Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

„Вашингтон и Москва преговараат за суштински договор за нуклеарното оружје“, изјави рускиот претседател Владимир Путин. На средбата со првите луѓе на руските печатени медиуми, потенцира дека планот на Соединетите Американски Држави да опремат дополнително дел летала и подморници , кои имаат нуклеарен капацитет да носат конвенционално оружје, предизвикал загриженост во Русија. „Американските планови не се во спротивност со Новата спогодба „Старт“ за намалување на нуклеарното оружје од 2010 година. Москва ја следи состојбата за да се увери дека не постои шанса за враќање на нукеларните капацитети во иднина. Дијалогот продолжува и се надевам дека ќе биде позитивен“, изјави рускиот претседател, Владимир Путин. Спогодбата меѓу Русија и САД за намалување на нуклеарното оружје забранува поседување на повеќе од 1.550 нуклеарни боеви глави во секоја од овие земји. Договорот истекува во 2021 година, и може да се продолжи. „Новиот СТАРТ“ е наследник на СТАРТ 1. Втората верзија беше потпишана, но не и ратификувана. А ...
| | веќе видена | слични

Русија не планира да се придружи на Договорот за забрана на нуклеарното оружје, најави денес рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на неширење на оружјето за масовно уништување. Тој повика да се земат во предвид и вистинските ризици од хемискиот тероризам, кој се шири надвор од границите на Блискиот исток. Лавров обвини дека се затвораат очи на тоа што терористите во Сирија и Ирак користат и произведуваат хемиско оружје, додека истовремено за тоа ја обвинуваат сириската влада без никакви докази. Related
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека заканата од оружјето за масовно уништување изгледа како да се зголемува и повика на поголеми дипломатски напори во спротивставувањето на предизвиците кои ги носат нуклеарните амбиции на Северна Кореја. Гутереш пред Советот за безбедност укажа на мали знаци на надеж кои се појавиле од неодамнешните контакти меѓу Јужна и Северна Кореја на полето на дипломатијата и денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров. Генералниот сектретар на ОН порача дека глобалниот страв од нуклеарното оружје е најголем од Студената војна и предупреди на незамисливи последици кои носат голем ризик од воени судири. Гутереш исто така изразил загриженост поради односот меѓу САД и Русија по прашањето за нуклеарното и друго оружје, како и поради користењето на хемиско оружје во сирискиот конфликт. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
3 копии

Новата конвенција на ОН за целосна забрана на нуклеарното оружје нема да го спаси светот од таквиот вид оружје, предупреди генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Новата конвенција на ОН за целосна забрана на нуклеарното оружје нема да го спаси светот од таквиот вид оружје, предупреди генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. На конференција за безбедносни прашања во Шведска, Столтенберг нагласи дека таквиот процес бара период на „болно разоружување“ - нешто што таквиот меѓународен договор не може да го гарантира. Тој сепак додаде дека НАТО генерално ја поддржува идејата за свет без нуклеарно оружје. Пораката на генералниот секретар на Алијансата беше јасно насочена кон шведската Влада, која е поделена околу тоа дали да ја потпише конвенцијата. Шведска не е членка на НАТО, но во последно време ја зајакна својата соработка со Алијансата во однос на тензиите со Русија. Столтенберг за шведските медиуми претходно истакна дека соработката меѓу земјата и НАТО може да ослабне ако Владата ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг смета дека конвенција на ОН не може да го спаси светот од нуклеарно оружје. Тој вели дека таквиот процес бара период на болно разоружување, нешто што таков меѓународен договор не може да гарантира.Столтенберги истакна дека НАТО ја поддржува идејата за свет без нуклеарно оружје.Ваквата изјава Столтенберг ја даде на конференција за безбедносни прашања во Шведска. Таа земја не е членка на нато, но има зајакната соработка со Алијансата.Генералниот серетар истакна дека таа соработке може да се намали доколку владата во Стокхолм ја потпише Конвенцијата за целосна забрана на нуклеарното оружје.
| | веќе видена | слични

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје, чија цел би било отстранување на заканите по европските сојузници на САД.Според американските медиуми, приврзаниците на оваа идеја сметаат дека новото оружје би ја намалило можноста за нуклеарен конфликт, додека нејзините противници оценуваат дека тоа ќе предизвика спротивен ефект.Аналитичарите проценуваат дека планот во основа ја реафирмира нуклеарната политика на претходниот американски претседател Барак Обама, вклучувајќи ја и идејата за замена на сите клучни елементи на нуклераниот арсенал на САД со нови и модернизација на оружјето во следните две децении.Новиот план засега се уште не е одобрен од претседателот Трамп.
| | веќе видена | слични

Администрацијата на Трамп сака да развие ново нуклеарно оружје за кое смета дека ќе ги спречи заканите по европските сојузници. Планот се уште не го одобрил американскиот претседател Доналд Трамп, пренесоа агенциите. Намерата е да се намали можноста од нуклеарен конфликт, меѓутоа, противниците на тој план сметаат дека ќе дојде до спротивен ефект. На многу начини планот ја реафирмира нуклеарната политика на поранешниот американски претседател Барак Обама, вклучувајќи ја неговата намера да се заменат сите клучни елементи на нуклеарниот арсенал со ново, модерно оружје во наредните две децении.
| | веќе видена | слични

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп може да се впушти во развојот на нови нуклеарни оружја и експлицитно да ја остави отворена можноста за нуклеарен одговор на големи ненуклеарни напади, ако проектот за нова нуклеарна доктрина на САД, објавен во медиумите стане реалност, пренесе Ројтерс. Пентагон одби да го коментира документот „Nuclear Posture Review“, кој беше објавен од сајтот "Хафингтон пост" и предизвика остри критики од експертите за контрола на оружјето, според кои тој може да го зголеми ризикот од нуклеарна војна. Министерството за одбрана соопшти дека не се разговарало за прелиминарни, неодобрени проекти за стратегии и прегледи. Документот не е финализиран и треба да биде разгледан и одобрен од претседателот и министерот за одбрана, велат од Пентагон. Анонимен извор потврдил за Ројтерс дека документот е автентичен, но не кажа дали е истиот опција која ќе биде претставена на Трамп за одобрување. Претседателот нареди изготвување на новата нуклеарна стратегија на 27 јануари минатата година. ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: