КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП: Швеѓаните приредија шок за триколорите


Грешката на голманот Лорис им помогна на фудбалерите од Шведска да дојдат до победа и до првото место во групата Дерби дуелот на првиот ден од 6. коло во квалификациите за СП во Русија во делот на Европа меѓу Шведска и Франција имаше интересен крај после кој се радуваа домашните. Швеѓаните дојдоа до победа од 2:1 со голот на Тоивонен, после големата грешка на голманот Уго Лорис. Тој излезе без потреба далеку од голот, па откако топката дојде кај Тоивонен не му беше проблем да ја смести во празниот гол. Ова и го донесе првото место на Шведска во групата после 6. коло, а денеска имаше изненадување во Андора. оваа селекција беше подобра од учесникот на последното Европско првенство, Унгарија со 1:0 и дефинитивно ова е најголемото изненадување во овие квалификации за Мундијалот во Русија. КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП (6. коло) ГРУПА А ШВЕДСКА - ФРАНЦИЈА 2:1 Дурмаз 43’, Тоивонен 90’+3 - Жиру 37’ БЕЛОРУСИЈА - БУГАРИЈА 2:1 Сиваков 33’(п), Савицки 80’ - Костадинов 90’+1 ХОЛАНДИЈА - ЛУКСЕМБУРГ 5:0 Робен 21’, Снајдер 34’, ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Фудбалската репрезентација на Андора ја забележа втората победа во својата историја, откако синоќа славеше против Унгарија, додека Франција загуби на гострувањето кај Шведска со гол примен од половина терен и тоа во третата минута од судиското дополнение. По 13 години (2004-та) од првиот историскиот триумф и тоа над Македонија и 66 одиграни официјални натпревари во низа, фудбалерите на Андора синоќа ја забележаа втората победа совладувајќи ја Унгарија со 1-0 во квалификациите за Светското првенство во Русија 2018. До оваа победа Андора стигна со голот на Марк Ребес во 26.минута. А, селекцијата на Франција иако на гостувањето кај Шведска водеше со 1-0, сепак со голот кој го примија „триколорите“ од половина терен, а по грешка на голманот Лорис во третата минута од судиското дополнение (90+3), им дозволија на Швеѓаните да се радуваа на победата. Резултати од синоќешните средби во Мундијалските квалификации: Група A: Шведска – Франција 2-1, Холандија – Луксембург 5-0 и Белорусија – Бугарија 2-1. Табела: ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неверојатниот кикс на францускиот голман Иго Љорис го обележа почетокот на шестото коло, во квалификацискиот циклус за пласман на Светското првенство во Русија. Шведска успеа да ја совлада Франција со 2:1 и по шест кола да се искачи на челната позиција во А групата со 13 бодови, колку што има и Франција. На стадионот во Солна, каде пред три недели се играше финалето во Лига Европа, голманот на Франција, Љорис, во последните секунди од натпреварот направи неверојатен кикс и буквално и ја подари победата на Шведска. Гол од центарот на теренот постигна Тоивонен. Претходно, Франција водеше од 37.минута со брилијантниот гол на Жиру, а шест минути подоцна по лошата реакција на Менди и Паје израмни Дурмаз.
| | веќе видена | слични
2 копии

По 13 години (2004-та) од првиот историскиот триумф и тоа над Македонија и 66 одиграни официјални натпревари во низа, фудбалерите на Андора синоќа ја забележаа втората победа совладувајќи ја Унгарија со 1-0 во квалификациите за Светското првенство во Русија 2018. До оваа победа Андора стигна со голот на Марк Ребес во 26.минута. А, селекцијата на Франција иако на гостувањето кај Шведска водеше со 1-0, сепак со голот кој го примија „триколорите“ од половина терен, а по грешка на голманот Лорис во третата минута од судиското дополнение (90+3), им дозволија на Швеѓаните да се радуваа на победата. Резултати од синоќешните средби во Мундијалските квалификации: Група А: Шведска – Франција 2-1, Холандија – Луксембург 5-0 и Белорусија – Бугарија 2-1. Табела: Шведска 13 бодови, Франција 13, Холандија 10, Бугарија 9, Белорусија 5 и Луксембург 1. Група Б: Латвија – Португалија 0-3, Фарски Острови – Швајцарија 0-2 и Андора – Унгарија 1-0. Табела: Швајцарија 18 бодови, Португалија 15, Унгарија 7, Фарски Острови 5, Андора ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалската репрезентација на Андора оствари сензационална победа во квалификациите за пласман на Светското првенство во Русија. Во Б групата Андора славеше над Унгарија 1-0. Една од најлошите фудбалски репрезентации во светот, од победата над Македонија пред 13 години, повторно успеа да запише победа во квалификациски натпревар. Андора славеше над Унгарија со 1-0 со голот на фудбалерот на Санта Колома, Ребес. Репрезентацијата на Андора веќе освои четири бода во овие квалификации, откако во претходната рунда успеа да осигра нерешено против Фарските острови. Инаку, Андора прв пат во својата историја, во една календарска година успеа да забележи двe победи, откако во февруари, во пријателски меч славеше во Сан Марино со 2-0.
| | веќе видена | слични

СП 2018 | Репрезентацијата на Андора ја забележа втората победа на официјален натпревар, вечерва триумфираше над Унгарија со 1-0... 13 години по историската прва победа во квалификациите над Македонија, Андора одново се радуваше на триумф на официјален натпревар. Со ист резултат како од дуелот против „Црвено-жолтите“ во 2004, Андора вечерва со 1-0 триумфираше над Унгарија. Херој за домаќините беше Марк Ребес, кој во 26. минута ги шокираше Унгарците. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Фудбалерите-полупрофесионалци и аматери, репрезентативци на Андора приредија големо изненадување. Вчера, во рамките на квалификациите за пласман на СП во Русија на домашен терен ја совладаа репрезентацијата на Унгарија со 1-0. Со овој резултат тие ја забележаа третата победа во нивната историја и тоа по победата над Македонија и овогодинешната победа над Сан Марино. Инаку со оваа победа Андора го забележа третиот позитивен резултат годинава. Всушност Андора нема пораз на последните три натпревари победувајќи ги Сан Марино и Унгарија и одигрувајќи нерешено со Фарски Острови. Практично Андора има постигнато три голови и нема примену ниту еден, а нема пораз уште од минатата година.
| | веќе видена | слични

Шок за „триколорите“ во Шведска. Им го приреди нивниот голман Уго Лорис, кој пред крајот на средбата, односно во третата минута од екстра периодотм прими неверојатен гол, кој го реализираше Тоивонен, за конечни (2:1) во корист на домашната селекција Претходно, Французите поведоа во 37 минута со голот на Оливие Жиру, а израмни Дурмаз шест минути подоцна. Sweden vs France 2-1 - All Goals & highlights... by footyscore
| | веќе видена | слични

Андора конечно забележа нова квалификациска победа, по историската прва против Македонија, а вечерва во Андора Ла Вела падна Унгарија. Со голот на Марк Ребес во 26. минута, Андорците славеа со 1:0 и го изненадија апсолутниот фаворит на домашен терен. Вистинска драма имаше во Стокхолм, а глупавиот потег на Уго Лорис и донесе победа на Шведска против Франција од 2:1. Лорис истрча да избие една топка и погреши, па Ола Тоивонен погоди во последната секунда за триумф на „Трите круни“. Европскиот првак Белгија рурински ја победи Летонија со 3:0 на гостински терен, убедлива беше и Белгија со триумф од 2:0 против Естонија, а разиграната Холандија го декласира Луксембург со 5:0. Босна и Херцеговина и Грција ремизираа без голови, Кипар го победи Гибралтар со 2:1, а Белорусија ја совлада Бугарија со ист резултат. Швајцарија очекувано беше подобра од Фарски острови и славеше со 2:0.
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП: Швеѓаните приредија шок за триколорите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: