Граѓаните пред седиштето на СДСМ: Посилни сме од Тиранската платформа и неа нема да ја има, бараме предвремени парламентарни избори


Граѓаните на својот 58 ден од протестите по трет пат дојдоа пред седиштето на опозициската СДСМ, која за по секоја цена да дојде на власт ја прифати тиранската платформа, против која граѓаните веќе скоро 2 месеци секојдневно протестираат на улиците низ целата држава. Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски, во име на сите граѓани им порача на дека тие не сакаат влада скроена во Тирана. -Граѓани за зедничка Македонија, доаѓаме тука по трет пат, првите два пати, баравме и од таа пратеничка група, како и од другата, најголемата во Собранието, отфрлување и откажување од Тиранската платформа. На Павел Шатев не не слушнаа, тие не се откажаа од Тиранската платформа, но ниту ние не се откажавме од нашите барања. Покажавме дека сме посилни, граѓаните се посилни од тиранската коалиција, затоа немаат влада скроена во Тирана, затоа немаат претседател на Собранието, качен на таа Тиранска платформа, потпишана на масата на Еди Рама и нема да имаат, изјави ...
| | веќе видена | слични

Последните настани во Собранието се климакс на кризата и пресвртница, велат аналитичари. Во ретерирањето на Иванов препознаваат молба до САД за своја заштита, да може да го додели мандатот на парламентарното мнозинство Почнува вториот работен ден за новиот претседател на Собранието, Талат Џафери. Првиот веќе го помина во парламентот каде што имаше официјална средба со Хојт Брајан Ји, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот. На главниот влез Џафери беше пречекан од собраниските служби, по што со нив направи обиколка низ законодавниот дом. Бројни оштетувања во ентериерот сѐ уште сведочеа за насилството во минатиот четврток, а Џафери на службите им даде сугестии што да преземат за да може Собранието да започне со нормална работа. Но, најважниот процес започнува од моментот кога претседателот на парламентот официјално ќе го информира шефот на државата дека е формирано парламентарно мнозинство. Тогаш почнува да тече уставниот рок од 10 дена во кој Иванов треба да го даде ...
| | веќе видена | слични

Како тоа Хорхе наеднаш ретерира во своите ставови? Мнозина мислат дека тоа е поради некакви аргументи на сила што ги употребил американскиот гостин. Сосема погрешно. Несреќа е за земјата, особено за дипломатијата, и срам за Претседателот е што со месеци бара гаранција дека нема да биде нарушена унитарноста на земјата од новата власт, а Република Македонија има потпишано Декларација за стратешко партнерство со САД во која „Соединетите Држави и Македонија ја потврдуваат својата поддршка на принципите на суверенитет и територијален интегритет на државите, на целите и принципите на Повелбата на ОН, и на унитарна и мултиетничка Македонија во своите постоечки граници“ . Зарем немаше некој да му го каже тоа? За да не се бламира. Антонио Милошоски ја има потпишано. Што може да гарантира новата власт што САД и Република Македонија не можат да го обезбедат? Одеднаш Хорхе веќе не зборува за измислената „Тиранска платформа“. Сега бара само „гаранции“. Попристојно, иако и тоа е неразумно барање со оглед на уставните ...
| | веќе видена | слични

Влегувањето на народ во Собранието, па и тепањето, се реакција на збир од криминални акции во континуитет на божемните разумни и ,,храбри“ избалансирани и ,,модерни“ кобајаги политичари. Хорското осудување на насилството и троа ќотек за превратниците и криминалците во одела и заштитени со имунитет, е тешка провокација за да се обескуражи народот, кој е нападнат фронтално и кој се брани инстинктивно од уништување. Безобразно е и арогантно политичарите што се покажаа сосема неспособни и недораснати да се справуваат со местенки, фингерајки и кризи сега да глумат разумни луѓе со авторитет и интегритет, кои ќе ја повикуваат жртвата на разум и мирноќа, додека секакви стрвинари ја черечат уште жива. Да повторам. Македонскиот народ е тој што се огради со бетонски ѕид од сите што со години учествуваат во разнебитувањето и крчмењето на Македонија и има право да се срами од своите таканаречени државотворни политичари, кои се покажаа како диво месо на националниот организам. Ниту еден колективитет не ја срами државата и ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива “За заедничка Македонија” најави продолжување на протестите, утре во 17 часот, пред Владата на Република Македонија. Во својата објава на официјалната страна на Фејсбук тие велат дека продолжуваат посилни, помотивирани, похрабри и поодлучни, и дека нема да дозволат кршење на Уставот и законите во РМ.
| | веќе видена | слични
2 копии

По вчерашното писмо на албанецот З.И. кое го објавивме, денес стигна реакција од Горан С. од Скопје. Тој во своето писмо реагира на приказната објавена вчера и го советува З.И. да се обиде да им објасни на своите политичари тоа што тој го мисли затоа што вистинско време е Албанците да сфатат дека ова е Македонија – земја на Македонците и Албанците. Во продолжение во целост ви ја пренесуваме реакцијата на Горан. Драг пријателе, со внимание го прочитав твоето писмо. Навистина сум горд што во мојата земја има некој што размислува така. Искрено, сакам да те видам да те запознавам и да те поздравам. Да ти честитам што еден млад човек размислува како што ти размислуваш. Но, сакам да те замолам една работа и се надевам дека ќе ме послушаш. Сакам да ти сугерирам тоа што ти го мислиш да се обидеш да им да го објасниш на твоите политичари. Да им кажеш дека е навредливо и дрско да го рушат уставниот поредок на една земја со интонирање на албанската химна во собранието на друга држава, а во случајов на нашата Република ...
| | веќе видена | слични

„Татковино те љубам како стари чевли“ – вели една мисла на Сервантес. Младите од Македонија ја љубат својата земја, но илјадници од нив старите чевли ги оставија во татковината. Што прават граѓанските активисти, што прави државата да ги задржи сопствените граѓани но и да се одржи врската со дијаспората, истражуваше Весна Крстева. Фото: www.mkd.mkПред повеќе од една година илјадници пара обувки во знак на сеќавање на сите блиски кои решиле да заминат во странство, беа поставени пред Владата на Република Македонија. Целта на организаторот,граѓанската акција,,Заслужуваме подобро“, беше да се укаже гласно и симболично на фактот дека веќе со години сме сведоци и жртви на најголемиот современ егзодус во Македонија.Една година подоцна состојбата не е променета, барем што се однесува до иселувањето, зголемени се само бројките додадени на оние кои одамна ја напуштија дравата.„Акцијата се одржа пред Владата на Република Македонија и беше повик оние што работат таму да прекинат да го игнорираат овој совреме македонски ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Имам 25 години и по професија сум дипломиран економист. Одлично зборувам македонски и можам гордо да кажам дека завршив финансиски менаџмент на државниот факултет во Скопје, а не во Мала Речици. Јас сум интелектуалец кој што сака да работи и да има кариера во оваа земја исто како сите други Македонци, вели на почетокот на разговорот. Не е ми важно дали ќе работам во банка каде што ќе се говори албански или македонски, мене ми е најважно да земам редовна плата затоа што многу години сум се посветил на образование. Имам инвестирано многу пари во моето образование и верувајте воопшто не ми е важно дали ќе работам во Чаир или во Центар. „Имам многу другари и пријатели македонци или подобро кажано имав. Сега веќе не. Политичките случувања во државава ми ги нарушија односите со сите пријатели македонци. Што ќе ми т.н. албанска платформа? Таа нема да ми даде ниту леб, ниту плата, а нема ниту да ми ги замени пријателите – македонци. Во државата во која живеев мене не ми е премиер некој си албански политичар па тој ...
| | веќе видена | слични

Четвртокот, 27 април, за Македонија беше ден со историска димензија. Накусо, од тој ден, 27 април 2017 година, па натаму ништо нема да биде исто. Што е најбитно од сето што се случуваше на 27 април?! Визуелно и емотивно најсилен впечаток оставаат нередите во Собранието. Влезот на околу 1000 луѓе во парламентот и тепањето на пратениците од СДСМ и Алијансата на Села. Тие слики најмногу се вртеа по домашните и регионални медиуми и најмногу се коментираа меѓу граѓаните што е нормално, бидејќи создаваат и најмногу емиоции. Но, гледано од историска и правна страна, тие не создаваат клучни последици. Оние кои тепале веќе се во законска постапка и ќе одговараат за своите дела, со тоа правните последици од тоа дејствие – завршуваат. Заради тоа нема да биде Македонија поинаква, ниту нешто битно ќе се смени во животот на граѓаните на Македонија. Влегувал народ и порано во македонското Собрание, а како стојат работите ќе влегува веројатно и во иднина. Влегувале и во Србија, Бугарија, Албанија, Косово, Грција, Црна ...
| | веќе видена | слични

Но, гледано од историска и правна страна, тие не создаваат клучни последици. Оние кои тепале веќе се во законска постапка и ќе одговараат за своите дела, со тоа правните последици од тоа дејствие завршуваат. Заради тоа нема да биде Македонија поинаква, ниту нешто битно ќе се смени во животот на граѓаните на Македонија. Влегувал народ и порано во македонското Собрание, а како стојат работите ќе влегува веројатно и во иднина. Влегувале и во Србија, Бугарија, Албанија, Косово, Грција, Црна Гора… речиси и да нема земја во регионов во која тоа не се случило. Затоа, што е причината за тој настан, и што се последиците од сите тие настани заедно. Што е најважно, и што од темел може да ја урне и смени Македонија од сето што се случи на тој 27 април 2017 година. Да ги видиме само фактите, без емоции и партиско навивање. -Во 18:20 минути група пратеници од СДС, ДУИ, Беса и Алијансата на Села изврши обид за државен удар. Како и зошто? Така што после седница на собранието која претходно е веќе завршена и заклучена група ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 368 | | | веќе видена

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 404 | | | веќе видена

Водици беше прославен насекаде низ земјите каде што живеат православни Македонци, првпат годинава и во Данска Православните верници и Македонската православна ...
сите 366 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша пред неколку дена, отпатува кај сопругот Душко Тошиќ за да се обиде да ги испегла односите по аферата. Без оглед на фотографиите кои Јелена ги ...
сите 216 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 61 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 349 | | | веќе видена

Никос Вуцис, претседателот на грчкиот парламент, денеска соопшти дека на вчерашните масовни протести во Атина против Преспанскиот договор имало организиран ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓаните пред седиштето на СДСМ: Посилни сме од Тиранската платформа и неа нема да ја има, бараме предвремени парламентарни избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: