Проект на ЕУ се фокусира на корупцијата во БиХ

Новиот проект ќе ѝ помогне на Босна и Херцеговина да се стекне со потребните инструменти за да стави крај на корупцијата, велат официјалните претставници на ЕУ. Холгер Шредер, вршител на должноста шеф на делегацијата на ЕУ во БиХ, рече дека ставањето крај на корупцијата бара посветеност од политичарите во земјата. [EУ] Проектот на ЕУ спроведен неодамна во Босна и Херцеговина (БиХ) ќе ѝ помогне на земјата да ги организира своите институции и влада за да стави крај на корупцијата, обезбедувајќи поголема поддршка за одговорноста, транспарентноста и подобрувањето на управувањето со јавните финансии и работата на граѓанското општество. Проектот ќе ѝ помогне на земјата во подготвувањето на нејзината стратегија и акцискиот план против корупцијата за периодот од 2015 до 2019 година. Досега напорите на ЕУ за ставање крај на корупцијата во БиХ вклучуваа помош за агенциите за спроведување на законот и правосудството. Според Холгер Шредер, вршител на должноста шеф на делегацијата на ЕУ во БиХ, проектот од 450.000 евра ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц денеска изјави дека Босна и Херцеговина не смее понатаму да стагнира, бидејќи тоа ќе има негативни последици за целиот регион и за Европската унија. Тој за време на дискусијата за состојбата во БиХ во австриското Министерство за надворешни работи, истакна дека „невладиниот сектор може да смета на целосна поддршка во зголемување на поддршката во зголемувањето на притисокот врз политичарите кои за жал се уште се премалку оринтирани на интересите на заедничката држава“ Курц посочи дека во споредба со другите држави од Западен Балкан, кои делумно имаат добар напредок на патот кон ЕУ, БиХ сè уште заостанува. - БиХ не треба и понатаму да стагнира - тоа има негативни последици по целиот регион и ЕУ. Сакаме заедно со локалните поолитичари, невладиниот сектор и меѓународната заедница да ја водиме земјата побрзо во правец на Европа, наведе Курц. Во дискусијата, организирана од виенскиот „Болцман институт за човекови права“, учествуваа претставници на невладините ...
| | веќе видена | слични

БиХ е додадена на листата држави што инвеститорите треба да ги избегнуваат, бидејќи не ги усвои новите закони против перењето пари и финансирањето на тероризмот. Драган Човиќ, претседател на Домот на народите на БиХ, не закажа седница за усвојување на законите против перењето пари и финансирањето на тероризмот. Тој рече дека не е виновен за одложувањето. [AФП] Комитетот на експерти за проценка на борбата против перењето пари и финансирањето на тероризмот на Советот на Европа (СоЕ) ги предупреди своите членови да не вршат финансиски трансакции со лица и институции во Босна и Херцеговина (БиХ), бидејќи земјата нема усвоено легислатива против перењето пари и финансирањето на тероризмот. „Заради неусвојувањето на законот за перење пари, БиХ се наоѓа под силен политички и финансиски притисок од меѓународната заедница“, објави Партијата на дијаспората на БиХ. Други држави на црната листа на СоЕ се Северна Кореја и Иран. „Домот на народите на БиХ го усвои претходно предлогот на овој закон, како и предлогот за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бања Лука, 11 јуни 2014 (МИА) - Повеќе од 20 луѓе, осомничени за членство во меѓународна група за шверц со дрога, се уапсени денеска во полициска акција во БиХ, организирана од Службата за борба против организиран криминал и корупција на Република Српска. Обвинителството на БиХ соопшти дека уапсените лица во последните шест месеци редовно пренесувале дрога од Црна Гора кон Бих и Хрватска. Според досега собраните докази, тие пренеле над 100 килограми сканк и големо количество на цигари. Извршени се претреси во повеќе населени места во Босна и Херцеговина, а во операцијата учествувале и хеликоптери од Република Српска. Одземени се 130 килограми марихуана и различни докази за шверц со дрога. Истовремено, биле извршени претреси и на територијата на Црна Гора и Хрватска, каде се трага по околу 10 осомничени од групата.
| | веќе видена | слични

Комитетот на експерти на Советот на Европа за спроведување на мерките против перењето пари и финансирањето на тероризмот (MONEYVAL), ги повика сите земји-членки на телото и други земји да обрнат особено внимание на сите финансиски трансакции со Босна и Херцеговина за да се избегне ризикот од перење пари и финансирање на тероризмот, бидејќи државата не ги донесе потребните закони за борба против овој вид криминал. Во изјавата објавена на веб страната на MONEYVAL се нагласува дека БиХ не ги исполни своите обврски за донесување на нов Закон за спречување на перење пари и финансирање на тероризам што треба да се направи барем до 1-ви јуни. “MONEYVAL ги повикува сите нејзини земји членки и други земји да ги предупредат своите финансиски институции да бидат поставени на посебни мерки за надзор над транскации во (во готово) со лица и финансиски институции од или во Босна и Херцеговина, со цел да се избегне ризикот од перење пари и финансирање на тероризам” се вели во соопштението. Со оваа мерка БиХ се класифицира ...
| | веќе видена | слични

Експертскиот Комитет за оценка на мерките за борба против перењето пари и финансирањето тероризам (Moneyval) при Советот на Европа ја стави Босна и Херцеговина на т.н. „црна листа“ на земји. Одлуката на комитетот на Советот на Европа беше очекувана, откако Домот на народите на Парламентот на БиХ до неделата (1. јуни) не го усвои Законот за спречување на перење пари и терористички активности. БиХ повторно страда поради неодговорноста на своите политичари, затоа што сега секое финансиско работење со оваа земја ќе биде под строг надзор. Тоа, според тврдењето на експертите, подразбира дополнителни процедури, а испраќањето пари од странство ќе биде многу покомплицирано. Финансиските институции сега имаат обврска при работењето со БиХ да прават дополнителни контроли за да го утврдат потеклото на парите и неговата намена. На листата се уште Северна Кореја и Иран Ќе доцнат платниот промет, паричните дознаки, како и уплатите од странство. Moneyval ги информира властите во БиХ дека „сочувствува со граѓаните на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проект на ЕУ се фокусира на корупцијата во БиХ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: