Сите во чевли, само Кире Лазаров во патики – фото

Првата дама на Мадрид, односно претседателката на регионот, г-ѓа Есперанса Агире, на ракометарите на Атлетико Мадрид им организираше пригоден пречек по освојувањето на шпанскиот ракометен куп. Укажаната чест се должи на фактот што Атлетико Мадрид кој до пред некоја година настапуваше под името Суидад Реал ја немаше освоено оваа ласкава титула точно 25 години. Викендов во финалето на шпанскиот куп со резултат 37:31 Атлетико го совлада најлутиот ривал, Барселона. Нашиот Кире Лазаров на овој меч постигна 7 голови и беше прогласен за играч на натпреварот. Сепак, фотките од приемот кои пристигнаа денеска ќе останат запаметени по модниот гаф на нашиот најдобар ракометар. Имено, единствен од сите присутни, Лазаров на свеченоста се појавил во невообичаен стајлинг, сако и спортски патики. Како и да е, честитки за Лазаров за освоената титула и за титулата најдобар играч во финалето на шпанскиот куп. Му посакуваме многу успех и титула од шпанското првенство и Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Тој постигна "само" шест голови од кои еден од пенал, а поголемиот дел од мечот го мина на клупата поради големата разлика на квалитет Нашиот најдобар ракометар интернационалец во дресот на Атлетико Мадрид, Кире Лазаров, беше повеќе од успешен на гости, на мечот со Кадетен Шафхаузен. Неговиот тим славеше со 36:27 и оттаму реванш-средбата во Шпанија во рамките на осминафиналето од Лигата на шампионите ќе биде обична формалност. Македонскиот капитен со соиграчите доминираше во текот на целиот натпревар иако во тимот ги немаше крилниот ракометари Абало и Калман. Убедливата предност на 15 минути до крајот на мечот беше причина тренерот на тимот од Мадрид, Душебаев, на клупата да ги испрати најдобрите играчи вклучувајќи го и нашиот Кире Лазаров, кој постигна "само" шест голови од кои еден од пенал. Поголемата пауза на клупата каде што седеа најдобрите ја искористија Агинагалде и Маркусен, кои постигнаа по седум голови. Од другите двојки во осминафиналето се одигра само мечот Висла Плок - Кил, во којшто славеа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 45-та минута од натпреварот помеѓу екипите на Атлетико Мадрид и Кадетен Шавхаузен домашните навивачи беа надвикани од триесетина Македонци кои дојдоа да го бодрат македонскиот капитен Кире Лазаров. По завршување на натпреварот Лазаров им се заблагодари на Македонците кои живеат во Швајцарија и на кратко се дружеше со нив.
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров со шест голови беше еден од најзаслужните за победата од 27-36 на неговиот Атлетико Мадрид на првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите против Кадети Шафхаузен. Но, вистинско изненадување за нашиот најдобар ракометар беше пречекот кој го доживеа во Швајцарија од околу двеста Македонци кои живеат и работат во оваа западноевропска земја. Сите тие беа присутни во салата во Шафхаузен единствено да дадат максимална поддршка нашиот Кире...
| | веќе видена | слични

На вчерашниот ракометен натпревар помеѓу екипите на Атлетико Мадрид за кој настапува и нашиот најдобар ракометар Кире Лазаров и Кадетен Шавхаузен кој се одигра во Швајцарија, тимот од Мадрид успеа да слави со 36:27. На овој натпревар Лазаров постигна 6 гола. Но интересно беше тоа што триесетина Македонци кои живеат во Швајцарија беа на натпреварот да го бодрат нашиот Кире. Веднаш по завршување на натпреварот нашиот капитен имаше кратко дружење со Македонците кои живеат во Швајцарија. Лазаров на кратката дружба се фотографираше речиси со сите, подели автограми и како што му доликува на еден врвен ракометар од светски калибар им се заблагодари на поддршката која тие му ја дадоа за време на натпреварот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Ракометарите на Атлетико Мадрид успеаја да постигнат победа на првиот натпревар од осминафиналето на ракометната Лига на шампионите. „Црвено-белите“ славеа победа на 36:27 на гостувањето кај швајцарскиот шампион Кадетен Шафхаузен. Македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров постигна шест голови на овој натпревар. Македонскиот шампион Металург в недела во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје го пречекува хрватскиот првак Загреб. Во другите дуели од осминафиналето играат: Адемар Леон – Веспрем (утре), Берлин – Хамбург, Монпеље – Барселона, Киелце – Копер и Савехоф – Копенхаген (недела). Во средата Кил како гостин ја победи Висла со 36:24, а овие две екипи реванш натпреварот ќе го одиграат веќе в недела на 18 март.
| | веќе видена | слични

Атлетико Мадрид на македонскиот ракометен ас Кирил Лазаров успеа да забележи убедлива победа од 36-27 на гостувањето против Кадетен Шафхаузен во првиот 1/8-финален дуел од Лигата на шампионите. Капитенот на „црвено-жолтите“ постигна 6 гола на гостувањето во Швајцарија, по кое шпанскиот гигант е со едната нога меѓу осумте најдобри во Европа. Македонскиот шампион Металург својот прв 1/8-финален дуел во ЛШ го има в недела во СЦ „Борис Трајковски“ против Загреб. Во средата Кил нагости славеше против Висла со 36-24, а утре силите ќе ги одмерат Адемар Леон и Веспрем. В недела, покрај Металург – Загреб, се играат и дуелите: Берлин – Хамбург, Монпелје – Барселона, Киелце – Копер и Савехоф – Копенхаген.
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров со тимот на Атлетико Мадрид уште на првиот осминафинален меч од Лигата на шампионите широко си ги отвори вратите за пласман во четвртфиналето од елитното европско натпреварување. Шпанскиот вицепрвак на вечерашното гостување во Швајцарија против Кадети Шафхаузен славеше со убедливи 27-36, најавувајќи дека реваншот во Мадрид ќе биде само формалност. Македонскиот капитен со своите соиграчи доминираше од првата до последната минута на натпреварот. Иако без помошта на крилата Абало и Калман, ракометарите на Атлетико одиграа перфектно во нападот, целосно демолирајќи ја одбраната на домашниот состав. Убедливата предност на петнаесетина минути до крајот му даде за право на тренерот Душебаев да ги одмори своите најдобри ракометари, што е причината што Лазаров постигна „само“ шест гола (еден од пенал) и не е најдобар стрелец на својот тим, ако се знае дека Агинагалде и Маркусен реализираа по седум погодоци за Атлетико во Швајцарија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарите на Кил ја потврдија улогата фаворит во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите со победата над Висла Плоцк на гостински терен со 36:24 (14:12). Германскиот тим предводен од најдобриот играч Филип Јиха, кој постигна 7 голови оствари триумф кој му обезбедува мирен реванш в недела на домашен терен. Вечерва во Шафхаузен, Кадетен Шафхаузен е домаќин на Атлетико Мадрид во чии редови настапува македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров. Македонскиот шампион Металург в недела во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ го пречекува хравтскиот првак Загреб. Во другите дуели од осминафиналето играат: Адемар Леон – Веспрем (сабота), Берлин – Хамбург, Монпеље – Барселона, Киелце – Копер и Савехоф – Копенхаген (недела).
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сите во чевли, само Кире Лазаров во патики – фото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: