Лансирана мобилната апликација за бизнис можности „ИноБиз“

Фондацијата за менаџмент и индустриско истражување (МИР) во рамките на проектот „Јакнење на капацитетите на малите и средни претпријатија преку подобрена поддршка за иновации“ ја изработи бесплатната мобилна апликација „ИноБиз“ која има за цел да им помогне на македонските компании да пронајдат странски партнери за бизнис соработка, трансфер на технологии и учество во проекти за истражување и развој. Компаниите преку мобилната апликација ќе бидат во тек со сите случувања во областа на иновациите и технолошкиот развој, ќе добиваат известувања за отворени повици за финансирање, барања од странски компании за соработка како и можности за учество на конференции и настани за вмрежување. Покрај тоа, апликацијата содржи и ресурсен центар кој ќе им понуди на компаниите корисни содржини за подигнување на нивните капацитети за иновации како и можност за проценка на степенот на технолошка подготвеност преку прашалникот за технолошки аудит. Проектот „Јакнење на капацитетите на малите и средни претпријатија преку ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кога станува збор за бизарни новитети од IT светот, Google и Apple неодамна пуштија во продажба апликација што им овозможува на мажите во Саудиска Арабија да ги следат своите жени.. На iTunes и Google Play на корисниците им се нуди новата апликација наречена Absher, поттикната од владата на Саудиска Арабија со цел да се спречат жените да заминат од земјата. Како апликација, Absher им овозможува на луѓето во Саудиска Арабија, особено на мажите, да го следат и контролираат движењето на жените, што е во согласност со законите во земјата што предвидуваат дека жената не смее да патува без машка придружба, односно дека не смее да биде без брат, татко или сопруг, кога излегува во јавност и патува. На жените во Саудиска Арабија и многу од земјите во регионот не им е дозволено да патуваат сами, бидејќи според тамошните верски закони жените се подредени на одлуките на мажите. Апликацијата се покажа како вистински хит - од првото појавување во продавниците iTunes и Google Play, Absher била преземена повеќе од 1 милион ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Саудиска Арабија се појави апликација што им овозможува на мажите да ги следат своите сопруги и ќерки. Google и Apple добија многу негативни коментари од борците за човекови права бидејќи дозволиле ваква апликација да се најде во нивната понуда. Апликацијата го носи името „Абшер“ и е креација на Националниот информативен центар, што е проект на Министерството за внатрешни работи во земјата. „Оваа апликација е навредлива и понижувачка. Страшно е што на мажите им е дозволено да го следат секој чекор на своите сопруги“, изјави Ротна Бегум од Центарот за човекови права. Од Google и Apple е побарано да се повлече „Абшер“ бидејќи може и во реално време да испрати порака до мажот секој пат кога жената ќе ја напушти земјата. Женските права во Саудиска Арабија се прилично ограничени. На жените, за да ја напуштат земјата, им е потребна дозвола од таткото или сопругот. Текстот Апликација што им овозможува на мажите да ги следат сопругите го шокираше светот е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични
9 копии

Министерството за внатрешни работи на Саудитска Арабија создаде апликација за паметни телефони, која им дозволува на мажите „заштитници“ да го следат движењето на жените „зависнички“ од нив и да го спречат евентуалното преминување преку граница. Таа апликација е создадена поради тоа што се зголемува бројот на жени, кои бегаат од ултра-конзервативното кралство. Апликацијата, наречена Абшер (Absher), што на арапски јазик значи „Добри вести“, се употребува веќе неколку години, но, пред извесно време таа го привлече вниманието на медиумите низ светот откако беше обелоденет случајот на саудиската тинејџерка Рахаф Мохамед, која избега од Кралството поради деспотизмот во нејзиното семејство и побара засолниште во Канада. Апликацијата им дозволува на мажите да ги следат своите „зависни“ сопруги и ќерки, и да добиваат известувања кога тие користат пасош за да патуваат надвор од Саудиска Арабија. Саудитското МВР, кое управува со апликацијата, тврди дека тоа е обид за создавање платформа за дигитални услуги, која ја ...
| | веќе видена | слични

Во App Store на „Епл“ и Play Store на „Гугл“, меѓу другото, можете да ја најдете и апликацијата Absher.Според Washington Post, апликацијата е дизајнирана од саудиското министерство за внатрешни работи и им овозможува на мажите во земјата не само да ги следат движењата на нивните женски роднини, туку и да ги ограничат.Се работи за владин електронски сервис, кој вклучува опции како барања за пасош, извод од раѓање, регистрација на возила и слична документација. Но како што открива Business Insider, апликацијата/сервисот исто така им овозможува на саудиските мажи да специфицираат кога и каде жените можат да ги поминат или да не ги поминат саудиските граници, притоа добивајќи СМС известувања за нивната локација во речиси реално време.Така, апликацијата може да се користи за ограничување на дестинациите до кои жените можат да патуваат, но и за целосно блокирање на одредени дестинации, особено надвор од границите, при што апликацијата ги известува мажите ако жената сака да замине без нивно знаење и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 286 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 224 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 271 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена ...
сите 453 | | | веќе видена

Вчера во 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во продавница на булeвар „Борис Трајковски” едно лице со закана со нож од вработениот одзело пари од ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лансирана мобилната апликација за бизнис можности „ИноБиз“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: