„Браќа Нуне“ го промовираа првиот албум


2 копии

„Браќа Нуне“ – Филип и Раде Нуневски, минатата недела го промовираа своето првенче, албумот „По патот“. Во хотелот „Queеn’s“, пред многу гости, соработници, новинари, пријатели, се одржа промоцијата каде Филип и Раде отсвиреа во живо и дел од музиката на албумот, а водители беа Лила Филиповска и Ване Маркоски. Овој албум е прв солистички и авторски на Браќа Нуне. Во него се појавуваат и соработници и гости како Светолик Нуневски ,Милан Завков, Милан Кацарски, Николче Мицевски, Златко Миладиновски, Војче Петрушев, Никола Митровиќ,Али Латифов, Далибор Ефтимовски, Дејвид Демир и Горан Гешовски воедно и продуцент на овој албум. – На овој албум е работено повеќе од една година и се состои од 11 композиции. Очекуваме истиот да наиде на добар прием oд публиката, велат браќата. На самата промоција, гостите имаа можност да го набават новиот албум, а со средствата собрани од истиот, Филип и Раде ги израдуваа дечињата од „СОС Детско село – Македонија“ со новогодишен подарок. Пред овој прв солистички албум, најзначајна ...
| | веќе видена | слични

Лана Дел Реј се појавува на новиот сингл на Борнс "God Save Our Young Blood," кој беше премиерно претставен денес, на Радио Битс 1. Песната е дел во новиот албум на Борнс кој ќе биде објавен на 12 јануари годинава. Во песната Дел Реј се појавува како придружен вокал, кој совршено преплетувајќи се со гласот на Борнс прави целиот контекст на песната да буди релаксирачко чувство кое води кон носталгијата за безгрижноста на детството. Ова е последниот сингл по "Faded Heart", "Sweet Dreams" и "I Do not Want U Back", кои Борнс ги објави во текот на минатите месеци, а ќе бидат во неговиот најнов албум. Музиката толку совршено одговарала на гласот на Лана, што тој знаел дека токму со неа сака да го сними овој сингл уште додека го снимал својот дел од него. Иако неговиот нов албум нема да биде издаден до следниот петок, Лана веќе го има слушнато и го даде своето одобрение.
| | веќе видена | слични

Македонскиот композитор, пијанист и продуцент со светско реноме, Дуке Бојаџиев одлучи да ни ги разубави празниците и да ни подари бесплатен албум со 10 одлични композиции, сето тоа собрано под насловот „Сон, верба, љубов“!„Во изминативе 7-8 години, покрај сите проекти на кои работев, пишував и композиции инспирирани од моите македонски музички корени. Дел од нив изведов во концертни верзии минатите години, а дел премиерно ќе ги чуете на студиското издание на ’Сон-Верба-Љубов’. Ова издание сакам да го споделам со сите вас како еден искрен подарок со кој Ви ја честитам Новата 2018 година, и Ви посакувам и понатаму никогаш да не заборавите да Сонувате, Верувате и Љубите!“,порача музичарот.Материјалот се снимаше во периодот од 2010 до 2017 година, а меѓу гостите на овој проект се: Исмаил Лумановски (кларинет), Каролина Гочева (вокал), Крсте Роџевски (вокал), Наташа Петровиќ (вокал), Владимир Крстев (виолина), Ара Данкјиан (уд), Матијас Кунцли (перкусии), Прија Даршини (вокал) и Фло Атенози (гитара).Сето тоа ...
| | веќе видена | слични

Во деновите кога сите ги завршуваат своите активности за оваа година, македонскиот музичар кој живее и работи во Њујорк Дуке Бојаџиев објави нов студиски албум. Тој е насловен “Сон-вера-љубов” и како што појасни Бојаџиев, на него се наоѓаат композиции што ги изведуваше во живо изминативе години, а дел од нив за првпат ќе можат да се слушнат. “Музиката е инспирирана од македонските корен и традиција и напишана и снимена во Њујорк во изминативе седум години”, вели Бојаџиев. Како гости на албумот се потпишани Исмаил Лумановски (кларинет), Владимир Крстев (виолина), Ара Динкјиан (уд), Матијас Кунцли (перкусии), како и Каролина Гочева, Наташа Петровиќ и Крсте Роџевски како придружни вокали. Албумот може да се преслуша и да се симне од Саундклауд.
| | веќе видена | слични
9 копии

Дуке Бојаџиев за новогодишните празници ви подарува студиско издание од проектот Сон-Верба-Љубов , од коe дел од композициите беа изведени на неговите концерти минатите години, а дел ќе ги слушнете премиерно. Музиката е инспирирана од Македонскиот корен и традиција, напишана и снимена во Њујорк во периодот од 2010 до 2017 година. Гости на проектот се: Исмаил Лумановски (кларинет), Владимир Крстев (виолина) Ара Динкјиан (уд), Каролина Гочева (вокал), Крсте Роџевски (вокал), Наташа Петровиќ (вокал), Матијас Кунцли (перкусии). Албумот можете да го слушнете и даунлоадирате на следниов линк: https://soundcloud.com/duke-b/sets/son-verba-ljubov/s-vYGY7
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Браќа Нуне“ го промовираа првиот албум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: