ЦЕРН нешто `утнал`! Ништо од патување низ времето?

Европската организација за нуклеарни истражувања (ЦЕРН) соопшти дека постоела одредена техничка грешка во мерењето на брзината при изведувањето на експериментот во септември минатата година, кога беше измерена брзина поголема од брзината на светлината. Грешката според ЦЕРН е во системот за GPS навигација кој бил користен за мерење на брзината на неутрино честичките "испалени" од Швајцарија, а кои за потребите на експериментот низ специјален тунел стигнаа во една подземна лабораторија во Италија. Ваквата грешка ги доведува во сомнеж резултатите од експериментот, со што се поставува прашањето (исто како и тогаш) дали всушност навистина е постигната брзина поголема од брзината на светлината. Портпарлот на ЦЕРН, Џејмс Гилис за агенцијата АП изјавил дека неучниците утврдиле дека постоел одреден недостаток во постапката, но дека со понатамошните елаборации на експериментот од лани ќе се утврдува дали тоа влијаело на конечните резултати и колку. Да потсетиме, доколку мерењето е точно и неутрино честичките ...
| | веќе видена | слични

Кога CERN (европска организација за нуклеарни истражувања) ги објави резултатите на последниот експеримент кој покажа дека неутрините се движат побрзо од светлината, веста го заобиколи целиот свет. Веста направи вистински бум, затоа што тоа значеше побивање на Теоријата за релативитет. Но, изгледа дека Алберт Ајнштајн сепак беше во право кога рече дека ништо не може да се движи побрзо од светлината. Имено, од CERN порачаа дека ќе го повторат експериментот затоа што еден од каблите можеби не бил добро прицврстен, пишува Ројтерс. Експериментот веројатно ќе се повтори затоа што постои можност две работи да влијаеле на прецизноста на мерењето на брзината. Едната е дека можеби оптичкиот кабел на конекторот не бил добро прицврстен, а можно е и осцилаторот да влијаел на синхронизацијата на GPS, поради што научниците добиле погрешни резултати. Се очекува експериментот да биде повторен во мај годинава. Елена Јовановска
| | веќе видена | слични
3 копии

Од она што можеше да биде најголемо научно откритие за последните сто години и што се закани дека од корен ќе ја промени модерната наука, единствено што досега е потврдено е - грешка. По тврдењето дека неутрино честичките се движат побрзо од светлината, физичарите од Европската организација за нуклеарни истражувања (ЦЕРН) открија дека во експериментот постојат недостатоци кои можеле да ги наведат на погрешен заклучок. Виновникот за тоа е кабелот што го поврзува приемникот на системот за навигација (ГПС) и компјутерот. - Проблемот е во ГПС користен за мерење на времето на доаѓање на честичките во лабораторијата „Гран Сасо“, наведе портпаролот на ЦЕРН Џејмс Гилис и додаде дека проблемите би можеле да доведат до погрешно пресметување на брзината. Натамошни мерења, планирани за оваа година, ќе утврдат дали кабелот влијаел на резултатот на мерењето, рече Гилис. Грешката е утврдена на почетокот на февруари и го доведе во прашање постигнатиот резултат и дополнително ги засили сомневањата дека честичката, сепак, ...
| | веќе видена | слични

"Физичарите од Европската организација за нуклеарни истражувања (ЦЕРН) по тврдењето дека неутрино честичките се движат побрзо од светлината, открија дека во експериментот постојат недостатоци кои можеле да ги наведат на погрешен заклучок. Виновникот за тоа е кабелот што го поврзува приемникот на системот за навигација наречен ГПС и компјутерот. - Проблемот е во ГПС користен за мерење на времето на доаѓање на честичките во лабораторијата „Гран Сасо“, изјави портпаролот на ЦЕРН Џејмс Гилис и додаде дека проблемите би можеле да доведат до погрешно пресметување на брзината. -Натамошни мерења, планирани за оваа година, ќе утврдат дали кабелот влијаел на резултатот на мерењето, рече Гилис. Грешката е утврдена на почетокот на февруари и го доведе во прашање постигнатиот резултат и дополнително ги засили сомневањата дека честичката, сепак, не патувала со поголема брзина од брзината на светлината како што во септември соопштија лидерите на експериментот „Опера“. Тогаш е измерено дека неутрино честичките на ...
| | веќе видена | слични

Да беше Ајнштајн жив, сега ќе умреше од смеење. Научниците, кои минатата година соопштија дека субатомските честици наречени неутрино се побрзи од брзината на светлината, открија „мал“ проблем. Резултатите можеби им се неисправни поради олабавениот кабел, соопштија физичарите од ЦЕРН, каде се наоѓа Големиот Хардонов Колајдер (LHC). Експериментот на физичарите од ЦЕРН ја разбранува научната заедница, бидејќи со неа се негираа некои делови од Теоријата на релативитет на Ајншатн, која се смета за темел на модерната физика. Според оваа теорија ниту една честичка во вакуум не може да патува побрзо од светлината, затоа што светлината нема маса. Во септември минатата година физичарите од својата база во Женева, преку оптички кабел ги испратија неутрино честичките во лабораторијата во Гран Сасо, која е оддачена 724 километри. Неутрино честичките ја победија брзината на светлината за 60 наносекунди. Два месеци подоцна, научниците го повторија експериментот наречен Опера и повторно ги добија истите резултати. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Алберт Ајнштајн изгледа бил во право со својата теорија на релативитет, додека научниците од Европскиот центар за нуклеарни истражувања (CERN) направија грешка, тврдејќи дека субатомските честички се побрзи од светлината. Резултатите од истражувањето на "CERN", "Opera" кои кон крајот на септември го потресоа научниот свет покажувајќи дека неутрино честичките се побрзи од светлината, испаднаа неточни поради лошата конекција. "Лошата конекција помеѓу системот за глобално позиционирање GPS и компјутерот како последица имаше грешка", објави американскиот магазин "Science" на својата веб страна. Сепак ќе бидат неопходни нови истражувања за да се потврди теоријата дека лошата конекција помеѓу GPS системот и електронските картички во компјутерот влијаеле на резултатот од мерењето, констатирано е во статијата објавена во "Science". Научниците сега планираат повторно да ја измерат брзината на неутроните штом Големиот хидронски судирач ќе започне со работа во март.
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦЕРН нешто `утнал`! Ништо од патување низ времето?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: