Лајпциг прв ќе го види „Скопје - светското копиле“

На Саемот за книга во Лајпциг ќе биде промовирана монографијата за Скопје, чии автори се Милан Мијалковиќ и Катарина Урбанек, во која се презентирани неколку храбри тези, кои ќе ја заинтригираат публиката. Годинешното претставување на Македонија на Саемот за книга во Лајпциг, кој почнува на 16 март, ќе биде најголемо досега, а Министерството за култура ќе партиципира со 4.000 евра, што претставува 20 отсто од вкупниот буџет, најавија од издавачката куќа „Готен“, кои се наши комесари на ова меѓународно случување. Во рамките на ова случување ќе биде промовирана монографијата „Скопје - светското копиле“, во авторство на Милан Мијалковиќ и Катарина Урбанек. Станува збор за студија која се концентрира, пред се, на поделеноста на Скопје на основа на верска и етничка припадност на граѓаните. Во делото се промовирани неколку храбри тези, кои ќе ја заинтригираат публиката. Книгата наскоро ќе биде издадена и во Скопје - на македонски и на албански јазик, а во Виена ќе се печати на англиски. Годинава во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лајпциг прв ќе го види „Скопје - светското копиле“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: