични

Норвешката полиција од понеделникот интензивно трага по 42 годишен маж кој тој ден бил пуштен од затвор. ТВ 2 објави фотографија од човекот кој е опишан како опасен. Во затвор завршил откако провалил во полициска станица и им се заканувал на полицајците во градот Фла каде што живеее. По пуштањето од затвор в понеделник со него разговарале судски истражители кои испратиле до полицијата загрижувачка порака во која стои дека се работи за ментално нестабилна личност кој се поистоветува со норвешкиот убиец Андерс Брејвик. Под проценка дека претставува опасност за себе и околината полицијата го бара 42 годишниот поранешен затвореник за да го испрати на психијатриско лекување. Веќе го барале во неговиот дом но не го нашле таму./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Останато

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 178 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 316 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Норвешка потрага по човек што се споредува со Брејвик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: