Дембеле се враќа на фудбалските терени на 7 јануари


Осман Дембеле ќе се врати во игра на 7 јануари на дуелот со Леванте во Ла Лига. Французинот настрада на почетокот на сезоната, а сега неговото појавување се чека со нетрпение, уште повеќе што беше подготвен за игра уште во „Ел Класико” со Реал Мадрид на 23 декември. Од Барселона веќе потврдија дека Дембеле ќе игра и речиси сигурно ќе биде меѓу стартерите за натпреварот со Леванте
| | веќе видена | слични

Голем дел од поквалитетните екипи натпреварите од националните купов не им се приоритет, па ги играат со играчи од младинците и со оние фудбалери кои поретко добиваат шанса. Ова е и случај со Барселона кој вчера во Купот на Кралот одигра само 1-1 со тимот на Селта. Стрелец на единствениот гол за Каталонците беше 22-годишниот Хосе Мануел Арнаиз. Ова 22-годишнот момче игра на позицијата лево крило и е дел од вториот тим на Барселона каде сезонава има 19 настапи на кои што запиша 6 гола и 4 асистенции. Сепак бројките во Купот се уште поимпресивни, на три настапи за првиот тим има и три гола во 189 минути колку што мина на теренот. А сетот тоа верувале или не од три удари кон противничкиот гол. Арнаиз инаку не е дете на Барселона како што би помислиле многумина, туку тој летово стигна како засилување од вториот тим на Ваљадолид за 3.4 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Леванте славеше триумф на теренот на Еспњаол со 2:1. Нашиот репрезентативец Барди одигра 58. минути, а во 53. доби жолт картон. Лидерот на табелата во Ла Лига, Барселона во комбиниран состав без првите ѕвезди одигра нерешено 1:1 на гостувањето кај Селта. За разлика од „каталонците“ Реал Мадрид со сигурни 3:0 славеше на гостувањето кај Нумансија. Реванш дуелите ќе се играат на 9, 10 и 11.јануари. 
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Реал Мадрид со сигурни 3:0 (1:0) го совладаа на гостувањето второлигашот Нумансија во првиот натпревар во осминафиналето од шпанскиот кралски куп. Сѐ до самата завршница на мечот Реал водеше само со 1:0 со голот што го постигна Герет Бејл во 35 минута од пенал. Дури во 89 минута, повторно од белата точка, мадриѓаните го зголемија водството преку Иско, а конечните 3:0 ги постави Борха Мајорал во првата минута од судиското продолжение. Реваншот, кој треба да биде само формалност, ќе се игра на 10-ти јануари на мадридскиот стадион „Сантјаго Бернабеу“. Претходно во четвртокот вечерта Барселона, за којашто не настапија Андрес Иниеста, Луис Санчез и Лионел Меси одигра 1:1 на гостувањето кај Селта во Виго. Барса поведе во 15 минута преку Хозе Анраиз, а на изедначи во 31 минута Пионе Систо. Реваншот на „Камп Ноу ќе се игра на 11-ти јануари. Во четвртокот уште Леганес на свој терен го совлада Виљареал со 1:0, додека Леванте како гостин со 2:1 го надигра Еспањол. Во вторникот Атлетико Мадрид како гостин ...
| | веќе видена | слични

Леванте со 2-1 славеше против помалиот клуб од Барселона, Еспањол во првиот осминафинален натпревар од Купот на Шпанија.Голем резултат за Леванте и Барди, го победија Еспањол на негов терен и дојдоа на чекор до пласман меѓу најдобрите осум во Купот на Шпанија.Еспањол поведе со гол на Морено, Моралес од пенал и Иви ги постигнаа погодоците за комплетен пресврт и триумф на Леванте.Барди беше стартер, одигра 58 минути кога беше заменет, заработи жолт картон.Реал Мадрид со убедливи 3-0 славеше на гостувањето кај Нумансија, Бејл, Иско и Мајорал ги постигнаа погодоците.Барселона одигра 1-1 на гостувањето кај Селта, Леганес со 1-0 го совлада Виљареал.
| | веќе видена | слични

Енис Барди е многу близу до пласман во четврт-финалето од Копа дел реј откако Леванте стигна до огромна победа на вечерашното гостување во Барселона против Еспањол (1-2). Домашниот тим прв дојде во водство, но гостите од Валенсија покажаа карактер и направија целосен пресврт, па со предност ќе влезат во реваншот што ќе го играат пред своите верни навивачи. Македонскиот репрезентативец повторно беше стартер за Леванте, излегувајќи од игра при резултат 1-1. Реал Мадрид својата задача во осминафиналето си ја заврши уште на првиот натпревар, славејќи на гостувањето против Нумансија со 0-3. Кристијано Роналдо не беше во тимот, а „кралевите“ првите два гола ги постигнаа од пенал (Бејл и Искор), пред Борха Мајорал да стави печат на вечерашниот триумф.
| | веќе видена | слични

Герет Бејл го постигна првиот гол за Реал Мадрид да стигне до 3:0 гостинска победа над Нумансија во првиот меч од осминафиналето на Копа дел Реј. Во првиот меч како стартер по три месеци, велшкиот голгетер беше прецизен од белата точка во 35. минута, откако Лукас Васкез беше фаулиран во шестнаесетникот во инаку досадниот меч. Бејл играше до 70. минута од мечот. Во последните две минути од мечот Иско од пенал и Мајорал го комплетираа триумфот за „Лос бланкос“. Во тимот на Барселона исто така имаше фудбалер кој се врати по подолго време по повреда, откако Усман Дембеле влезе во 71. минута при 1:1 ремито со Селта Виго за прв настап од септември, и само четврти во дресот на Барса. Хозе Арнаиз, играчот на Барселона Б, го постигна голот за Каталонците, додека Селта израмни преку Французинот Пионе Систо. Македонскиот репрезентативец Енис Барди одигра 58 минути од гостувањето на Леванте кај Еспањол, кој гостите го добија со 1:2. КОПА ДЕЛ РЕЈ, 1/8 ФИНАЛЕ, 1.НАТПРЕВАР Селта Виго – Барселона 1:1 Леганес – Вилјареал 1:0 ...
| | веќе видена | слични

Во првиот осминафинален дуел од шпанскиот фудбалски куп, водечкиот клуб во Примера Барселона во четвртокот вечерта одигра 1:1 (1:1) на гостувањето кај Селта во Виго. Барселона, за којашто во овој натпревар не настапија Лионел Меси, Луис Суарез и Андреас Иниеста, поведе во 15 минута со голот на Хозе Анраиз, а изедначи во 31 минута Пионе Систо. Реваншот ќе се одигра на „Камп Ноу“ на 11-ти јануари. Во истиот термин Леганес на својот терен го совлада тимот на Виљареал со 1:0. Во врска со стрелецот на голот на Барса во Виго, 22-годишниот Хозе Арнаиз врзан е еден куриозитет со кој вечерва стана дел од историјата на каталонската гордост, откако со голот против Селта стана првиот играч на „блауграна“ кој од првите три шута постигна три гола. Арнаиз ова лет стаса во Барселона Б од Вајадолид за 3,4 милиони евра, а тренерот Ернесто Валверде првата шанса му ја даде во двомечот со Мурсија, исто така, во Купот на кралот. Во победата на гости од 3:0 ги одигра сите 90 минути и ја затресе противничката мрежа од својот ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Барселона и во втората сезонска пресметка не успеа да слави над Селта Виго со тоа што овој пат тоа беше во осминафиналето на Купот на Кралот. Пред еден месец овие два состави одиграа без победник 2-2 во Примера, додека вечерва првото „полувреме“ на „Балаидос“ заврши нерешено 1-1. Тренерот на гостите Ернесто Валверде се одлучи оваа средба да ја одигра без најголемите ѕвезди Меси, Суарез и Иниеста, но без разлика што тимот беше комбиниран се прикажа во солидно светло и можеше и да победи ако Денис Суарез во 60 минута го реализираше зицерот или ако ударот на Бускетс во 62 минута наместо во пречката завршеше во голот на домаќините. Denis suarez you dumb fucking Factory worker Fuck off pic.twitter.com/eGGsl9Kjtb — Aleix Vidal Disasterclass (@Vidalisshit) January 4, 2018 Инаку својот прв настап по месец септември го имаше Усман Дембеле кој доби 20 минути во кои имаше една добра прилика која остане неискористена, поточно победник во таа битка беше голманот на Селта, Алварез. Што се однесува до ...
| | веќе видена | слични

Селта Виго и Барселона одиграа нерешено (1:1), на првиот осминафинален натпревар од Купот на кралот одигран вечерва во Виго. Каталонците први дојдоа до водство на оваа средба преку Хосе во 15 минута на асистенција од Гомес, а по половина час игра, Систо изедначи на 1:1. Барселона имаше свои зрели шанси повторно да поведе и да го добие натпреварот, но сепак не дојде до тоа. Легањес оствари победа против Вилјареал со 1:0. По неинтересното прво полувреме, во 4 минута од продолжението, гол вреден победа постигна Амрабат на асистенција од Бустинга. Мечевите од осминафиналето вечерва продолжуваат а свои пресметки имаат Еспањол и Леванте, односно Нумансија против Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 323 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 293 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Српскиот фолк-пејач Шабан Шаулиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Пејачот ќе почива покрај актерот Небојша Глоговац кој почина во ...
сите 205 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дембеле се враќа на фудбалските терени на 7 јануари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: