Облачно и магловито време

12 копии

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во вечерните и ноќните часови, во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, кој во западните делови повремено ќе засилува. Температурата ќе се движи од шест до 14 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер.Температурата ќе достигне до осум степени. Под влијание на јужно струење во наредните денови температурите ќе бидат релативно високи. За време на викендот ќе бидеме под влијание на нов влажен бран со врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во сабота. Од недела ќе има опаѓање на температурите и повремени врнежи од дожд и снег.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмногу снежна покривка измерена во 8 часот имало во Маврово (12 сантиметри), во Дебар 8, во Пожаране четири, во Крушево три и во берово два сантиметра. Најстудено утрово е во Лазарополе со измерени 12 степени под нулата. Минусни температури има и во Маврово и Крушево (-10), Берово и Дебар (-8), Охрид и Претор (-6), минус пет степени во Тополчани, Ѓуриште, Пожаране, минус четири во Куманово и Прилеп, минус три во Крива Паланка, Штип, Струмица, Демир Капија, минус два во Битола, Скопје, Скопје Петровец и Тетово. Најмногу снежна покривка измерена во 8 часот имало во Маврово (12 сантиметри), во Дебар 8, во Пожаране четири, во Крушево три и во берово два сантиметра. Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека утрово времето е умерено до значително облачно со ниска облачност, а понекаде со слаб претежно северен ветер. На југозапад и југоисток е сосема ведро. Претпладне денеска ќе биде малку до умерено облачно, а од средината на денот сончево со мала облачност. Само на североисток ќе се задржи ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Најстудено утрово е во Лазарополе со измерени 12 степени под нулата. Минусни температури има и во Маврово и Крушево (-10), Берово и Дебар (-8), Охрид и Претор (-6), минус пет степени во Тополчани, Ѓуриште, Пожаране, минус четири во Куманово и Прилеп, минус три во Крива Паланка, Штип, Струмица, Демир Капија, минус два во Битола, Скопје, Скопје Петровец и Тетово. Најмногу снежна покривка измерена во 8 часот имало во Маврово (12 сантиметри), во Дебар 8, во Пожаране четири, во Крушево три и во берово два сантиметра. Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека утрово времето е умерено до значително облачно со ниска облачност, а понекаде со слаб претежно северен ветер. На југозапад и југоисток е сосема ведро.Претпладне денеска ќе биде малку до умерено облачно, а од средината на денот сончево со мала облачност. Само на североисток ќе се задржи облачноста. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Температурата од 1 до 6 степени.Во Скопје претпладне со зголемена облачност која во текот на денот ќе се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето денеска претпладне ќе биде малку до умерено облачно, а од средината на денот сончево со мала облачност. Само на североисток ќе се задржи облачноста. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 1 до 6 степени.Во Скопје ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се искачи до 4 степени.До крајот на работната недела следува период на претежно сончево, суво и студено време со слаб до умерен северен ветер. Утрата ќе бидат најстудени во четврток и петок. За време на викендот се очекува преодно наоблачување со малку повисоки температури особено наутро и со услови за појава на слаб снег претежно во северните делови. Во сабота ќе дува и засилен северозападен ветер.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
12 копии

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и студено со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од минус еден до пет степени. Во Скопје ќе биде претежно сончево и студено со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до три степени. До крајот на работната недела следува период на претежно сончево, суво и студено време со слаб до умерен северен ветер. Утрата ќе бидат најстудени во четврток и петок. За време на викендот се очекува ново зголемување на облачноста проследено со повремено засилен северен ветер и повремени врнежи претежно од снег, особено во западните и северните делови. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по на места влажни коловози. На одредени правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП „Македонијапат“ апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.
| | веќе видена | слични

Утрово најстудено со -12 степени беше во Лазарополе, -10 Маврово, Крушево, -8 Берово, Дебар, -6 Охрид, Претор, -5 Тополчани, Ѓуриште, Пожаране, -4 Куманово, Прилеп, -3 Кр. Паланка, Штип, Струмица, Д. Капија, -2 Битола, Скопје, Скопје Петровец, Тетово, 0 Гевгелија, Дојран. Умерено до значително облачно со ниска облачност, а понекаде со слаб претежно северен ветер. На југозапад и југоисток во 7 часот е сосема ведро. Времето денеска, претпладне маку до умерено облачно, а од средината на денот сончево со мала облачност. Само на североисток ќе се задржи облачноста. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Температурата од 1 до 6 степени. До крајот на работната недела следува период на претежно сончево, суво и студено време со слаб до умерен северен ветер. Утрата ќе бидат најстудени во четврток и петок. За време на викендот се очекува преодно наоблачување со малку повисоки температури особено наутро и со услови за појава на слаб снег претежно во северните делови. Во Сабота ќе дува и засилен северозападен ветер.
| | веќе видена | слични

За време на викендот се очекува ново зголемување на облачноста проследено со повремено засилен северен ветер и повремени врнежи претежно од снег, особено во западните и северните делови. Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и студено со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од минус еден до пет степени.Во Скопје ќе биде претежно сончево и студено со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до три степени.До крајот на работната недела следува период на претежно сончево, суво и студено време со слаб до умерен северен ветер.Утрата ќе бидат најстудени во четврток и петок.За време на викендот се очекува ново зголемување на облачноста проследено со повремено засилен северен ветер и повремени врнежи претежно од снег, особено во западните и северните делови.
| | веќе видена | слични

До крајот на работната недела следува период на претежно сончево, суво и студено време со слаб до умерен северен ветер. Утрата ќе бидат најстудени во четврток и петок. За време на викендот се очекува ново зголемување на облачноста проследено со повремено засилен северен ветер и повремени врнежи претежно од снег, особено во западните и северните делови.
| | веќе видена | слични

Утре во Македонија ќе преовладува сончево време со слаб до умерен ветер од северен правец. По леденото утро со температури од -13 до -3 ,во текот на денот температурата ќе се движи над нулата и ќе го достигне 5 тиот степен.Исклучок се Маврово и Берово , каде максималните температури ќе изнесуваат -8 и -1 степен. Утре во Скопје ,променливо облачно време со сончви периоди .Ќе дува умрен северен ветер .Утринската температура ќе се спушти до -5 , а максималната дневна ќе се искачи до 3 степени.
| | веќе видена | слични

Во текот на утрешниот ден во Македонија се очекува сончево и студено време со слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 5 степени. Овие временски услови ќе продолжат да преовладуваат на нашето подрачје се до викендот кога се очекува ново наоблачување со врнежи кои што ќе бидат претежно од снег. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 424 | | | веќе видена

Во текот на претстојната ноќ облачноста само накратко ќе се намали, сето ова ќе услови температурите позначително да опаднат па така до утре наутро истите ќе ...
сите 231 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Облачно и магловито време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: