Знамињата на НАТО добро заштитени во балканските држави


Црна Гора не е единствена држава на Балканот што предвидува строга и висока казна за јавно изложување на подбив на меѓународна организација каква што е, на пример, НАТО или некоја друга. Ова го покажува споредбената мини-анализа на одредбите од Kривичните законици на неколку балкански земји по веста што изминативе два дена беше пренесена во балканските земји врзано за казните што за такво нешто се предвидени во Црна Гора. Имено, црногорскиот весник „Вијести“ завчера објави дека секој оној што ќе ја изложи на подбив алијансата, ќе може да биде казнет со висока парична казна. - Со три до десет илјади евра ќе се казни секој што јавно ќе ги изложи на подбив ООН, Меѓународниот црвен крст или друга меѓународна организација чиј член е Црна Гора - пишува во членот 200 од црногорскиот Kривичен законик. Одредбата што постои во црногорскиот законик не е нова и на брзина вградена во пресрет на неодамнешниот прием на Црна Гора во членство на оваа меѓународна организација. Kако санкција таа е предвидена одамна, со ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот оперативец на ЦИА, Џозеф Асад бил виден во Црна Гора во време кога Балканот го тресела аферата за наводниот заговор на Русија против приклучувањето на оваа држава во НАТО, минатата есен. Прашањето е, што барал таму американски агент? Ова прашање го поставиле истражувачите од американскиот Конгрес. Џозеф во Вашингтон се слави поради успешните акции за извлекување на десетина ирачки христијани од територијата на ИСИС во 2015. година. Минатиот октомври, неколку дена пред одржувањето на изборите во Црна Гора, Асад слетал во оваа земја, која е на линијата на огнот помеѓу Русија и САД. Зошто Асад е во фокус на судењето за наводна шпионажа во Црна Гора, а сега и дел од конгресна истрага во Вашингтон. Настанатата збрка е знак дека старата шпионска игра "Исток против запад" повторно оживеала во Европа. Поранешни и сегашни офицери на САД и Русија приватно ставаат до знаење дека нивните оперативци се на работа, посебно на Балканот и во Црна Гора. Последните проблеми на Црна Гора почнале да се ...
| | веќе видена | слични

Вака претставувајќи се на светската јавност, 57  годишниот Чернетиќ од Торино  речиси десет години живеел во својата бајка каде тој е принц од Црна Гора и  Македонија..  Бил толку убедлив што сиве овие години никој не се посомневал дека зад ваква непостоечка титула стои човек кој безочно лаже.  Неговата репутација била толку голема што вистински престиж било тој да биде гостин  на најпопуларните забави низ Европа.  Принцот тврдел дека е потомок на Црнојевиќ „Принц од Црна Гора и Македонија“. За него се слушнало дури и до Холивуд, Чернетиќ покажал големо срце па решил  Плебој зајачица Памела Андерсон да ја прогласи за грофица, а нејзините два сина за принцови.   Памела на оваа титула била толку горда што свое искуство од запознавањето на принцот го прераскажала  во најгледаното шоуто на Елен Де Џенерис. Неговото безобразие оди дотаму што како принц се среќавал и со свештени лица, бил прифатен од сите кралски семејства.  Целиот  негов театар било само со една цел  да ужива во луксузот на неговите лажни ...
| | веќе видена | слични

Италијанската полиција му ја симна маската на лажниот принц Стефан Чернетиќ кој со години мамел богати и славни, меѓу жртвите на неговите измами и актерката Памела Андерсон, тенисерот Новак Џоковиќ, државниот секретар во Ватикан Пјетро Паролин. Претставувајќи се како принц на Црна Гора и Македонија, 57 годишниот Чернетиќ бесплатно јадел во скапи ресторани, одмарал на монденски места, се дружел со светскиот џет сет. Со цел да ги зајакне своите лажни привилегии принцот дури има и своја интернет страница, а на фејсбук профилот може да се видат слики со кардинали, градоначалници, членови на кралското семејство од Монако. На листата на наседнати и плејбој зајачицата, Памела Андерсон. Таа не само што поверувала во легитимноста на престолонаследникот на Црна Гора и Македонија, туку и клекнала пред него, за да ја добие титулата грофица од „Лилијан Санта Марија Лигура“ и била прогласена за „Голема дама на Црна Гора“ за нејзиниот придонес за заштита на морскиот и дивиот свет. И покрај тоа што Црна Гора не е монархија ...
| | веќе видена | слични
15 копии

На титулата на Стефан Чернетиќ наседнале бројни претставници на италијанскиот и светски џет-сет. Италијанската полиција го приведе Стефан Чернетиќ поради тоа што со години се претставувал како „принц од Црна Гора и Македонија“ и на тој начин измамил голем број претставници на џет-сетот, живеејќи на нивна сметка и нудејќи им соработка. Чернетиќ и неговиот соработник се обвинети за лажно претставување и фалсификување документи, а за црниот мерцедес, кој го украсиле со црногорски знамиња и налепници на дипломатскиот кор и со кој се возеле низ цела Европа, ќе добијат посебни казни. Благодарение на профилите на социјалните мрежи, преполни со слики од елитни настани, како и веб страницата, преку која пласирал лажни вести, Чернетиќ (57) од Торино успеал на светот да му се претстави како потомок на Црнојевиќ и „принц од Црна Гора и Македонија“. На листата на наседнати се и најпознатата плејбој зајачица, Памела Андерсон. Таа не само што поверувала во легитимноста на престолонаследникот на Црна Гора и Македонија, туку ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Италијанската полиција го уапси 57-годишниот Стефан Чернетиќ кој со години лажно се претставувал како принц на Црна Гора и Македонија, а негови „жртви“ биле и познати личности од целиот свет. Покрај него е уапсено и лицето С.С. со италијанско државјанство, кој се претставувал како амбасадор на Македонија во Италија и двајцата организирале хуманитарни и гала настани, посредувале за остварување бизнис и културни врски и давале лажни титули и признанија. На гала церемонија во Џенова, лажниот принц ѝ доделил титула „грофица на редот на лилјанот“ на поранешната актерка, а сега активистка Памела Андерсон. Тој тогаш рекол дека ѝ ја доделува титулата поради нејзиниот „храбар придонес за заштита на морските животни“. Влезницата за гала-свеченоста изнесувала 120 евра. Чернетиќ често патувал во Монте Карло каде се претставувал како принц за да се „пикне„ во високото друштво и да се фотографира со Алберт, принцот од Монако, но и со Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена, убедувајќи ги сите дека е дојден за да ги ...
| | веќе видена | слични

Нема да има промени во режимот за поминување на државната граница за државјаните на Србија кои патуваат во Црна Гора. Ова го соопшти Министерството за внатрешни работи во Подгорица откако се раширија шпекулации дека ќе има новини во меѓуграничната релација Србија – Црна Гора.
| | веќе видена | слични

Приказната завршила откако во одморалиште во Фусини принцот направил голема сметка која менаџерот ја проследил до амбасадите на Македонија и на Црна Гора. Стигнал одговор „не ни испраќајте сметки, немаме принц и сигурно не го делиме со Црна Гора“ Италијанската полиција го приведе Стефан Чернетиќ поради тоа што со години се претставувал како „принц од Црна Гора и Македонија“ и на тој начин измамил голем број претставници на џет-сетот, живеејќи на нивна сметка и нудејќи им соработка . Чернетиќ и неговиот соработник се обвинети за лажно претставување и фалсификување документи, а за црниот мерцедес, кој го украсиле со црногорски знамиња и налепници на дипломатскиот кор и со кој се возеле низ цела Европа, ќе добијат посебни казни. Благодарение на профилите на социјалните мрежи, преполни со слики од елитни настани, како и веб страницата, преку која пласирал лажни вести, Ч ернетиќ
| | веќе видена | слични

57 годишниот Стефан Чернетиќ е човекот кој со години лажно се претставувал како принц од Македонија и Црна Гора. Чернетиќ на една од веб-страниците отворени за поткрепа на неговиот лажен идентитет го објавил „семејното дрво“ според кое тој е син на грофицата Снежана Аврамовиќ и кнезот Онорато Чернетиќ, односно Црнојевиќ, потомци на славната црногорска лоза, што според „податоците“ на страницата влечат корени уште од времето на Гај Јулие Цезар.Чернетиќ по професија е гастрономски новинар. Неговиот „кралски живот“ се сведувал на организирање хуманитарни вечери за кои гостите плаќале скапи влезници, а тој во зависност од сумата ги прогласувал за витези и им доделувал други признанија.„Принцот“, често патувал во Монте Карло каде се претставувал како принц од Македонија и Црна Гора за да се „пикне„ во високото друштво и да се фотографира со Алберт, принцот од Монако, но и со Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена, убедувајќи ги сите дека е дојден за да ги зацврсти дипломатските односи меѓу земјите и да ја ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Италијанската полиција соопшти дека го уапсила Стефан Чернетиќ кој се самопрогласил за принц на Црна Гора и Македонија и уште едно лице кое се претставувало како македонски амбасадор во Италија. Италијанската полиција соопшти дека го уапсила Стефан Чернетиќ кој се самопрогласил за принц на Црна Гора и Македонија и уште едно лице кое се претставувало како македонски амбасадор во Италија. Двајцата уапсени патувале низ Италија со возило „Mercedes“ со црногорски знаменца и амблеми на дипломатски кор и нуделе економски, културни, меѓурелигиски и други видови соработки меѓу Црна Гора и Италија. Според италијанските медиуми, директен повод за тужбата против Чернетиќ била сметката што луксузна вила во Апулија ја доставила до амбасадата на Македонија. Другиот осомничен С.С. е италијански државјанин кој патувал со него и се претставувал како амбасадор на Македонија во Италија. Тој и претходно бил обвинет за лажно претставување. Двајцата гратис отседнале во вилата од 25 до 31 јули, 2016 година, со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

До вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет. Пообилни врнежи од снег ќе има во недела и вторник и ќе се ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 118 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повреди здобиени за време на нападот на божиќниот панаѓур во ...
сите 137 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев е уверен дека има поддршка од пратениците за да се заврши процесот на уставни измени и да се имплементира Договорот од Преспа „Видовте ...
сите 158 | | | веќе видена

Обидите на британската премиерка Тереза Меј да добие гаранции од ЕУ за својот договор за брегзит, нејзините противници го прогласија за срамен неуспех, кој не ...
сите 375 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Знамињата на НАТО добро заштитени во балканските држави

Од:
До кого (е-маил):
Порака: