Стенли Фишер кандидат за шеф на ММФ

Гувернерот на централната банка на Израел, Стенли Фишер, одлучи да се кандидира за шеф на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), објави израелскиот ТВ Канал 2. Во прилогот на телевизискиот канал се вели дека името на Фишер е во конечниот список на кандидати за празното место на оваа функција, по оставката на Французинот Доминик Штрос-Кан. Тој поднесе оставка по неговото апсење на 14-ти мај со обвиненија за обид за силување на собарка во хотел во Њујорк. Познатиот економист со американско и израелско државјанство беше прв заменик-управен директор на ММФ во 1994-2001. Тој стана познат на крајот од 90-тите години на ХХ-от век, кога одигра клучна улога во решавањето на финансиската криза, предизвикана од колапс на девизните курсеви на азиските земји. Стенли Фишер во интервјуто посочува дека функцијата шеф на фондот, би била многу возбудлива за него и не ја исклучува можноста за кандидатура.
| | веќе видена | слични
4 копии

Француската министерка за финансии Кристин Лагард и управителот на централната банка на Мексико, Агустин Карстенс остануваат единствените претенденти за шеф на Меѓународниот монетарен фонд. Извршниот борд на фондот го дисквалификува 67 годишниот управител на израелската централна банка, Стенли Фишер, поради неговата возраст. Согласно правилникот на ММФ кандидатите за прв мандат на чело на фондот не смеат да бидат повозрасни од 65 години.
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) најави дека се одбрани две кандидатури за местото генерален директор на таа институција. За наследник на Доминик Строс-Кан конкурираат министерката за економија на Франција Кристин Лагард и гувернерот на Мексиканската банка Агустина Карстенас, додека ММФ ја отфрли кандидатурата на Израелецот Стенли Фишер. Лагард и Карстенас уште во првите моменти по заминувањето од функцијата на Строс-Кан, поради обвинение за сексуален напад, беа споменувани како најсериозни кандидати за добивање на неговата функција. ММФ очекува изборот да заврши до 30 јуни, а според познавачите Лагард има повеќе шанси да ја добие функцијата бидејќи има поддршка од ЕУ, Египет, Индонезија и Обединетите Арапски Емирати.
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд најавил дека ги одобрува двете кандидатури за местото генерален директор на институцијата- Кристин Лагард од Франција и Агустин Карстен од Мексико, а во исто време ја одбил кандидатурата на израелскиот гувернер Стенли Фишер. Управниот одбор на ММФ “ги проучува кандидатурите на (гувернерот на Мексиканската централна банка) Агустин Карстен и (француската министерка за економија) Кристин Лагард за местото генерален директор на институцијата“, стои во соопштение на ММФ. ММФ очекува процесот на избор на нов директор да биде завршен до 30 јуни. “Извршниот одбор ќе се состане со кандидатите во Вашингтон, потоа ќе одржи состанок за да се разговара со кандидатите и конечно да се донесе одлука“, се додава во соопштението на ММФ. Експертите сметаат дека Лагард има предност во таа трка бидејќи имаа поддршка од ЕУ, Египет, Индонезија и Обединетите Арапски Емирати. Карстенс од друга страна ужива голема поддршка од латино американските земји.
| | веќе видена | слични

Стенли Фишер, гувернер на Израелската централна банка, ја предизвикува способноста на Кристин Легард да го предводи Меѓународниот монетарен фонд со тврдењето дека неговата практика како економист го прави подобар кандидат. Фишер, чија заинтересираност за оваа функција се појави за време на викендот, изјави дека е од суштинско значење извршниот директор на ММФ да има академска обука за да помогне во водењето на светската економија низ сегашната криза. „Во нормални времиња, веројатно, може да се потпрете на интуицијата“, изјави Фишер за „Волстрит џурнал“. „Меѓутоа, постојано, во различни земји, има сериозни економски проблеми (што треба да бидат решени)“. Одлуката на Фишер да влезе во трката за наследник на Доминик Строс-Кан беше обелоденета за време на викендот, откако беше затворен конкурсот за аплицирање. Тоа додава интригантен пресврт во трката што изгледаше дека ќе биде формалност откако Лагард доби пофалби и поддршка во петокот од група африкански министри за финансии. Роден во Замбија во 1943 година, ...
| | веќе видена | слични

Гувернерот на израелската централна банка, Стенли Фишер, е новиот кандидат за шеф на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кој им се придружи на веќе постоечките, француската министерка за финансии, Кристина Лагард, и мексиканскиот гувернер, Агустин Карстенс. Познатиот економист со американско и израелско државјанство беше прв заменик-управен директор на ММФ во 1994-2001 година. Тој стана познат на крајот од 90-тите години на ХХ век, кога одигра клучна улога во решавањето на финансиската криза, предизвикана од колапс на девизните курсеви на азиските земји. Во очекување на новиот претседател на ММФ по оставката на Доминик Штрос-Кан, Фондот, викендов се соочи со еден од најголемите сајбер напади во историјата. Од ММФ се уште го истражуваат нападот врз својот компјутерски систем. На последната прес-конференција, портпаролот на ММФ, Дејвид Хоулу, истакна дека Фондот во целост е функционален, а деталите за инцидентот со информативните технологии ги премолчи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Гувернерот на израелската централна банка, Стенли Фишер, ќе се натпреварува за местото извршен директор на меѓународниот монетарен фонд. За ова место досега аплицираа француската министерка за финансии Кристин Лагард и гувернерот на централната банка на Мексико, Агустин Карстенс. Фишер, кој бил поранешен заменик на извршниот директор на ММФ и потпретседател на банката “ситигруп“ и претходно размислувал да се кандидира. Постапката за поднесување кандидатура ММФ, ја заклучи во петокот точно на полноќ. Според експертите 67-годишниот Фишер, би бил одличен опонент на Лагард. ММФ ја отвори постапката за именување нов извршен директор откако досегашниот Доминик Строс Кан, е уапсен во Њујорк и обвинет за сексуално злоставување.
| | веќе видена | слични

Стенли Фишер ќе стартува со кампања за прв човек на ММФ, но сепак фаворит останува Лагард која благодарејќи на поддршката од европските земји има речиси третина од гласовите во извршниот одбор на ММФ. Израелскиот гувернер на Централната Банка Стенли Фишер кандидат за прв човек на ММФ. Вчера објави дека ќе се бори за челната позиција – извршен директор на ММФ заедно со веќе познатите кандидати, француската министерка за финансии Кристин Лагард и гувернерот на Централната банка на Мексико Агустин Карстенс. Фишер е поранешен заменик извршен директор на ММФ и потпретседател на банката Ситигруп. - Се појави инзворендна и непланирана можност, можеби таква никогаш нема да се повтори, да се натпреварувам за иден шеф на ММФ, па по подолго размислување одлучив да тргнам по тој пат, иако сметам дека е сложен процес следен со многу препреки, изјави Фишер за Ројтерс. Ројтерс оценува дека 67-годишниот Фишер би бил сериозен противник на Лагард, но ММФ би морала да го измени правилото никој да не може да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стенли Фишер кандидат за шеф на ММФ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: