НАТО ја прекинува соработката со Русија

НАТО ја прекинува соработката со Русија Министрите за надворешни работи на државите членки на НАТО решиле денеска да ја прекинат „севкупната практична цивилна и воена соработка“ со Русија. Тоа, како што наведуваат агенциите, е одговор на Алијансата на одлуката на Москва да го присоедини Крим. Министрите на земјите на НАТО во заедничка изјава ја повикаа Русија да „преземе итни чекори повторно да се усклади до меѓународното право“. НАТО и Украина се усогласија дека ќе ја интензивираат воената соработка и реформа на војската низ заедничка обука и други програми. На прво место на министерскиот состанок на земјите на НАТО од преминувањето на Крим под надлежност на Москва, е оценето дека не се видливи знаците за масовно повлекување на руските сили од границата со Украина, каде наводено се наоѓаат околу 40.000 војници. „За жал не можам да потврдам дека Русија ги повлекува трупите. Со своите акции Русија ги поткопа принципите на кои е изградено нашето партнерство. Имено, не можеме да одиме понатаму и да ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров побара објаснување од НАТО , откако министрите за надворешни работи на земјите од Алијансата одлучија да испратат дополнителни војници во неколку источноевропски држави, вклучително и во Литванија , Латвија и Естонија . Според Лавров таквото однесување ги крши основните договори со Москва. Позицијата на Москва е дека односите меѓу неа и Алијансата се регулираат од одредени правила , вклучувајќи ги Декларацијата од Рим и основниот договор меѓу НАТО и Русија. ” Овие договори не дозволуваат поставување на дополнителни воени сили во Источна Европа ” , коментира Лавров. ” Што се однесува до плановите за зајакнување на военото присуство на силите на земјите од НАТО на територијата на членовите на овој Алијансата меѓу источноевропските држави, тоа безусловно сметаме дека меѓу Русија и НАТО исто дејствуваат одредени правила , вклучувајќи ја Римската декларација и Основувачкиот чин меѓу Русија и НАТО , во согласност со кои не треба да има постојано дополнително ...
| | веќе видена | слични

Русија очекува одговор од НАТО за најавеното присуството на дополнителен контингент на Алијансата во источноевропските држави. Руското воено присуство на границата со Украина, според Лавров, e веќе намалено. Русија, во конфликтот околу Украина, побара од НАТО објаснување за најавеното дополнително воено присуство на територија на источноевропските земји. Москва очекува „не обичен одговор, туку одговор кој во полна мера ќе се заснова на уважување на меѓусебоно усогласените правила“, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. Министерот, според агенцијата Интерфакс, го потсетил западниот воен сојуз на спогодбата, според која НАТО не смее долгорочно да ги зајакнува трупите во источноевропските земји. „Што се однесува до плановите за јакнење на военото присуство на силите на НАТО на територијата на источноевропските држави членки на Алијансата, ние, несомнено, поаѓаме од тоа дека во односите Русија-НАТО исто така постојат одредени правила, вклучувајќи ја Римската декларација и темелниот акт на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Русија од НАТО очекува одговор за присуството на дополнителен контингент на Северноатлантската алијанса на територијата на источноевропските држави, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој во исто време обрна внимание на САД на пречекорувањето на престојот на воените бродови во Црното Море, утврдено со меѓународна конвенција. - Што се однесува до плановите за јакнење на военото присуство на силите на НАТО на територијата на источноевропските држави членки на Алијансата, ние, несомнено, поаѓаме од тоа дека во односите Русија-НАТО исто така постојат одредени правила, вклучувајќи ја Римската декларација и темелниот акт на Советот Русија-НАТО во согласност со кој не треба да постои постојано воено дополнително присуство на територијата на источноевропските држави, рече тој. - Упативме соодветни прашања до Алијансата, рече Лавров, додавајќи дека Москва очекува „не обичен одговор, туку одговор кој во полна мера ќе се заснова на уважување на правилата усогласени со Русија. Шефот на руската ...
| | веќе видена | слични

Русија испратила барање до НАТО да ги објасни плановите за зголемување на војниците на Алијансата на територијата на источноевропските земји , изјави министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров , цитиран од РИА Новости . Барањето е позадината на зачестените информации за зголемување на воениот потенцијал на блокот на неговото источно крило. ” Што се однесува до плановите за зајакнување на военото присуство на силите на земјите од НАТО на територијата на членовите на алијансата меѓу источноевропските држави, безусловно сметаме дека меѓу Русија и НАТО дејствуваат одредени правила , вклучувајќи ја Римската декларација , вклучувајќи го основачкиот чин меѓу Русија и НАТО ,акти согласно со кои не треба да има постојано дополнително воено присуство на територијата на источноевропските држави ” . На прес-конференцијата денес тој додаде: ” упативме релевантни прашања до Северноатлантската алијанса, очекуваме не само одговор , туку реакција коај целосно се базира на почитување на договорените с норми ” , ...
| | веќе видена | слични

НАТО донесе одлука за запирање на целата практична цивилна и воена соработка со Русија, како одговор на руското присоединување на полуостровот Крим од Украина Министрите за надворешни работи на членките на Алијансата ја повикаа Москва да преземе итни чекори за повторно да се усогласи со меѓународното право. Истовремено, НАТО и Украина се договорија за зајакнување на воената соработка и реформата на украинската војска преку заеднички обуки и други програми, пренесува Б92. На првиот министерски состанок на НАТО по отцепувањето на Крим, Алијансата порача дека нема знаци за масовно повлекување на руските војници од границата со Украина, каде што наводно се наоѓаат околу 40.000 војници. Дипломатски извори истакнуваат дека министрите разговарале и за поголемо присуство и воени вежби во источноевропските членки на НАТО, а според генералниот секретар Андерс Фог Расмусен, Алијансата ќе ги разгледа сите опции за зајакнување на одбраната во Источна Европа. Од друга страна, руското МНР соопшти дека од одлуката на НАТО ...
| | веќе видена | слични

Русија ќе ги преземе сите политички и воено-технички мерки за соодветно да ја осигури својата безбедност, без оглед на одлуките кои ги носи НАТО во поглед на зајакнувањето на своите источни граници, изјави рускиот амбасадор при НАТО, Александар Грушко, коментирајќи ги резултатите од дводневната средба на министрите за надворешни работи на земјите членки на Алијансата. „Се разбира, од наша страна ќе бидат преземени сите неопходни политички и воено-технички мерки, за да ја осигуриме нашата безбедност”, изјавил Грушко. „Знаеме дека воената алијанса наложи да се претстави соодветен план за зајакнување на одбраната на самитот (на НАТО) во Велс во септември годинава. Во принцип, тоа што НАТО ќе даде поголемо влијание на одбраната на своите источни граници, за нас не претставува новина”, истакнал рускиот амбасадор во Алијансата. Според Грушко, военото освојување на териториите во исночноевропските земји од страна на НАТО е завршено. „Инфраструктурата овозможува да се преземаат потенцијалите на зајакнувања, особено ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Официјална Варшава побара од НАТО постојано стационирање на десет илјади војници на Алијансата на нејзината територија, како заштитна мерка од Русија. Официјална Варшава побара од НАТО постојано стационирање на десет илјади војници на Алијансата на нејзината територија, како заштитна мерка од Русија. Од своите сојузници, Полска бара постојано присуство на две вооружени бригади, една околопна и една пешадиска. Оваа земја е 15 години членка на Алијансата, но на нејзината територија сега постојат само еден конференциски центар, како и полигон за обука. Освен Полска, сместување на војници на НАТО со полно вооружување, бараат и трите Балтички земји, сите како и Владата во Варшава, оправдувајќи го тоа со „руската закана“ со интервенцијата во Украина и освојувањето и анексијата на полуостровот Крим. На последниот состанок на министрите за надворешни работи на Алијансата е соопштено дека на источната граница на Украина се наоѓаат 40 илјади руски војници и бројна воена опрема, што според воените експерти ...
| | веќе видена | слични

Од своите сојузници Полска бара постојано присуство на две вооружени бригади, една околопна и една пешадиска. Оваа земја е 15 години членка на Алијансата, но на нејзината територија сега постојат само еден конференциски центар, како и полигон за обука. Официјална Варшава побара од НАТО постојано стационирање на десет илјади војници на Алијансата на нејзината територија, како заштитна мерка од Русија. Освен Полска, сместување на војници на НАТО со полно вооружување, бараат и трите балтички земји, сите како и владата во Варшава, оправдувајќи го тоа со „руската закана“ со интервенцијата во Украина и освојувањето и анексијата на Полуостровот Крим. На последниот состанок на министрите за надворешни работи на Алијансата е соопштено дека на источната граница на Украина се наоѓаат 40 илјади руски војници и многубројна воена опрема, што според воените експерти може да значи подготовки на Русија за натамошно навлегување на украинска територија. Во сегашната распределба на силите, според американски воени проценки, ...
| | веќе видена | слични

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека дел од руските сили кои се на границата со Украина ќе бидат вратени во касарните веднаш откако ќе ги завршеле маневрите. Тој додаде дека Москва очекува одговори од НАТО за активностите на Алијансата во Источна Европа. На дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на Алијансата во Брисел беше решено НАТО да ја прекине соработката со Русија. Министрите се согласија и за зацврстување на одбраната на соседните земји на Русија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО ја прекинува соработката со Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: