Ламбринидис: Груевски ја држи во заложништво европската иднина на својата држава

2 копии

Грчкиот шеф на дипломатијата Ставрос Ламбринидис изјави дека македонскиот премиер Никола Груевски е заложник на сопствената непомирливост и ја држи како заложник европската иднина на сопствената држава. - Време е Груевски да напише историја, а не да ја препишува нашата. Грција е искрена во своите намери и подготвена да се дојде до решение, но господинот Груевски, спротивно на тоа, е заробен во непопустливата реторика, порача грчкиот министер за надворешни работи говорејќи на собраниската комисија за надворешна политика, пренесе Канал 5. – Ви признавам, не знам што сакаше да пополни со огромниот споменик на Александар Велики, што го постави во Скопје. Но, време е да сфати дека дојде моментот да напише историја, а не да ја препишува нашата. Тоа веќе едногласно го бара од него Европа, го бара Америка, го бараат многу големи земји од светот, им објасни Ламбринидис на члeновите на комисијата за надворешни прашања.
| | веќе видена | слични

- Грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис, зборувајќи пред грчкиот парламент, упати силни критики за владите во Скопје, Анкара и во Тирана - Време е Груевски да напише историја,а не да ја препишува нашата, порача грчкиот шеф на дипломатијата Остри критики за премиерот Никола Груевски стигнаа од шефот на грчката дипломатија Ставрос Ламбринидис. Зборувајќи вчера пред членовите на парламентарниот комитет за одбрана и надворешни работи, Ламбринидис побара промена на политиките и на односот на македонската влада. Грција - Македонија - Никола Груевски е заложник на сопствената тврдоглавост и ја држи како заложник европската иднина на неговата земја. Тој треба да сфати дека е дојдено времето да ја напише историјата на својата земја, а не да ја препишува нашата. Тоа е едногласен повик од сите земји. Ние сакаме решение со географска одредница за севкупна употреба. Грција е решена да продолжи, но не гледаме позитивни сигнали во овој момент. Се надеваме дека нашите соседи ќе го сменат односот - рече ...
| | веќе видена | слични

Од нашиот дописник Атина - Новиот шеф на грчката дипломатија, Ставрос Ламбринидис, побара конструктивен став од влада на Груевски и создавање поинаква клима кај македонскиот народ за полесно и побрзо решавање на спорот за името. Во подолгото обраќање во Комисијата за надворешни работи во грчкото собрание, Ламбринидис прв пат малку подетално прозбори за спорот за името, потенцирајќи дека македонскиот премиер Никола Груевски заглавен во сопствената реторика на непопустливост ја држи како заложник во свои раце европската иднина на македонскиот народ. „Да бидам искрен, не знам што сакаше да пополни господинот Груевски со огромниот споменик на Александар Велики што го постави во Скопје. Меѓутоа, време е да разбере дека е дојден моментот да напише историја, а не да ја препишува нашата“, истакна Ламбринидис, во сличен стил со кој говореше и на заедничката конференција со американскиот државен секретар Хилари Клинтон. Шефот на грчката дипломатија потенцираше дека следниот чекор на Груевски за приближување до ...
| | веќе видена | слични

Македонија да се прекрсти, Турција да се откаже од Кипар, а Албанија да го скроти национализмот кон етничките Грци! Грција нема проблем само со Македонија. Грчкиот министер за надворешни работи ги критикуваше и советуваше и властите во Турција и во Албанија. Од Турците побара да го сменат односот за проблемот со Кипар, а до Албанците упати предупредувачки сигнал за односот на Албанија кон грчкото етничко малцинство во земјата, а од нас бара да се прекрстиме Македонскиот премиер Никола Груевски е заложник на сопствената непомирливост и ја држи како заложник европската иднина на државата, обвини грчкиот шеф на дипломатијата, Ставрос Ламбринидис, пред избраниците во Парламентот. Не пропушти да го спомне ниту трнот во око за Грците, споменикот на Александар Македонски на плоштадот во Скопје - не му било јасно на Ламбринидис што сакал македонскиот премиер да постигне со подигањето на статуата во центарот на градот. Му порача да не ја краде грчката историја. - Морам да признаам дека не знам што сакаше да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла реториката за Македонија на грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис пред собраниската комисија за надворешна политика и работна средба со амбасадорите на Грција од целиот свет. Ако Ламбринидис турската армија на Кипар ја смета за окупациска, а Албанија ја предупредува за односот кон грчкото етничко малцинство, време е да престане да му дели лекции на македонскиот премиер и да не заборава дека и Македонија е суверена држава со меѓународни права и обврски за грижа за положбата и правата на Македонците во Грција и дека Македонија не пишува нова историја, ниту ја краде грчката врз окупираниот дел од Македонија во Балканските војни во 1913 година, туку го ревидира грчкиот историски фалсификат на наци-фашистичка еднородна и едноверна држава од 1821 година,, се вели во соопштение на СМК Време е Стварос Ламбринидис да разбере дека фашизмот во Европа е поразен во Втората светска војна и дека Македонците ќе им помогнат на Грците да ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за надворешни работи бара од македонските власти да разберат дека чукнал часот за крупни одлуки. Директно му порача на премиерот Груевски дека е дојдено време да се создава историја, а не да се препишува грчката. Вели дека тоа од македонскиот премиер едногласно го бара Европа, а зад истата политика застанале Америка и неколку влијателни светски држави. Според Ламбринидис, премиерот Груевски е заробен во реторика на нетолеранција, а иднината на Македонија и нејзините граѓани се пленици на таа политика. Ламбринидис пред грчките пратеници, членови на Комитетот за одбрана и надворешна политика соопшти дека Грција останува на истите позиции. спорот е во прифаќањето на грчки црвени линии - име со географска одредница за севкупна употреба. За македонските власти еден од клучните приоритети е изнаоѓањето решение за спорот со Грција, кој ја блокира евроатланската иднина. Тоа и во своето обраќање го нагласи премиерот Груевски. Македонија е подготвена запродолжување на дијалогот и за компромис, но ...
| | веќе видена | слични

Официјално Скопје мора да го промени менталитетот. Ова од македонските власти го побара грчкиот шеф на дипломатијата Ставрос Ламбринидис. Говорејќи пред членовите на комисијата за одбрана и надорешни работи на грчкиот парламент, Ламбринидис изјавил дека македонскиот премиер Никола Груевски е заложник на сопствената непомирливост, чиј плен е европската иднина на државата. Време е Груевски да разбере дека конечно време е тој да почне ја пишува историјата на сопствената држава, а не да ја препишува грчката историја. Ламбринидис истакнал дека Грција сака решение на спорот, а вистинското, според него, би била со изнаоѓање прифатлива географска одредница за името на соседната држава.
| | веќе видена | слични

Пораки кон Албанија, Македонија и Турција упати грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис по повод различните тврдења во медиумите за односите на Атина со тие три држави, објави Елефтеротипија. Негирајќи информации според кои Грција со Турција го разгледувала статусот на спорните острови во Егејското Море, Ламбринидис појаснува дека разговори со Турција се водат само за границите на контитенталниот гребен. Тој ја повика Турција да го смени односот за проблемот за Кипар. - Со Турција сме во контакти за континенталниот гребен, но претстои уште многу. Не се водат преговори со таа држава за статусот на некои острови во Егрејското Море, ниту пак има прашање за потпишување некаков документ, тврди Ламбринидис. - Турција е клучот за решавање на кипарскиот проблем и турската окупациска армија треба веднаш да го напушти островот, додаде тој. За Атина проблемот со Кипар е приоритет на Владата која поддржува напори за повторно обединување на островот врз основа на резолуции на ОН и европската реалност. ...
| | веќе видена | слични

Владата нема да прифати промена на Уставот со цел промена на уставното име, рече премиерот Груевски. Но, штo со меѓународната употреба? Нема промена на македонската позиција во однос на спорот за името, децидни се домашните експерти. Владата нема да прифати промена на Уставот на Република Македонија со цел промена на уставното име, рече во своето експозе пред македонските пратеници мандаторот Никола Груевски. Ова пак не значи навестување дека владата би прифатила промена на името за меѓународна употреба, вели политичкиот аналитичар Слободан Чашуле. Еве како тој го објаснува владиниот став за тоа прашање. Она што во моментот е во оптег, не е ретерирање, промена на ставови или градење на нова стратегија туку разговарање околу можноста ФИРОМ да се замени со Република Македонија Скопје, како име со лимитирана употреба на комуникацијата со Грција, евентуално НАТО и ЕУ до оној момент додека не се зачлениме Премиерот Груевски во своето експозе најави дека владата нема да прифати промена на Уставот со цел промена ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена

Извици, скандирања, наздравување од граѓаните кои беа собрани над Плоштадот пред британскиот Парламент откако стана јасно дека внатре беше одбиен договорот за ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ламбринидис: Груевски ја држи во заложништво европската иднина на својата држава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: