Курир: Атак на СДСМ врз независните медиуми

Порталот Курир реагира на соопштение на СДСМ. „СДСМ во вчерашниот демант за веста објавена на нашиот портал, а преземена од дневниот весник на албански јазик „Лајм“, насловена како „Лајм: СДСМ прифаќа Албанец за премиер“, уште еднаш неаргументарано, ниско и вулгарно го нападна „Курир“ и покрај тоа што во истата вест јасно беше нагласено дека таа е преземена албанскиот весник. Овој неоснован демант СДСМ го насочува исклучиво кон Курир, кој следејќи ја новинарската професионалност прв ја објави веста повикувајќи се на Лајм, иако истата потоа ја пренесоа и поголемите медиуми како Сител и Канал 5. Со ваквиот бескруполозен потег, СДСМ врши огромен притисок врз слободата на изразување и груб атак врз редакцијата на Курир, која најпрофесионално ги објавува сите партиски соопштенија на опозициската СДСМ. И покрај ваквиот професионален пристап на Курир, Социјалдемкратскиот сојуз веќе неколку месеци нема испратено ниту една покана за присуство на нивна прес-конференција и не ги испраќа нивните соопштенија, при што ние ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Курир: Атак на СДСМ врз независните медиуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: