Македонски Телеком го најави партнерството со Ракометната федерација на Македонија

4 копии

Ракометарите ќе играат на Европското првенство со подршка на новиот спонзор Македонски Телеком Телеком ќе носи 50 среќни добитници да ги бодрат нашите ракометари во Загреб на натпреварот помеѓу Македонија и Црна Гора на 15 јануари Ексклузивно за време на првенството, корисниците добиваат бонус од 3000 денари за купување на смартфон во новиот Smart M и новата Magenta 1 M Пред самиот почеток на Европското првенство во Хрватска, Македонски Телеком го најави партнерството со Ракометната федерација на Македонија. Ракометарите во Загреб ќе се борат за победа со подршка на новиот спонзор, Македонски Телеком. Партнерството беше официјализирано на прес – конференција на која присустваа Главниот извршен директор на Македонски Телеком, г-дин Андреас Елснер, претседателот на Ракометната федерација на Македонија, г-дин Живко Мукаетов и селекторот на Ракометната федерација, г-дин Раул Гонзалес. „Договорот за партнерство меѓу овие два успешни тима дојде многу природно – Македонски Телеком ја има најдобрата и најсигурна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија во првиот натпревар на Европското првенство ја победи фаворизираната Словенија, а вечерва ќе ги одмери силите со Црна Гора. Капитенот на македонската репрезентација и еден од најдобрите светски ракометари пред почетокот на ЕП изјави дека Црна Гора може да биде „нагазна мина“, а сега уште еднаш напомена дека не смее да има опуштање. „Мора да бидеме многу внимателни. Вечерва не очекува максимално сериозен испит. Свесни сме дека не смееме да допуштиме да проработи македонскиот менталитет, па после една добра партија да следи опуштање и пад на формата. Мораме да ја повториме добрата игра од дуелот со Словенија и да ги поправиме оние работи кои не беа добри“, порача Лазаров. Натпреварот помеѓу Македонија и Црна Гора на програмата е вечерва од 20:30 часот.
| | веќе видена | слични

Од Загреб, Марија Ковачева Капитенот на Македонија и еден од најдобрите играчи на планетта, Кирил Лазаров и пред почетокот на овој шампионат некако најави дека Црна гора би можела да биде „нагазна мина". Па и сега, на денот на одигрување на дуелот против „соколите", нашиот капитен порачува дека не смее да има никакво опуштање. „Мораме да бидеме многу внимателни. Денеска нè очекува еден максимално сериозен испит. Свесни сме дека не смее да проработи оној македонски менталитет. Односно после една добра партија да следи опуштање и пад на формата. Мораме да ги повториме оние добри работи од дуелот со Словенија. Но и да ги исправиме оние кои не беа така добри на тој натпревар" - порачува предводникот на нашиот национален тим пред дуелот со Црна Гора закажан за 20.30 часот во загребската Арена
| | веќе видена | слични

По победата над Словенија, нашата ракометна репрезентација со триумф над Црна Гора ќе го обезбеди пласманот во следната фаза од Европското првенство. Македонската селекција е фаворит во дуелот со Црногорците, но улогата мораме да ја потврдиме на теренот, а ниту еден наш репрезентативец не ни помислува да го потцени противникот. "Математички се уште не сме пласирани во следната рунда, така што сме свесни дека ништо не е завршено. Мораме да бидеме максимално внимателни, утре не очекува максимално сериозен испит. Верувам во целиот тим, во моите колеги, но сепак од друга страна сме свесни дека не треба да дозволиме да проработи оној македонски менталитет, по една добра партија и победа да следи опуштање, пад во формата и пораз. Ме радува што гледам дека голем дел од соиграчите се свесни за сериозноста на утрешниот дуел, секогаш мораме да бидеме внимателни. Црна Гора ќе тргне со 200 проценти од своите можности, ќе го даде максимумот за да стигне до победата, а на нас е да се одмориме и ако вчера бевме добри, утре ...
| | веќе видена | слични

sportclub.mk, директно од Загреб Македонската ракометна репрезентација се наоѓа пред убава можнос да прокнижи нова победа на ЕП, а противникот денес е Црна Гора. Сепак фаворитската улога и победата треба да се избори на терен, а нашиот капитен Кире Лазаров воочи мечот вели: „За нас нема лесни натпревари. Сите противници во групата се надеваат на победи против нас, па и Црна Гора која откако виде дека не може со Германија ги штедеше силите за против нас, ги чуваа главните адути за нас. Спремни сме, свесни сме за она што не очекува, притоа сконцентрирани, а имаме и искуство, долги години сме заедно. Не би требало да проработ оној балкански, македонски менталитет. Цврсто верувам во овој тим, ќе го дадеме најдоброт од нас. Да ја повториме играта против Словенците и мислам нема да имаме проблеми“, изјави Лазаров. Дуелот Македонија – Црна Гора се игра во Арена Загреб со почеток од 20:30 часот.
| | веќе видена | слични

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Македонската ракометна репрезентација во текот на денешниот ден е пред својот втор чекор на Европското првенство во Хрватска, а истиот го очекуваме во навистина поволна атмосфера со оглед на тоа што нашите миленици не израдуваа со херојска победа против Словенија на својот прв меч во Загреб. Добро познато е дека наш противник оваа вечер во 20:30 часот ќе биде репрезентацијата на Црна Гора, која покрај тоа што го навести мечот против Македонија како клучен на ова Европско првенство, исто така заштеди дел од силите на првата средба со оглед на тоа што во завршницата одмори најголем дел од своите важни играчи во очекуваниот пораз од Германија. Токму ова го потенцираше и нашиот капитен Кире Лазаров во најавата за овој дуел, јасно ставајќи акцент на тоа дека најважно е да не проработи тој македонско-балкански менталитет и да не се потцени противникот. – За нас нема лесни мечеви. Самите гледате дека сите се надеваат дека ќе освојат бодови против нас, па дури и ...
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари веќе размислуваат за следниот противник, селекцијата на Црна Гора која е наш следен противник во второто коло од ЕП во Хрватска.Свесни дека нема лесни противници мора да одиграат максимално ангажирано и на овој натпревар, а дека ќе биде така потврдува и капитенот Кире Лазаров. „За нас нема лесни натпревари сите селекции гледаат и се надеваат дека против нас ќе слават и ќе освојат бодови,па тоа е и случајот со Црна Гора. На вчерашниот натпревар тие малку и се поштедија кога видоа дека не можат со Германија и сите сили ги задржаа за мечот против нас. Меѓутоа и пред почетокот на првенството тие потенцираа дека шансата за победа ќе ја бараат против нас. Мислам дека сме подготвени, сконцентрирани и доволно искусни за да влеземе максимално сконцентрирани во овој натпревар.Поголемиот дел од репрезентативците долги години го носаат дресот на репрезентацијата и не би требало да проработи балканскиот менталитет. Цврсто верувам во овој тим и знам дека ќе го дадеме најдоброто од нас и доколку ...
| | веќе видена | слични

Македонија вчера однесе голема победа во натпреварот со Словенија, а веќе утре ги очекува новиот тест, мечот против Црна Гора, која најверојатно ќе биде засилена со еден од најдобрите млади голмани на светот, Небојша Симиќ. Селекторот, Раул Гоннзалез и дел од македонските ракометари напоменаа дека во утрешниот дуел треба да се влезе со ладни глави и да се заборави на натпреварот со Словенија -Одбраната на Црна Гора е поинаква од онаа на Словенија, тие играат повисока одбрана 3-3 или 3-2-1, на која ние не сме навикнати и треба добро да се подготвиме за неа. Тие ќе имаат голема мотивација, треба да влеземе со почит кон нив, имаат одличен состав и овој натпревар и за нас и за нив е како финале, изјави селекторот Раул Гонзалез. Раул кажа дека на вчерашниот натпревар Германија влегла многу силно, направи предност по што што Црна Гора се откажале знаејќи дека морале да се фокусираат на Македонија. -Не смее да не фаќа еуфорија по победата над Словенија, мечот со Црна Гора за нас е како финале, вели Гонзалез. ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на утрешниот меч од 2 коло на Европското првество во Хрватска со селекцијата на Црна Гора македонската машка ракометна репрезентација во салата „Дом спортова“ го одработи својот вечерен тренинг. Ракометарите се свесни за важноста и тежината на утрешниот натпревар и знаат дека нема да им биде лесно.- Утре не очекува максимално сериозен испит и мораме да бидеме максимално внимателни. Верувам во моите колеги, и сите сме свесни дека не треба да дозволиме да проработи македонскиот менталитет, по добрата партија и победата над Словенија да следи опуштање, пад во формата и пораз. Ме радува сериозност кај моите соиграчи кои се свесни за важноста на утрешниот дуел. Црна Гора утре ќе тргне со 200 посто од своите можности, и ќе даде максимум за да стигне до победата. Ни останува да се одмориме вечерва и утре да бидеме уште подобри од вчера. Ќе се потрудиме да ги повториме добрите работи од играта од Словенија а да ги поправиме оние работи кои не функционираа и да стигнеме до посакуваната цел – изјави ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на Македонија, Кире Лазаров повикува на внимателност пред натпреварот со Црна Гора, вели дека мора да одиграат и подобро отколку Словенија за да ја остварат посакуваната цел.Македонија утре го игра вториот натпревар на Европското првенство, противник ни е Црна Гора која токму во нас ја гледа шансата за победа на турнирот. Но, доколку момците на Раул Гонзалез го дадат максимумот и одиграат на своето ниво, не би требало да имаат проблеми за да дојдат до вториот триумф. Сепак за да се случи тоа не смее да има опуштање.„Математички се уште не сме пласирани во вториот круг, тоа ни дава дознаење дека треба да бидеме максимално внимателни. Утре не очекува сериозен испит, верувам во целиот македонски тим, во моите колеги. Не смееме да дозволиме да проработи оној балкански, наш менталитет, после една добра партија да дојде до опуштање. Гледам дека поголемиот дел од ракометарите се свесни за тежината на утрешниот натпревар. Црна Гора ќе го даде максимумот за да ја оствари својата цел, да дојде до победа. Ние ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 136 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 301 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Блерим Река на ТВ дебатата на ТВ 21 рече дека поднел претставка до ДИК за говорот на омраза и валканата кампања со лажни вести ...
сите 187 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонски Телеком го најави партнерството со Ракометната федерација на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: