Лацио има нов тренер!

2 копии

Планот на Фудбалскиот сојуз на Аргентина да го одврати својот прв пик за слободната позиција за селектор од превземањата на римските „Орли“ не вроди со плод. Марсело Бијелса е именуван за шеф на стручниот штаб на Лацио, соопшти денеска Италијанскиот клуб. Аргентинскиот експерт во италијанската пресоблекувална со своите соработници ќе допатува во сабота кога ќе го превземе тимот. Тој на првиот ден од минатата сезона поднесе оставка во Олимпик од Марсеј. Пред Олимпик, Бијелса беше тренер на Атлетико Билбао, Еспањол, аргентинскиот Велез Сарсфилд, мексиканска Америка, како и Атласи, но и Њуелс Олд Бојс. Популарниот „лудак“ исто така беше селектор на Чиле и Аргентина.
| | веќе видена | слични
2 копии

На Апенините покрај за можните трансфери на Пол Погба и Леонардо Бонучи во Премиер лигата се говори и за чудната разделба меѓу аргентинскиот стратег, Марсело Биелса и Лацио. Биелса требаше да ги преземе лацијалите кое тоа го објавија на нивниот официјален сајт за да потоа популарниот „Лудак“ се предомисли и поднесе оставка пред да почне со работа. Оваа вест не беше добро прифатена кај клубот од Рим по што започнаа препукувања на двете страна за тоа кој е виновен. „Бјанкочелестите“ имаат своја верзија, Биелса друга и поради тоа ќе завршат на суд. Лацио според некои информации ќе бара оштета од дури 50 милиони евра. -Тој веруваше во проектот и потоа се предомисли. Беше третиран како тренер на Реал Мадрид. Ова не завршува тука, -порача спортскиот директор на Лацио, Игли Таре.
| | веќе видена | слични

Бидејќи клубот не му го исполни ветувањето околу доведувањето засилувања… Марсело Биелса само два дена од официјалното претставување си замина од тренерската клупа на Лацио. Според информациите калчолигашот од аргентинскиот тренер ќе бара отштета од 50 милиони евра, а адвокат на „небесно-сините“, Џанмичеле Џентиле нагласи: „ Ситуацијата е навистина сериозна. Во договорот на Биелса не постои клаузула која се однесува на преодниот рок и доведување играчи. Тој само бараше причина да ја раскине соработката, Лацио претрпе штета и сакаме компензација “. Се огласи и спортскиот директор на клубот, Игли Таре: „ Го дадовме максимумот со цел да овозможиме најдобри услови на Биелса, беше убеден дека тоа е еден добар проект, а потоа се предомисли. Ги бараше следните засилувања Жардел, Адриано, Љоренте, Пато…Стапивме во контакт со нив, ни одговорија дека не сакаат да дојдат во Рим и желбата им е да останат во своите клубови или земји “.
| | веќе видена | слични
6 копии

Аргентинскиот фудбалски стручњак Марсело Бијелса нема да биде тренер на Лацио и покрај најавите од калчолигашот дека тоа е веќе завршена работа. 60-годишниот Бијелса со образложение дека не ги добил посакуваните засилувања, го напуштил Рим. Се шпекулира дека Бијелса добил понуда и ја прифатил да седне на селекторското место на аргентинската репрезентација. Од друга страна, Лацио тренерската функција повторно му ја понуди на Симоне Инзаги, кој минатата сезона ја заврши како в.д. тренер на римскиот клуб. Останува да се види дали „лацијалите“ новата сезона ќе ја почнат со Инзаги на тренерската позиција или ќе бара друго решение.
| | веќе видена | слични

Симоне Инѕаги вели дека навивачите на Лацио треба да имаат доверба во него, и покрај контроверзите околу неговото назначување на тренерската позиција. Поранешниот напаѓач на „небесно-сините“, кој изминатата сезона беше тренер на младинскиот тим, беше привремено решение на клупата на првиот по заминувањето на Стефано Пиоли во април, а потоа требаше да ја води филијалата Салернитана, бидејќи клубот се договои со Аргентинецот Марсело Биелса. Сепак, Биелса реши да го раскине договорот уште пред да пристигне во Рим, па клубот повторно реши да му даде шанса на Инѕаги. – Се се случи толку брзо и неочекувано. Минатата сезона, мислев дека ќе останам, но клубот ме информираше дека сака промена. Истовремено, (претседателот) Лотито ми кажа дека има нова опција за мене. Кога се беше подготвено, клубот се соочи со проблеми и ми кажаа да почекам, но не чекав каков било клуб, го чекав Лацио, клубот за кој навивам и во кој пораснав. Лацио смета на мене. Знам што ме очекува, но убеден сум дека ќе успеам, бидејќи ги познавам ...
| | веќе видена | слични

Потегот на Марсело Бјелса по само два дена да го напушти тимот на Лацио го зачуди светот. Аргентинецот не чекаше премногу и даде објаснување за своето заминување од клупата на „лацијалите“. - Јас и соработниците одлуката ја донесовме по четири седмици работа на проектот наречен Лацио. Ние како стручен штаб се почувствуваме изневерено од челниците бидејќи не испочитуваа ништо од договор кој го имавме пред да ја официјализираме соработката. На списокот им напишав седум засилувања, а ниту едно не ми обезбедија. На друг список им наведов играчи кои треба да заминат, ниту тоа не го испочитуваа и тука немаше простор за доверба и мораше да заминам. Клубот може да ме тужи, но и јас имам документ кој докажува дека мојата оставка е чиста поради непочитувањето на договорот. - рече аргентинскиот стручњак. На клупата од Лацио, Бјелса ќе го замени Симоне Инзаги кој по завршувањето на фудбалската кариера работи во младинските категории во клубот од Олимпико.
| | веќе видена | слични

По само 48 часови од назначувањето како тренер на Лацио, Марсело Биелса си поднесе неочекувана оставка. Ваквата негова одлука ги зачуди сите, додека пак го разлути раководството на Лацио кое најави дека ќе покрене тужба. Биелса со отворено писмо кон јавноста ги соопшти причините и истакна дека не се плаши од никакви закани, бидејќи го има договорот каде што стојат овие клаузули. „Сакам да ве известам дека одлучив да се повлечам од позицијата тренер во Лацио и истата ја донесов со моите соработници. Ваквиот заклучок беше донесен после четири недели работа, гједајќи дека не се остваруваат плановите за ангажман на седум нови фудбалери кои беа договорени и одобрени од управата и претседателот Клаудио Лотито. Ако се сепе предвид дека беше одлучено да се продадат дури 18 играчи од минатата сезона, пристигнувањата беа неопходни. Ми беше ветено дека до 5. јули ќе пристигнат четири нови фудбалери а до тој период ниту еден не беше донесен, па не знам зашто клубот го соопшти договорот и покрај тоа што знаеше дека нема ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лацио може да ме тужи, но јас имам документ кој докажува дека мојата оставка е апсолутно оправдана, изјави Биелса Точно два дена, аргентинскиот стручњак, Марсело Биелса беше предводник на италијанскиот калчолигаш Лацио. Поранешниот тренер на Олимпик од Марсеј ја откри вистинската причина поради која во петокот поднел неотповиклива оставка. Јас и моите соработници оваа одлука ја донесовме откако четири седмици работевме заедно на проектот на Лацио, но се почувствувавме изневерено. Преговорите траеја предолго поради постојаните одложувања од страна на раководството кога станува збор за засилувањето на играчкиот кадар. Побарав седум засилувања, не ми донесоа ниту едно. Во проектот наведов дека ќе треба да се избркаат дури 18 играчи кои имале договори со Лацио минатата сезона, затоа ми беше неопходно да бидат доведени нови имиња за стартот на подготовките. Договорот беше да се доведат четири нови фудбалери до 5 јули, откако увидов дека трансферите не се ниту близу до реализација решив да поднесам оставка. Мојот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

60-годишниот Бијелса со образложение дека не ги добил посакуваните засилувања, го напуштил Рим. Се шпекулира дека Бијелса добил понуда и ја прифатил да седне на селекторското место на аргентинската репрезентација. Од друга страна, Лацио тренерската функција повторно му ја понуди на Симоне Инзаги, кој минатата сезона ја заврши како в.д. тренер на римскиот клуб. Останува да се види дали „лацијалите“ новата сезона ќе ја почнат со Инзаги на тренерската позиција или ќе бара друго решение. /МИА
| | веќе видена | слични

Марсело Биелса го впери прстот кон „Бјанкочелестите" за одлуката по само два дена да се повлече од договорот со ЛациоМедиумите подолго време го најавуваа Марсело Биелса како нов тренер на Лацио, а во средата пристигна и официјалната потврда.Сепак, по неполни 48 часа, Марсело Биелса се предомисли и одлучи да се повлече од договорот.Лацио најави тужба, но Аргентинецот прстот го впери кон „Бјанкочелестите" и неисполнетите ветувања.„Ја донесов оваа одлука бидејќи по четири недели работа, не гледам дека се остваруваат плановите за ангажман на седум нови играчи кои беа договорени и одобрени од претседателот Клаудио Лотито" – гласи писмото што Биелса го испратил до Лацио.„Ако во предвид се земе дека беше одлучено да се продадат 18 фудбалери од минатата сезона, пристигнувањето на засилувања е неопходно".„Ми беше ветено дека до 5. јули ќе пристигнат четири нови засилувања а никој се уште не е пристигнат, па не знам зошто клубот го соопшти договорот и покрај тоа што знаеше дека тој нема да биде валиден без потребните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 453 | | | веќе видена

Како што информират од Управата за хидрометеоролошки работи, висината на снежната покривка утрово во седум часот во Маврови Анови изнесува 49  сантиметри, 25 ...
сите 226 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 153 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 72 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лацио има нов тренер!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: