Ракомет: Веспрем ја совлада Барселона за трето место во Лигата на шампиони

Унгарскиот шампион Веспрем попладнево го совлада тимот на Барселона со 34:30 во натпреварот за третото место на завршниот турнир од Лигата на шампионите кој се одржува во Келн, Германија. Со тоа, Унгарците го освоија бронзениот медал, додека шпанскиот тим кој беше најдобар во групната фаза од Лигата на шампионите, заминува дома со празни раце. На натпреварот беа постигнати вкупно 64 голови, што покажува дека во одбраната не се играше толку цврсто како во полуфиналните мечеви. Во најголемиот дел од натпреварот се водеше изедначена борба, при што двата тима се менуваа во водство. Унгарскиот тим водството го оствари во завршниот дел, што Барселона не можеше да го надокнади. Најефикасен играч во победничкиот тим беше Палмарсон кој постигна осум голови, а по шест постигнаа Наџ, Угалде и Лекаи. На спротивната страна најмногу голови постигна Нгосан - шест, а најдобриот македонски ракометар, Кире Лазаров, мечот го заврши со три погодоци.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со освојувањето на Купот на Кралот, денеска, Кирил Лазаров го одигра последниот натпревар во дресот на Барселона. Капитенот на македонската репрезентација победнички ја заврши четиригодишната авантура во каталонскиот гигант, а по седум години во Шпанија, тој заминува во француски Нант. Овој трофеј за Лазаров петти во сезонава, а вкупно 21 откако го носи дресот на Каталонците. – Посакував ваков крај, со овој пехар да се збогувам со Барселона. Поминав седум години во Шпанија, стекнав големо искуство и минав одлични денови. Продолжувам во Франција, а на Барселона и посакувам многу среќа во иднина, изјави нашиот капитен, Кире Лазаров.
| | веќе видена | слични
2 копии

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров го одигра последниот натпревар во дресот на Барселона и со стил се прости од каталонскиот гигант, освојувајќи го трофејот во „Копа дел Реј", откао во финалето падна Ла Риоха со 34:29. Лазаров дресот на Барселона го носеше четири години. Покрај бројните пехари во домашниот шампионат, во 2015 година ја освои Лигата на шампионите. Од следната сезона, нашиот капитен ќе го носи дресот на францускиот Нант
| | веќе видена | слични

Капитенот на нашата репрезентација, Кире Лазаров го одигра последниот натпревар во дресот на Барселона. Македонскиот „бомбардер" во стилот на големите ѕвезди со пехар се збогуваше со каталонскиот гигант, кој во финалето на „Копа дел Реј" ја совлада Ла Риоха со 34-29 (14-14). Лазаров дресот на Барселона го носеше четири години. Покрај бројните пехари во домашниот шампионат, во 2015 година ја освои Лигата на шампионите. Од следната сезона, нашиот капитен ќе го носи дресот на францускиот тим, Нант. До својата 21. титула во „Копа дел Реј“, Барселона по голема борба, а нашите репрезентативци Лазаров и Ристовски беа едени од главните творци на победата. По изедначените 14-14 на полувремето, Борко влезе во вториот период и благодарение на него, Барса направи серија од 4-0 и поведе со 18-14. Ристовски беше на ниво на задачата. Кире пак првиот гол го постигна во 43. минута, зголемувајќи на 21-18, а со неговиот втор погодок, Барса поведе со 23-19. Токму нашиот капитен во продолжение со еден од своите препознатливи ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација и член на Барселона, со трофеј се прости од Каталонците, тој денеска го освои и Копа дел реј во Шпанија. Во натпревар за трофеј во купот, Барселона беше подобра од екипата на Ла Риоха која ја совлада со 24:29. Ова беше дефинитивно последен меч за Лазаров, по што тој ќе замине за Франција, да игра за Нант. Кире Лазаров натпреварот го заврши со 3 погодоци, додека и Борко на голот имаше свој удел во победата и освојување на овој трофеј. По авантурата со Барселона денеска, Лазаров и Борко Ристовски треба деновиве да допатуваат во Македонија, бидејки ги чека квалификациски меч против Украина и Чешка за пласман на ЕП идната година.
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров имаше триумфално простување од Барселона откако македонскиот капитен се закити со трофејот во Копа дел реј, во финалето совладувајќи ја екипата на Ла Риоха со резултат 34-29. Ова беше последен меч за Лазаров во дресот на Барса пред трансферот во Нант, а соиграчите од каталонскиот гигант се погрижија тој да има победничко испраќање за Франција. Меѓу најзаслужните за оваа победа на Барселона е голманот Борко Ристовски, кој имаше значаен придонес при влегувањето во игра на почетокот од второто полувреме. Имено, Гонзало Перез де Варгас немаше свој ден, па откако во првото полувреме имаше само две интервенции, Чави Пасквал на стартот од вториот дел при резултат 14-14 му даде шанса на македонскиот репрезентативец. Ристовски ја оправда довербата и со три одбрани на стартот од вториот дел веднаш овозможи Барса да се одлепи. Ла Риоха потоа повторно влезе во ритам во нападот, но во тие моменти во ритам влезе Кире Лазаров, кој со неколку голови во вистински период ја одржа предноста на Барса на патот до ...
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров ќе има можност со титула да се збогува со Барселона. Каталонскиот гигнат ќе го брани пехарот во „Копа дел Реј“, откако во полуфиналето го совлада Гранолес со 37-23. Победникот на овој дуел беше решен уште на полувремето, по кое Барселона имаше предност од седум гола (17-10). Лазаров постигна два гола, додека Борко Ристовски не влезе во игра. Најефикасен во редовите на Барселона беше Ривера со осум погодоци. Каталонскиот тим во утрешното финале ќе се сретне со подобриот од полуфиналната пресметка меѓу Ла Риоха и Анаитасуна.
| | веќе видена | слични

Македонските репрезентативци, Кирил Лазаров и Борко Ристовски се пред освојување на уште еден трофеј во Шпанија со нивната Барселона. Денеска каталонците во полуфиналето на Копа Дел Реј без никакви проблеми го решија составот на Гранолјерс со 37-23 и во утрешното финале за пехарот ќе играат со подобриот од пресметлата меѓу Ла Риоха и Анаитасуна. Што се однесува до полуфиналниот двовој, избраниците на Чави Пасквал покажаа кој е кој во првите 30 минути во кои фавориот направи плус седум (17-10) за да во продолжението таа позитива биде само зголемена. Кире даде два гола од пет обиди, додека најпрецизен беше Ривера со 8 погодоци. Ристовски не доби шанса, односно Перез Де Варгаз ја доби целосната доверба и собра 11 одбрани од вкупно 34 шутеви. #HandbolLive Copa del Rey. Semifinal‍♂️ @BMGranollers 23 – 37 @FCBhandbol ⌚️ Final / Full time#ForçaBarça pic.twitter.com/lixpl5zsye — FCB Handbol (@FCBhandbol) June 10, 2017
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров се наоѓа на еден чекор до трофејно простување од Барселона, откако каталонскиот гигант денеска славеше над Гранолјерс (37-23) и се пласираше во големото финале од Копа дел реј. Со тоа, македонскиот ас доби можност со триумф во утрешното финале да се збогува со трофеј од Барса, тимот во кој мина бројни фантастични моменти и освои многу трофеи на шпанската, европската и светската ракометна сцена. Денешното полуфинале очекувано мина во целосна доминација на Барселона, откако тимот на Лазаров и Ристовски уште во првото полувреме си создаде предност од одлични седум гола разлика (17-10). Одличниот настап на Барса продолжи и во вторите 30 минути, во кои каталонците стигнаа до двоцифрена победа од 37-23. Кире Лазаров постигна два гола од пет обиди, Борко Ристовски не влезе во игра, а најефикасни во редовите на Барселона при денешниот триумф беа Ривера со осум и Гарсија Робледо со четири погодоци. Лазаров по заминувањето од Барселона ќе се пресели во Нант и пред крајот на својата кариера ќе заигра и во ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Барселона по неуспешниот настап на завршниот турнир во Лигата на шампионите овие денови се фокусира на новиот предизвик и завршницата на Копа Дел Реј во Леон. Кире Лазаров, Борко Ристовски и компанија веќе успешно го решија четвртфиналето каде составот на Уеска го декласираа со 32-19. Фавориот од почеток до самиот крај имаше потполна конторла, знаеше што сака и обезбеди полуфинале со Гранолјерс, екипа која претходно беше подобра од Бидасоа Ирун со 31-29. Лазаров даде два гола, Борко имаше три интервенции или 33,3 проценти на одбранети удари, а најефикасен беше Сипжак со шест погодоци. #HandbolLive Copa del Rey. 1/4 final‍♂️ @FCBhandbol 32 – 19 @BmHuesca ⌚️ Final / Full time#ForçaBarça pic.twitter.com/Y71mI8Rcik — FCB Handbol (@FCBhandbol) June 9, 2017
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 360 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша не присуствуваше на погребот на Шабан Шаулиќ. Како што еднаш таа објаснила, не оди на погреби на пријателите, бидејќи се плаши дека тоа нема ...
сите 254 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ракомет: Веспрем ја совлада Барселона за трето место во Лигата на шампиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: