Lamborghini го удвојува производството

Lamborghini очекува да го зголеми најмалку два пати производството, до 7000 возила годишно во 2019 година, откако ќе го лансира новиот кросовер, соопштува Ројтерс. Главниот извршен директор на Lamborghini, Стефано Доменикали, изјави за агенцијата дека компанијата планира да произведува годишно 3.500 парчиња од супер спортскиот SUV, додавајки дека фокусот на спортски автомобили ќе биде зачуван. Доменикали, кој беше назначен за извршен директор во февруари, истакна дека производителот планира да ја прошири дилерската мрежа во светот за околу 20%, на 160 во однос на досегашните 132. Околу 30% од застапништвата и продажбата на компанијата се во САД - најголемиот пазар на брендот. Автомобилскиот производител продаде рекордни 3.245 автомобили во светот во 2015 година, вклучувајки над 1.000 само во САД.Lamborghini отвара 500 нови работни места во својата фабрика во Сант'Агата Болонезе во Италија, како дел од инвестиција во вредност од стотици милиони евра и проширување на капацитетите. Новиот SUV на марката, која е ...
| | веќе видена | слични

Претставен во чест на 100-годишнината од роденденот на Феручи Ламборџини, визионерот и основачот на познатиот автомобилски бренд. Уште пред неколку месеци Ламборџини го претстави „бруталниот“ Centenario, но тогаш стануваше збор за „стандардна“ верзија, односно верзија со тврд покрив. Овој пат, Ламборџини на јавноста ѝ ја претстави „топлес“ изведбата на најбруталниот автомобил кој досега излегол од фабриката во Санта Агата. Со оглед на тоа што годишнините како оваа не се баш чести, во Ламборџини добро се имаат потрудено да ја прослават во стил каков што му доликува и има заслужено господинот Феручи Ламборџини. Резултатот е вистински „монструм“ кој доаѓа во ултра лимитирана верзија од само 20 примероци. Но, дури и некој од нашите читатели да има на својата сметка во банка околу 2 милиони евра колку што чини овој автомобил, ќе мораме да ве разочараме, затоа што Centenario Roadster веќе е распродаден во рекорден рок. Од една страна тоа воопшто не изгледа чудно, затоа што со оглед на тоа што нуди овој ѕвер, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Lamborghini го удвојува производството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: