Куртоа ја одби понудата од Челзи

Шпански „Ас“ пренесува фантастични вести за сите навивачи на Реал Мадрид, но лошо за фановите на Челзи. Според „Ас“ Куртоа има голема желба да се врати во Мадрид, но не во редовите на Атлетико каде што настапуваше од 2011 до 2014 година туку во редовите на шампионот на Европа, каде што би го наследил Кејлор Навас. Главната причина поради која Куртоа инсистира на трансфер во Мадрид е што неговите деца живеат во тој град, токму и поради тоа одбива да потпише нов договор со „сините“. Неговиот договор со Челзи истекува во летото 2019 година, Челзи сака да го задржи , но Белгиецот е одлучен во својата намера да се врати во престолнината на Шпанија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тибо Куртоа уште еднаш имаше круцијална улога во еден натпревар на Челси и покажа колку неговите рефлекси можат да бидат важни за тимот на Антонио Конте, а правејќи ексклузивно интервју за „Скај Спортс“ по крајот на лондонското дерби со Арсенал, белгискиот чувар на мрежата јасно стави до знаење каква е неговата одлука околу продолжувањето на договорот со Челси. Голманот на Челси изјави дека сака да го продолжи неговиот договор и да остане во клубот и по 2019-та година, нешто што како што вели тој важи и за Еден Азар кој наводно чека прво тој да ја реши ситуацијата, по што најверојатно ќе следи нов договор и за незаменливиот Белгиец. – Јас сум среќен во Челси и наскоро ќе потпишам договор. Јас сум мирен и покрај сите шпекулации, приврзан сум кон Челси и ништо не може да ми го одвлече вниманието. Дали Азар и јас се охрабруваме да потпишеме нови договори? Да. Тој ми вели: ако ти потпишеш, тогаш и јас ќе го сторам тоа. Јас мислам дека и двајцата сме среќни во Челси. Да се изгуби играч фудбалер како Азар би било ...
| | веќе видена | слични

Тибо Куртоа и Челзи конечно постигнаа договор за продолжување на соработката, пренесуваат англиските медиуми. Новиот договор на Куртоа беше главна тема во англиските медиуми веќе подолго време, а се шпекулираше дека голманот може да го напушти „Стенфорд Бриџ“ доколку не биде постигнат договор. Актуелниот договор на Куртоа со Челзи истекува во 2019 година, а сега ќе се обврзи на верност со „сините“ до 2023 година. Според новиот договор Белгиецот ќе заработува 10,5 милиони фунти годишно и со тоа ќе стане најплатениот голман во светот. Куртоа пристигна во Челзи во 2011 година од Атлетико Мадрид и се етаблираше како еден од најдобрите голмани во Премиер лигата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Нешто што се очекува од стартот на зимскиот преоден рок е тоа понуда да се испрати релација Мадрид-Лондон, односно до Челси, за услугите на Еден Азар. Првата понуда треба да изнезува 135 милиони евра, од Мадрид сметаат дека сумата е доволна за Челси да попушти и да се откаже од својот најдобaр фудбалер. Перез започнува операција „нов галактико”, а како прво засилување ќе се обиде да му ја исполни желбата на Зинедин Зидан. Сепак, според англиските медиуми Реал ќе има конкуренција за неговиот потпис, откако Манчестер јунајтед стартуваше „невозможна” мисија во обид да го доведе Азар во своите редови, Мурињо одново ќе се обиде да го оштети својот поранешен клуб.
| | веќе видена | слични

Повторно лоши вести за навивачите на Челзи, после Азар и Куртоа одбива продолжување на договорот. Според „АС“ Куртоа има голема желба да се врати во Мадрид, но не во редовите на Атлетико каде што настапуваше од 2011 до 2014 година туку во редовите на шампионот на Европа, каде што би го наследил Кејлор Навас. Главната причина поради која Куртоа инсистира на трансфер во Мадрид е што неговите деца живеат во тој град, токму и поради тоа одбива да потпише нов договор со „сините“. Неговиот договор со Челзи истекува во летото 2019 година, Челзи сака да го задржи , но Белгиецот е одлучен во својата намера да се врати во престолнината на Шпанија.
| | веќе видена | слични

Еден Азар во последните неколку дена се најде во самиот виор на англиската спортска јавност, а причина за тоа беше сензационалната изјава на неговиот татко кој посочи дека ѕвездата на Челси одбива да го продолжи договорот со клубот бидејќи чека понуда од Реал Мадрид. Белгискиот крилен напаѓач веќе неколку трансфер периоди по ред се поврзува со сензационално заминување од „Стемфорд Бриџ“, но додека не се случи такво нешто, сигурно ќе мора да ги слуша инструкциите на Антонио Конте кој е познат по тоа што секогаш бара максимум од своите фудбалери. Исто така, одлика за Конте е тоа што секогаш им кажува на фудбалерите в лице тоа што мисли за нивната игра, а сега беше брутално искрен за еден недостаток на Азар по убедливата победа која ја оствари Челси над Стоук од 5:0. – Навистина сум многу среќен и почестен што го имам Азар во мојот тим. Тој е добро момче и има огромен простор за напредок и да стане еден од најдобрите во светот. Она што може да се посочи како негов недостаток во овој момент се головите. Ако ја ...
| | веќе видена | слични

Еден Азар го навлече на себе бесот на управата на Челси одбивајќи ја понудата за продолжување на договорот, под услови кои би претставувале премиерлигашки рекорд. Во ситуација кога Реал Мадрид повторно го „мерка“ Азар, Роман Абрамович сакаше да го „блиндира“ својот најдобар играч нудејќи му зголемување на платата од 50 проценти. Ова практично би значело дека Азар од 200.000, во иднина би заработувал по 300.000 фунти неделно, со што ќе беше најплатен фудбалер во Премиер-лигата. Понуда што навидум изгледа невозможно да се одбие – само што ете се случи Азар да му каже НЕ на рускиот милијардер. Таткото на самиот фудбалер пред неколку дена изјави дека Азар го одбил новиот договор за да остави простор за евентуален трансфер во Реал Мадрид на крајот од сезонава. Тој не ја крие желбата за преселба на „Сантијаго Бернабеу“, исто како што и Зинедин Зидан не крие дека би сакал да го доведе во својот тим. Шпанските медиуми најавуваат летна кралска офанзива по белгискиот репрезентативец, па интересно ќе биде да се види ...
| | веќе видена | слични

Белгискиот фудбалер Еден Азар, наводно одбил да го продолжи договорот со Челси поради интересот за него што го пројавил Реал Мадрид. Договорот на Азар со „сините“ од Лондон истекува 2020 година. Азар честопати истакнувал дека би сакал да оди во Реал и да соработува со тренерот Зинедин Зидан, кој исто така, инсистира на ова, па трансферот е многу можен.- Еден одби да го продолжи договорот со Челзи со цел да премине во Реал доколку му се укаже шанса, соопшти Тјери Азар, таткото на Едeн. Британските медиуми истакнуваат дека Челси допрва треба да му понуди нов договор на белгискиот крилен напаѓач, в година.Претходно, шпанските медиуми објавија дека соиграчот на Азар од репрезентацијата на Белгија и негов клупски колега, Тибо Куртоа, исто така, го отфрли новиот договор на премиерлигашот, бидејќи сакал да потпише за Реал.
| | веќе видена | слични

Антонио Конте повтори дека сака Еден Азар и Тибо Куртоа да останат во Челси, предупредувајќи ги шефовите на клубот дека не смеат да ги продаваат најдобрите играчи ако имаат амбиции да се борат за големите трофеи. Таткото на Азар оваа недела во интервју за белгискиот весник „Ле соар“ потврди дека неговиот син го одложува преговорите за нов договор со Челси со надеж дека Реал Мадрид ќе биде заинтересиран, додека Куртоа минатиот месец најави дека ќе почека до крајот на сезоната, но и дека сака преселба во Шпанија за да биде со своите две деца. Договорот на 26-годишниот Азар со Челси трае до јуни 2020, но ситуацијата со Куртоа е посериозна. „Горд сум што го имам Еден во тимот, и би сакал да продолжам да работам со него. Тој е добро момче и може да биде уште подобар, еден од најдобрите на светот. Куртоа има договор и за следната година, и сакаме да остане. Мораме да имаме планови за иднината. Тоа се двајца многу важни играчи за мене и би сакал да останат, посебно бидејќи нашата амбиција е да се бориме за големите ...
| | веќе видена | слични

Договорот на Азар со „сините“ од Лондон истекува 2020 година. Азар честопати истакнувал дека би сакал да оди во Реал и да соработува со тренерот Зинедин Зидан, кој исто така, инсистира на ова, па трансферот е многу можен. - Еден одби да го продолжи договорот со Челзи со цел да премине во Реал доколку му се укаже шанса, соопшти Тјери Азар, таткото на Един. Претходно, шпанските медиуми објавија дека соиграчот на Азар од репрезентацијата на Белгија и негов клупски колега, Тибо Курто, исто така, го отфрли новиот договор на премиерлигашо, бидејќи сакал да потпише за Реал. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Сама се си кажала...Јелена Крлеуша се најде во центар на порно скандал кога босанскиот фудбалер Огњен Врење пласирал експлицитни матреијали во јавност, за ...
сите 166 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куртоа ја одби понудата од Челзи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: