ГО ИСПРАТИЈА СО ОВАЦИИ: Кире Лазаров доби огромен аплауз во Барселона (ВИДЕО)


Капитенот на репрезентацијата на Македонија во ракомет денеска се збогуваше со тимот од Каталонија Најдобриот ракометар на Македонија, Кире Лазаров го одигра последниот меч во дресот на Барселона и денеска беше испратен со овации. Тој заедно со Јеспер Нодесбо доби признание од клубот, а кариерата ја продолжува во Франција во Нант. Лазаров одработи неколку одлични сезони во Барселона, па клубот знаеше да го цени неговиот придонес за екипата така што ги заслужи сите аплаузи и овации кои ги доби од колегите, но и од публиката. Kiril Lazarov també s'acomiada de l'afició del @FCBhandbol . El seu braç esquerre protagonitza part de la història moderna del club pic.twitter.com/RDzfKvjlpn — Gonzalo Romero
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонското“ полуфинале на Ф4 во Келн носи голема возбуда во ракометна Македонија, на едната страна е нашиот Вардар на другата нашите Кире Лазаров и Борко Ристовски во дресот на Барселона. Филип Лазаров и неговото синче Милан на оргинален начин ја решија дилемата за кого да навиваат – Филип во дресот на својот поранешен клуб Вардар, а малиот Милан во дресот на Барселона им посакаа среќа и на „чичо Кире“ и на „кумот Столе“. Нека победи подобриот!
| | веќе видена | слични

Во овие моменти се игра второто полуфинале во Лигата на шампионите во кое се соочуваат нашиот Вардар и Барселона на Кире Лазаров и Борко Ристовски. Оваа средба внимателно се следи во Македонија и Европа, а неа ја пратат и Филип Лазаров и неговиот син Милан кои на интерес начин покажаа за кого навиваат. -Среќно чиче (Кирил), среќно кумче (Столе). Нека победи подобриот, -стои во пораката на Филип на социјалните мрежи. Srekno cice srekno kumce , neka pobedi podobriot :) @sstole555 @klazarov77 A post shared by Filip (@filip023) on Jun 3, 2017 at 8:14am PDT
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонскиот ракометен првак Вардар денеска со почеток во 18 часот во Келн, Германија ќе го има својот историски настап на завршниот „фајнал фор“ турнир од Лигата на шампионите. Вардар е првиот македонски турнир што успеал да се пласира на Ф4 турнирот. „Црвено-црните“ во својата 11 сезона во елитното натпреварување имаат 12 победи на 16 натпревари и очекуваат продолжување на добрите игри и резултати. Алекс Душебаев кој дел од најдобрата постава на сезоната за Вардар ќе ги одигра последните два натпревара па посакува со победа да се прости од своите соиграчи. - Работевме напорно. Дојдовме до завршницата, и тука треба да го покажеме најдоброто од Вардар. Барселона е искусен тим, и знаат како е да се игра на Ф4 во Келн, и го имаат освоено и трофејот. Ние сме максимално мотивирани за успех, и ќе треба да дадеме 120% од своите можности за да ја совладаме Барселона. Мислам дека одбраната ќе решава, тие имаат еден од најдобрите светски голмани, Гонзало, а нападот мора да биде на високо ниво ако сакаме да ...
| | веќе видена | слични

Денеска од 18:00 часот во „ЛАНКСЕС“ Арената во Келн, Вардар во полуфиналето ќе ги одмери силите против Барселона во ракометната Лига на шампионите. Веќе се објавени составите на двата тима за денешната пресметка на официјалната веб страница на Европската ракометна федерација (ЕХФ). Лига на шампиони (мажи) 2016/2017 „ЛАНКСЕС“ Арена – Келн (Германија), Судии: Вацлав Хорачек (Чешка) и Јири Новотни (Чешка). Вардар-Барселона, полуфинале (18:00 ч.) Вардар: Штербик, Милиќ, Абутовиќ, Борозан, Кањелјас, Циндриќ, Чупиќ, Деревен, Дибиров, Душебаев, Фереира Мораеш, Карачиќ, Македа, Марсениќ, Шишкарев, Стоилов. Барселона: Перез де Варгас Морено, Ристовски, Арино Бенгоечеа, Ентрериос Родригез, Жалуз, Јиха, Лазаров, Мем, Морос де Аргилја, Н`гесан, Нодесбо, Ривера Фолч, Собих Мир, Сораиндо, Сипржак, Томас Гонзалез. -ДУШЕБАЕВ: КОГА СУДИИТЕ ЌЕ СВИРНАТ ЗА ПОЧЕТОК, СЕ МИСЛИ САМО НА НАТПРЕВАРОТ!- Прво беше избран за најдобар млад играч во Лигата на шампионите во сезоната 2014/2015, повеќепати беше дел од идеалниот тим на колото ...
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Келн Стеван Цаневски, Игор Паневски Денешната пресметка меѓу Вардар и Барселона воедно ќе претставува и дуел на двата извонредни десни бекови, Алекс Душебајев од едната и Кире Лазаров од другата страна. Желбата за врвни резултати никогаш не недостигала ниту кај младиот Шпанец, уште помалку кај искусниот Македонец, но мотивацијата овојпат ќе биде уште поголема поради фактот дека средбите во Келн ќе бидат последни за овие двајца ракометари во нивните сегашни клубови. Алекс Душебајев по завршувањето на сезонава заминува кај својот татко Талант во тимот на Кјелце, додека Кире Лазаров става крај на својата трофејна авантура во Барселона и по долги години минати во Шпанија се сели во француското првенство, во екипата на Нант. „ Уште кога дојдов во тимот, мојот сон е да ја освојам титулата со Вардар. Знам дека ќе биде тешко. Сепак, ние ќе се бориме во Келн и ќе уживаме во сите предизвици што се пред нас“ – истакнува шпанскиот репрезентативец во дресот на Вардар. Лазаров токму како член на Барселона пред ...
| | веќе видена | слични

Вардар е првиот македонски турнир што успеал да се пласира на Ф4 турнирот. „Црвено-црните“ во својата 11 сезона во елитното натпреварување имаат 12 победи на 16 натпревари и очекуваат продолжување на добрите игри и резултати. Алекс Душебаев кој дел од најдобрата постава на сезоната за Вардар ќе ги одигра последните два натпревара па посакува со победа да се прости од своите соиграчи. - Работевме напорно. Дојдовме до завршницата, и тука треба да го покажеме најдоброто од Вардар. Барселона е искусен тим, и знаат како е да се игра на Ф4 во Келн, и го имаат освоено и трофејот. Ние сме максимално мотивирани за успех, и ќе треба да дадеме 120% од своите можности за да ја совладаме Барселона. Мислам дека одбраната ќе решава, тие имаат еден од најдобрите светски голмани, Гонзало, а нападот мора да биде на високо ниво ако сакаме да постигнуваме лесни голови. Гладни сме за титула и ќе дадеме се од себе, вели Душебаев. Македонија покрај својот првак Вардар, во Келн ќе ги има и капитенот на националниот тим Кирил ...
| | веќе видена | слични

На завршниот турнир во Келн, прв пат во историјата ќе настапи и македонска екипа, шампионот Вардар, чии успеси, ЕХФ ги вреднува и на поединечен план. Алекс Душебаев е избран за најдобар десен бек во Лигата на шампионите, а Раул Гонзалес за најдобар тренер во сезоната 2016/2017. Инаку во тимот на сезоната доминираат ракометарите на ПСЖ, тројца се наоѓаат меѓу најдобрите седум, а францускиот шампион ги има уште и најдобриот дефанзивец и најдобриот млад играч, награда која во сезоната 2014/2015 ја освои Душебаев. ЛШ, тим на сезоната: Голман: Гонзало Перез де Варгас (Барселона) Лево крило: Уве Генсхајмер (ПСЖ) Лев Бек: Микел Хансен (ПСЖ) Централен бек: Никола Карабатиќ (ПСЖ) Пивот: Лудовиг Фабрегас (Монпелје) Десен бек: Алекс Душебаев (Вардар) Десно крило: Виктор Томас (Барселона) Тренер: Раул Гонзалез (Вардар) Најдобар одбранбен играч: Лука Карабатиќ (ПСЖ) Најдобар млад играч: Надеим Ремили (ПСЖ).
| | веќе видена | слични
5 копии

Во пресрет на завршниот турнир во ракометната Лигата на шампиони, Европската ракометна федерација (ЕХФ) го објави „Ол Стар“ тимот на сезоната, кој в недела ќе заврши во Келн. На завршниот турнир во Келн, прв пат во историјата ќе настапи и македонска екипа, шампионот Вардар, чии успеси, ЕХФ ги вреднува и на поединечен план. Алекс Душебаев е избран за најдобар десен бек во Лигата на шампионите, а Раул Гонзалес за најдобар тренер во сезоната 2016/2017. Инаку во тимот на сезоната доминираат ракометарите на ПСЖ, тројца се наоѓаат меѓу најдобрите седум, а францускиот шампион ги има уште и најдобриот дефанзивец и најдобриот млад играч, награда која во сезоната 2014/2015 ја освои Душебаев. ЛШ, тим на сезоната: Голман: Гонзало Перез де Варгас (Барселона) Лево крило: Уве Генсхајмер (ПСЖ) ЛЕВ БЕК Микел Хансен (ПСЖ) Централен бек: Никола Карабатиќ (ПСЖ) Пивот: Лудовиг Фабрегас (Монпелје) Десен бек: Алекс Душебаев (Вардар) Десно крило: Виктор Томас (Барселона) Тренер: Раул Гонзалез (Вардар) Најдобар одбранбен играч: Лука ...
| | веќе видена | слични

На ден пред историскиот ф4 турнир во Лигата на шампионите за нашиот Вардар, ЕХФ го објави ОЛЛ-СТАР тимот за оваа сезона. Најдобар тренер и најдобар десен бек доаѓаат од редовите на црвено-црното семејство. Раул Гонзалез е најдобриот тренер, додека Алекс Дујшебаев е најуспешниот десен бек во оваа сезона од најелитното клупско ракометно натпреварување. Ова се единствените двајца Вардарци кои заслужено обезбедија место меѓу најдобрите, каде доминира тимот на ПСЖ со дури пет ракометари. Со признанието најдобар млад ракометар се закити Недим Ремели, потоа неговите соиграчи Микел Хансен, најдобар лев бек, а Никола Карабатиќ најуспешен среден бек. На позицијата лево крило се најде Уве Гензхајмер и Лука Карабатиќ како најдобар дефанзивец. Потоа, две места резевирани за редовите на Барселона, голманот Гонзало Перез де Варгас и Виктор Томас на левата крилна позиција. Интересно, нема ниту еден играч на Веспрем, а ЕХФ место најде за ракометар на Монпелје, кој не настапува на Ф4, Лудовик Фабрегас е најдобар пикер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 151 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

Скандалот на Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш никако да стивне, секој ден се појавува нов доказ против пеачката.Пеачката ставајќи на Инстаграм ...
сите 207 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 385 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГО ИСПРАТИЈА СО ОВАЦИИ: Кире Лазаров доби огромен аплауз во Барселона (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: