Отворен оган врз резиденцијата на германскиот амбасадор во Грција

Отворен оган врз резиденцијата на германскиот амбасадор во Грција Врз домот на германскиот амбасадор во Грција рано изутрината бил отворен оган од автоматско оружје, а грчката влада соопшти оти се сомнева дека тоа бил терористички напад извршен со цел да се наштети на имиџот на земјата пред таа да го преземе претседателствувањето со Европската унија. Нема повредени во нападот. Агенциите јавуваат дека анти-терористичката полиција ги блокирала улиците околу резиденцијата на амбасадорот Волфганг Долд, откако пред зори бил отворен оган врз објектот што се наоѓа на фрекфентна улица во областа Халандри во Атина. Повеќе од 60 чаури од истрелани куршуми биле најдени на местото на нападот. Ниту една група за сега не презела одговорност за нападот. Шестмина луѓе биле на кратко приведени на испрашување и ослободени без да бидат обвинети додека истражителите го испитуваат видео снимката од безбедносните камери како и украденото возило што било откриено во близина на местото од каде било стрелано. Откако Грција ...
| | веќе видена | слични

Утринава беше нападната резиденцијата на германскиот амбасадор во Атина. Според информациите на полицијата, во резиденцијата биле 60 куршуми, од кои 4 ја погодиле портата. Во инцидентот нема повредени а полицијата уапсила неколку лица кои подоцна биле ослободени. Поради инцидентот, грчкиот премиер Андонис Самарас имал телефонски разговор со германскиот амбасадор и канцеларката Ангела Меркел.
| | веќе видена | слични

Три лица се уапсени по инцидентот што рано вчераутро се случи во Атина, кога беше пукано врз резиденцијата на германскиот амбасадор. Во инцидентот нема повредени, соопштуваат грчките медиуми. Kако што наведува ДПА, најмалку четири куршуми од „калашников“ завршиле на надворешната метална врата на резиденцијата, која се наоѓа зад безбедносен ѕид на фреквентна улица во северно предградие на грчката престолнина. Истрагата до овој момент собрала 15 куршуми. Според информација на радио „Скај“, врз резиденцијата е пукано најмалку 20 пати. Полициското обезбедување на резиденцијата не го употребило своето оружје затоа што станувало збор за густо населен станбен кварт. Според полициски извори, имало двајца напаѓачи што оделе пешки. Грчкиот премиер Андонис Самарас и министерот за јавен ред Никос Дендиас по инцидентот телефонски разговарале со германскиот амбасадор во Атина Волфганг Долд, кој се наоѓал во резиденцијата во времето на нападот, соопштува полицијата. Со Долд разговарал и министерот за надворешни работи, ...
| | веќе видена | слични

Според полициските извештаи, најмалку шеесет куршуми се истрелани во воздух во правец на резиденцијата на, а четири ја погодиле металната порта која е дел од високата ограда со којашто е опкружена резиденцијата на германскиот амбасадор во северното атинско предградие Халандрија. Нападот се одиграл околу 3,30 часот по локално време, 2,30 часот по македонско време, и во него нема повредени. Атинската полиција којашто на местото на нападот пронашла шеесет чаури, објави дека засега никој не ја преземал одговорноста за овој напад. Шест лица претпладнето беа накусо приведени и пуштени по испитувањето. Истрагата го прегледува снимките од камерите за надзор, се истражува и внатрешноста на украдениот автомобил кој бил пронајден во близина на резиденцијата и се трага по двајца напаѓачи. По избувнувањето на големата должничка криза во Грција во 2010 година и донесувањето на жестоките мерки за штедење коишто ги бараат меѓународните доверители Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, грчката јавност ја смета ...
| | веќе видена | слични

Повеќемина напаѓачи во раните утрински часови стрелале врз разиденцијата на германскиот амбасадор во Атина, соопшти полицијата. Во нападот со калашников-автоматско оружје нема повредени. Најмалку четири куршуми ја погодиле металната врата на резиденцијата, која се наоѓа зад безбедносен ѕид на една многу прометна улица. Истражните органи пронашле десетици чаури, според едни агенции 15, додека грчките медиуми пренесуваат дека полицијата пронашла најмалку 50 чаури. Се смета дека вкупно четворица сторители со два мотоцикли дошле до резиденцијата. Тие стрелале во воздух и врз резиденцијата. Сторителите најверојатно свесно одбегнале да стрелаат во правец на чуварот. Полицаецот, кој ја чувал резиденцијата, не го употребил својот пиштол, поради станбените згради во околината. Областа каде се наоѓа резиденцијата е затворена од полицијата. Според некои информации анти-терористичките единици на полицијата веќе уапсиле три лица, додека други извори говорат за шест упасени лица во врска со инцидентот. Засега нема ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 174 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 49 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со граѓани во Ѓорче Петров, каде народот совршено јасно вели НЕ за капитулантскиот ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен оган врз резиденцијата на германскиот амбасадор во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: