Русија предупреди на последици од западните удари врз Сирија


Русија предупреди на „тешки последици“ во случај на западни воздушни удари врз Сирија по нападот со хемиско оружје во сирискиот град Дума што Москва го негира. Рускиот амбасадор во Обединетите нации Василиј Небензја им порача на западните земји да ја напуштат „воинствената реторика“. Според него, во саботата во Дума немало „никаков хемиски напад“ и оти за тоа не постојат докази.
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерите на САД, Велика Британија и Франција се повикуваат на податоци на медиуми и социјални мрежи во однос на наводениот хемиски напад во Сирија, изјави во интервју за британските медиуми, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој ги отфрли обвинувањата на американскиот претставник во Органзицијата за забрана на хемиско оружје дека Москва го расчистила местото, каде што наводно бил извршен нападот во обид да ги прикрие трагите. Британскиот претставник во организацијата, Питер Вилсон денеска соопшти дека нивните експерти се уште не стигнале во градот Дума. Вилсон предупреди дека ако „не одговараат организаторите на нападот, тоа само ќе го зголеми ризикот од користење на хемиско оружје и надвор од територијата на Сирија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Односите меѓу Русија и Западот се полоши отколку за време на Студената војна затоа што тогаш функционираа каналите за комуникација меѓу државите и не владееше толку силна русофобија, рекол во интервју за Би-би-си рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Тој рекол дека се надева дека луѓето на Западот, вклучувајќи ги оние кои се на власт, ќе ja сфатат опасноста од таквата состојба. Сите докази, навел Лавров, за наводен хемиски напад во Сирија на кои се повикуваат западните лидери се преземени од медиумите и од социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични

Според Лавров, односите меѓу Русија и Западот сега се полоши отколку за време на Студената војна и претходните канали за комуникација меѓу Москва и западните земји, сега се окупирани од русофобија. Лидерите на САД, Велика Британија и Франција се повикуваат на податоци на медиуми и социјални мрежи, говорејќи за наводен хемиски напад во Сирија, изјави во интервју за Би- Би-Си рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој ги отфрли обвинувањата на американскиот претставник во Органзицијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) дека Русија го расчистила местото, каде што наводно бил извршен хемиски напад во сирискиот град Дума, во близина на Дамаск во обид да ги прикрие трагите од нападот. - Гарантирам дека Русија не извршила никакво расчистување на тоа место, посочиЛавров. Претставници на рускиот центар на 9 април извршиле детална проверка на местото на нападот во Дума и не откриле траги од користење на хемиско оружје. Обвинувајќи го сирискиот претседател Башар ал Асад, дека стои зад употребата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американските воени напади во Сирија отворија многу прашања. Прво, и она најважно, е прашањето каква е точно сега американската политика кога е во прашање Сирија. Американскиот претседател Доналд Трамп пред две недели во говор во Охајо рече дека САД наскоро ќе ги повлечат своите војници од Сирија. Меѓутоа, сега нареди бомбардирање. Која е тогаш политиката на Администрацијата на Трамп? Дали сирискиот лидер Башар ал-Асад мора да си замине, што беше и политика на САД во првите години од сириската војна и за време на Администрацијата на Барак Обама? Дали едноставно постои само црвена линија кога е во прашање употребата на хемиско оружје од страна на Асад и ништо повеќе? Одговорите на сите овие прашања се нејасни. Кога Трамп објави дека се извршени напади во Сирија, наведе дека причина е употребата на хемиско оружје, но американската амбсадорка во ОН, Ники Хејли предходно изјави дека нема да биде можно политичко решение за Сирија се додека е Асад на власт. Од друга страна, се поставува прашањето дали ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп писмено го извести Конгресот за одлуката за американските ракетни напади врз Сирија. Според американски закони, претседателот е должен да го извести Конгресот во рок од 48 часа за такви акции. Во писмо испратено вчера до лидерите на Конгресот, Трамп нагласува дека спроведувањето на воената акција е одговор на користењето хемиско оружје од страна на сириската Влада, вклучително и нападот од 7 април во градот Дума кој предизвикал многу цивилни жртви. Американскиот претседател наведува дека дејствувал согласно уставните овластувања во интерес на националната безбедност и надворешната политика на САД со цел „стабилност во регионот, запирање на крвопролевањето и спречување на ширење хемиско оружје, како и спречување на хуманитарната катастрофа во регионот“.
| | веќе видена | слични
7 копии

Австрискиот канцелар Себастијан Курц повика на обновување на мировните преговори за Сирија, кои се одржаа во Виена во 2015 година, со цел прекин на крвопролевањето во опустошената земја. - Не е можно воено решение на конфликтот кој веќе донесе огромни страдања на сирискиот народ, истакна Курц во пишана изјава. Тој додаде дека „по шокантната употреба на хемиско оружје на 7 април и неодамнешната западна воена акција во Сирија, сега на дневен ред е потребата да се работи на мировен процес“. - Сирискиот народ веќе поднесе премногу страдања, со над 400.000 загинати и над пет милиони бегалци надвор Сирија, подвлече Курц и потсети дека Австрија има долга традиција на дијалог и медијација во решавањето на конфликтите и е подготвена да биде домаќин на преговорите за Сирија во секое време.
| | веќе видена | слични

„Мисијата на САД не се промени“, соопштија од Белата куќа по изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон кој тврди дека го уверил својот американски колега Трамп да го продолжи престојот на трупите во Сирија. „ Претседателот беше јасен, сака да ги врати назад американските војници што е можно поскоро. Решителни сме да ја поразиме Исламска држава. Очекуваме од регионалните сојузници и партнери да преземат поголема одговорност, и воена и финансиска, за да се осигура регионот “, изјави портпаролот на Белата куќа, Сара Сандерс. Домашната политичка елита, а и дел од светските владини претставници во одбрана на воената интервенција на Западното трио во Сирија чијашто влада ја обвинуваат за напади со хемиско оружје врз цивилното население. „ Претседателот постапи правилно што испрати проектили во Сирија, што уништи хемиско оружје, односно што се ослободи од оружје кое не се користело по Првата светска војна. Асад го нападна својот народ со вакво оружје. Добро е што се придружија и Британија и Франција “, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Обединетите Нации, ги отвори картите - САД нема да ја напуштат Сирија! Американската амбасадорка при Обединетите нации, Ники Хејли изјави дека Соединетите Американски Држави нема да ги повлечат своите сили од Сирија се додека не ги остварат своите цели, иако претседателот Трамп неодамна го изненади светот со најавата за повлекување на војската. Хејли откри дека САД сега има три цели кои што мора да бидат остварени. Првата цел е да се обезбеди хемиското оружје да не се користи и да не претставува ризик за американските интереси, втората цел е пораз на Исламската држава, а третата цел е да се создаде добра позиција за надгледување на тоа што Иран го прави во регионот. Нашата цел е „американските трупи да се вратат дома, но нема да си заминеме се додека не бидеме сигурни дека ги имаме остварено овие цели", изјави американската амбасадорка во Обединетите нации. Според нејзините зборови, Соединетите Американски Држави нема да разговараат „еден на еден" со ...
| | веќе видена | слични

Сојузници и партнери да преземат врз себе војни и и финансиски обврски за осигурување безбедност во Сирија... Претседателот на САД Доналд Трамп инсистира на повлекување на американската војска од Сирија штом операцијата против ДАЕШ ќе биде завршена, соопштила во неделата потпаролката на Белата куќа Сара Сандерс. "Американската мисија не е променета – претседателот многу јасно рекол дека сака американските сили што побрзо да се вратата дома. Ние имаме цврста намера да го поразиме ДАЕШ и создадеме услови кои нема да им дозволат да се вратат. Очекуваме од нашите регионални сојузници и партнери да преземат врз себе дополнителни војни и и финансиски обврски за осигурување безбедност во регионот", додала Сандерс. Вчера постојаната претставничка на САД во ОН Ники Хејли рекла дека американските трупи нема да се повлечат од Сирија додека не бидат исполнети целите. "Нема да заминеме додека не се осигураме дека го постигнавме она што сакаме. Нека ви биде јасно, ако заминеме, тоа ќе биде затоа што знаеме дека се движи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 407 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев ја поздравува одлуката на пратеникот Павле Богоевски да поднесе оставка на функцијата и смета дека е храбра и во функција на понесување ...
сите 287 | | | веќе видена

Брифингот во Белата куќа ќе се одржи денеска, соопштија официјални претставници Пентагон ќе ја брифира Белата куќа за можноста да бидат испратени илјадници ...
сите 174 | | | веќе видена

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за одземање на мандатот на бегалецот, односно нивниот екс лидер Никола Груевски. Либертас од извори ...
сите 208 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија предупреди на последици од западните удари врз Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: