Бод против Шведска за старт на ЕП

Македонската ракометна репрезентација ремизираше со Шведска 26-26 на стартот на групната фаза на Европското првенство во соседна Србија. Во рамките на 1. коло во групата „Б“, нашите ракометари не ги искористија последните 15-тина секунди да дојдат до победничкиот погодок. Наумче Мојсовски беше прогласен за најдобар во редовите на нашата селикција на премиерниот меч. Претходно и двата тима оставија солиден впечаток иако 4-кратниот европски шампион влезе како фавори на хратија. Во првиот дел испуштивме предност од 8:4, а “викинзите“ го решија во своја корист со 14:13. Во второто полувреме во 40. минута имавме водство од 19:15 но, во наредните 12 минути Шведска направи серија 10-3 и се оддалечи на 25:22. Во тој миг „разбуди“ Наумче Мојсовски и со серија на погодоци не врати во предност од еден гол што не успеавме да ја одржиме до крајот. Во нашите редови најпрецизни беа капитенот Кире Лазаров и крилото Стевче Алушовски со по 7 голови, додека кај Швеѓаните се издвоија Екберг со 6 и Андерсон со 5. Во второто коло ...
| | веќе видена | слични

Според капитенот на македонските ракометари, за поразот биле виновни судиската двојка и лошата среќа. Во неизвесен и израмнет натпревар, Германците до победата стигнаа на минута пред крајот. Македонските ракометари загубија од Германија со резултат 23:24 во рамки на Европското првенство што се одржува во Србија. Во неизвесен и израмнет натпревар, Германците до победата стигнаа на минута пред крајот. Македонија имаше шанси да се избори за нерешен резултат, но не успеа да постигне гол во последниот напад. Според капитенот Кире Лазаров, поразот бил незаслужен, а виновни биле судиите. „Не заслуживме пораз од Германија. Тешко е да се победи ваква репрезентација која има помош од судиите. Не бевме присебни на крајот, штета што не победивме. За Германија овој натпревар беше се‘ или ништо. Наша грешка е што не реализиравме два пенала, промашивме неколку удари со играч повеќе и чисти ситуации. Се‘ беше свртено против нас“, изјави Лазаров. Селекторот Ѕвонко Шундовски оцени дека за следниот натпревар против ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација во второто коло на Европското првенство во Србија го доживеа првиот пораз. Во Ниш синоќа бевме совладани од Германија. Но, и покрај поразот не се загубени шансите за пласман во следната фаза. - Не заслуживме пораз од Германија. Тешко е да се победи ваква репрезентација која има помош од судиите. Не бевме присебни на крајот, штета што не победивме. За Германија овој натпревар беше се или ништо. Наша грешка е што не реализиравме два пенала, промашивме неколку удари со играч повеќе и чисти ситуации. Се беше свртено против нас, истакна капитенот Кирил Лазаров. Селекторот Ѕвонко Шундовски истакна дека немавме среќа, иако игравме добро. - За следниот натпревар со Чешка ќе мора да ја подобриме играта со играч повеќе, рече Шундовски. Следниот натпревар Македонија против Чешка го игра в четврток од 20:15 часот и само со победа нашите ракометари ќе ги продолжат натпреварите во следната фаза на ЕП во Србија.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Македонија доживеа пораз во вториот меч на ЕП. До последен напад траеше неизвесноста на теренот, но сепак повеќе среќа и концентрација имаа германските играчи. Впечатоците по мечот ги поделија капитенот Кире Лазаров и селекторот Звонко Шундовски. Лазаров изрази разочарување по мечот со Германија. „Тежок меч, заслуживме победа, многу сме разочарани. Судењето не беше добро. Сами понатаму ја решаваме нашата судбина. Треба да се насипеме, утре да продолжиме со подготовките и спремни да го дочекаме мечот со Чешка.” – заклучил Лазаров. Звонко Шундовски, селекторот на Македонија истакна дека нашиот тим мора да оди во следната рунда. “Мотивирани влеговме во мечот. Бевме максимално ангажирани на почетокот, но на крајот пропуштивме 5-6 шанси за победа. Жал ни е поради тоа, но одиме понатаму.” – рече Шундовски. Потсетуваме, во второто коло од групата Б, на мечевите во Ниш, Македонија загуби од Германија со 24-23, додека Шведска ја совлада Чешка со 33-29.
| | веќе видена | слични

Во втората средба од второто коло во групата Б на ЕП во Србија, селекцијата на Шведска со конечни 33:29 беше подобра од Чешка. Швеѓаните се првите кои од нашата група Б на Европското првенство во Србија обезбедија место во следната фаза. До тоа тие стигнаа со победата над Чешка од 33:29 што е нивни прв триумф на континенталното првенство по ремито со Македонија во првото коло. Најефикасен во победничката екипа беше Никлас Екберг со своите десет погодоци, додека таа улога во поразениот тим ја имаше Филип Јиха со седум голови. По овој триумф на Шведска по првите две кола тие се лидери во групата Б со три освоени бода, пред Чешка и Германија, кои имаат по два и нашата селекција, која остана на еден освоен бод. Сепак, последното коло и дуелот со Чесите ќе биде решавачки за нашите ракометари, кои со победа ќе обезбедат место во следната фаза.
| | веќе видена | слични

"Македонската репрезентација доживеа пораз на вториот натпревар од Европското ракометно првенство од Германија со минимални 24:23. Во тежок меч, кој беше исполнет со многу пресврти, многу борба и неизвесност, на крајот „панцерите“ беа тие кои и се радуваа на победата. Македонија одигра одлично, храбро се бореше против далеку поквалитетната селекција на германците, но не можеше и против судиите. Стравувањата кои се појавија пред почетокот на мечот се покажаа како оправдани. Имено во последен момент беше сменета судиската двојка, па наместо да ни судат руси, ЕХФ ги делегираше Леифсон и Палсон од Исланд, кои синоќа ја завршија работата. Видна беше нивната наклонетост кон репрезентацијата на Германија, а на крајот се покажа дека не е признаен чист гол на Лазаров и тоа во последните секунди од мечот при резултат од 24:23 во корист на нашиот противник. Македонската ракометна федерација најави жалба до ЕХФ за непризнаениот гол, но мала е веројатноста дека ваквиот потег ќе влијае на конечниот исхот. Поразот од ...
| | веќе видена | слични

Македонија го претрпе првиот пораз на Европското првенство во Србија. На натпревар за инфаркт, со многу повеќе среќа беше тимот на Германија, кој се до 59. минута беше со спакувани куфери, спремна да се врати назад со првиот авион во петок. Шок и неверување во последните 60 секунди. Германците од минус еден се вратија и поведоа, а по тоа и се одбранија. На крајот се радуваа како да станале светски, европски и олимписки прваци во ист момент, а не како да ја совладале "малата" Македонија. Тешко е да се најдат вистинските зборови толку кратко по натпреварот. Анализите ќе следат, веројатно, требаше да следат и по Шведска, но повторно ги направивме истите грешки, само што овој пат имаа пораз за епилог. Потфрлија двете главни ведети на тимот. Наум Мојсоски и Кирил Лазаров. Посебно од Лазаров се очекуваше да се врати и "извади" за првиот натпревар. Имаше добро прво полувреме, но во второто ги утна последните седум шута. Вклучително со последниот, кој можеше да не спаси од пораз и нешто претходно, одново од ...
| | веќе видена | слични

И покрај разочараноста која владее во таборот на нашата репрезентација по драматичниот пораз од Германија (24:23), капитенот Лазаров е оптимист за пласман во следната рунда натпревари на ЕП „Сакавме да победиме и ако победевме, тоа ќе беше заслужена победа“, изјави Кире Лазаров, капитенот на македонската ракометна репрезентација, по поразот од Германија со 24:23 во второто коло од групата Б на Европското првенство во Србија. „Македонија е мала земја во споредба со Германија, која има многу поголем потенцијал во ракометот. Но, и покрај поразот, ништо не е загубено. Сакаме да ги победиме Чесите и така се уште имаме шанса да се пласираме во вториот круг“, додаде Лазаров. Според селекторот Звонко Шундовски решавачки беа неколкуте грешки во финишот. "Бевме многу мотивирани и нашиот план од почетокот добро функционираше. На крајот промашивме пет, шест значајни удари и пропуштивме голема шанса за победа", рече Шундовски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Несреќен пораз на ракометната репрезентација на Македонија од Германија 23:24 (12:12), во натпреварот од второто коло, во Б групата на Еуро 2012. Свесни за значајот на натпреварот двете репрезентации одиграа тврд и докрај неизвесен натпревар. Германија отвори со 3:0, но „црвено-жолтите“ бргу возвратија со три гола, го израмнија резултатот. До крајот на мечот ниту една репрезентација не успеа да направи предност поголема од два гола. Двајцата селектори во ниту еден момент од натпреварот не отстапија од зонската одбрана 6-0. Во нашата игра изворедно функционираше врската меѓу надворешната линија и пивотот Стоилов, кој одигра брилијантен натпревар. Германците немаа решение ниту за уфрлувањето на нашите крилни играчи на линијата од шест метри. Одличен во вториот дел беше и голманот Ангелов кој мечот го заврши со 8 успешни интервенции. Германците до победата дојдоа во последните две минути, кога постигнаа два гола и водството на Македонија од 23:22 го претворија во победа. Во последните 120 секунди на страна ...
| | веќе видена | слични

Ракомет: Македонија загуби од Германија со еден гол разлика Македонија загуби вечерва од Германија на вториот натпревар од Европското првенство во ракомет во Србија со еден гол разлика, 23:24. За најдобар играч од репрезентацијата на Македонија на натпреварот одигран во салата „Чаир“ е прогласен Петар Ангелов. Македонија во неделата освои еден бод по нерешениот резултат со шведската ракометна репрезентација што заврши со резултат 26:26. И вечерва, како и во неделата, македонските ракометари ги бодреше неколку илјадна навивачка публика, која создаде вистинска спортска атмосфера и еуфорија. Вечерва од 20.15 часот ќе се одигра натпреварот меѓу Чешка и Шведска.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 234 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 159 | | | веќе видена

Народна партија на Австрија (ОВП) на канцеларот Себастијан Курц веројатно е јасен победник на денешните избори за Европскиот парламент, покажува прогнозата на ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бод против Шведска за старт на ЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: