Баерн и Лајпциг обезбедија Лига на шампиони, за третото место се борат Борусија и Хофенхајм

Баерн и Лајпциг обезбедија Лига на шампиони, за третото место се борат Борусија и Хофенхајм Берлин - Во фудбалското првенство на Германија, попладнево беа одиграни средбите од претпоследното 33.коло во Бундес лигата. Исклучително ефикасна беше оваа рунда, во која најмногу голови беа постигнати на дербито меѓу второ пласираниот Лајпциг и лидерот и актуелен шампион Баерн. Гостите од Минхен со три гола во завршните шест минути забележаа победа со 5-4. На останатите средби беа постигнати овие резултати: Баер Леверкузен – Келн 2-2, Аугсбург - Борусија Дортмунд 1-1, Волфсбург - Борусија Менхенгладбах 1-1, Дармштат – Херта 0-2, Фрајбург – Инголштат 1-1, Мајнц – Ајнтрахт 4-2, Шалке – Хамбургер 1-1 и Вердер – Хофенхајм 3-5 Баерн и Лајпциг ќе играат во Лигата на шампионите, а за последното трето место кое носи пласман во квалификациите за елитното натпреварување ќе се борат Борусија Дортмунд и Хофенхајм. Неизвесна ќе биде и битката за позициите кои носат настап во Лига Европа, додека јасно е дека Бундес лигата ќе ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Причина за тоа е сопственикот на клубот, односно компанијата Ред Бул, која има два клуба, едниот е Лајпциг, другиот австриски Салзбург, а според тие пропозиции УЕФА не дозволува два тима со ист сопственик да бидат дел од ЛШ Германскиот вицешампион, Лајпциг, се наоѓа во голем проблем поради фактот што овој тим, иако за прв пат во клупската историјата обезбеди пласман во Лигата на шампиони, нема да може да настапи во елитното натпреварување наредната сезона. Причина за тоа е сопственикот на клубот, односно компанијата Ред Бул, која има два клуба, едниот е Лајпциг, додека другиот австриски Салзбург, а според тие пропозиции Европската фудбалска федерација (УЕФА) не дозволува два тима со истт сопственик да бидат дел од ЛШ. Германците за првпат во историјата би требало да заиграат во елитното натпреварување и тоа директно во групната фаза, додека Австријците како прваци на оваа земја ќе играат во квалификациите. Во тој случај еден клуб не би можел да игра во Лигата на шампионите, а по редот на нештата тоа би ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската фудбалска унија (УЕФА) се наоѓа пред тешка одлука кога се во прашање фудбалските клубови Лајпциг од Германија и Салцбург од Австрија. Двата тима, чиј сопственик е компанијата Ред Бул, со настапите во националните првенства изборија пласман во Лигата на шампионите. Лајпциг избори пласман во главната фаза, додека Салцбург треба да настапи во квалификациите. Сепак, УЕФА покрена истрага бидејќи клубовите имаат иста сопственичка структура, нешто што УЕФА не го дозволува. Иако нема финансиска поврзаност на клубовите, УЕФА знае дека најголем финансиер на Лајпциг и Салцбург е Ред Бул. Најверојатно, УЕФА ќе донесе одлука еден клуб да не може да игра во Лигата на шампионите. Во тој случај во предност е Салцбург бидејќи е шампион на својата држава, а Лајпциг сезоната во Бундеслигата ја заврши на второто место. Според УЕФА, ниту едно правно или физичко лице не смее во исто време да има влијание во два клуба. Доколку на Лајпциг не му биде дозволено да игра во Лигата на шампионите, тогаш Баерн, Дортмунд и ...
| | веќе видена | слични

Фудбалските првенства ширум Европа влегуваат во својот крај, а со тоа полека се пополнуваат и местата во европските натпреварувања. Во најсилното екипно натпреварување, Лигата на Шампионите во моментов пласман во групната фаза имаат обезбедено 15 екипи, а место за пласман директно од домашните шампионати остануваат за шест екипи. Реал Мадрид, Барселона и Атлетико Мадрид се екипите кои обезбедија пласман директно во групната фаза благодарение на резултатите во домашниот шампионат. Од Германија пласманот го заверија екипите на Баерн Минхен и РБ Лајпциг, а за третата позиција остануваат да се борад Хофенхајм и Борусија Дортмунд. Интересно до последните минути се очекува да биде во Англија каде за единственото место кое води во групната фаза се борат Ливерпул, Манчестер Сити и Арсенал. За сега место во групната фаза имаат обезбедено Челзи и Тотенхем. Во Португалија веќе поодамна беше јасно дека во групната фаза од ЛШ ќе играат Порто и Монако исто како и во Франција од каде во групната фаза се пласираа Монако и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Баерн и Лајпциг обезбедија Лига на шампиони, за третото место се борат Борусија и Хофенхајм

Од:
До кого (е-маил):
Порака: