Атлетико Мадрид со нов триумф над Леида во четвртфиналето на Купот


Атлетико Мадрид оствари уште една убедлива победа (3-0) над Леида и со вкупни 7-0 обезбеди пласман во четвртфиналето на Купот на Шпанија. Тимот на Диего Симеоне доминираше во текот на целиот меч, но отпорот на противникот го скрши во второто полувреме. Караско ги доведе „јорганџиите“ во водство, Гамиеро зголеми на 2-0, а третиот гол беше дело на новото засилување Витоло.
| | веќе видена | слични
5 копии

Атлетико Мадрид-Севилја е четврт-финалното дерби во фудбалскиот Куп на Шпанија. Денешната ждрепка им донесе противници по мерка на другите фаворити Барселона, Реал и Валенсија. Реал во двомечот ќе игра против градскиот ривал Леганец, Валенсија го доби Алавес, а и Барселона ја очекува градска пресметка со Еспањол. Куп на кралот: Валенсија-Алавес Леганес-Реал Мадрид Еспањол-Барселона Атлетико Мадрид-Севилја Првите натпревари ќе се одиграат на 17.јануари, а реваншите се една недела подоцна. (Макфакс)
| | веќе видена | слични

Две градски пресметки и дерби меѓу Атлетико Мадрид и Севиља - тоа е резултатот од денешната ждрепка за четвртфиналето во Копа Дел Реј. Бразнителот на трофејот составот на Барселона ќе се соочи со соочи со добро познат познат противник, ривалот од Каталонија тимот на Еспањол. На првата средба домаќин ќе биде Еспањол, додека реваншот се игра на „Камп Ноу“. Реал Мадрид исто така ќе има сосед за противник, тоа е Леганес кој сезонава е едно од најпријатните изненадувања во Примера и по 18 кола е на 9 позиција на табелата. Најмногу возбудувања и најизедначено треба да биде во Мадрид и Анадалузија каде силите ќе ги одмерат Атлетико и Севиља. Последниот пар го сочинуваат Валенсија и Алавес. Средбите се играа на 17 и 24 јануари. #SorteoCopa #CopaDelRey
| | веќе видена | слични
5 копии

Бранителот на тофејот во фудбалскиот Куп на Шпанија, екипата на Барселона е последниот патник во четвртфиналето на ова натпреварување. Барселона забележа убедлива победа од 5-0 во реванш мечот од осминафиналето одигран на „Камп Ноу“. По нерешените 1-1 на првата средба во Виго, каталонскиот тим во реваншот да покажа сета своја моќ, па веќе за половина час постига четири гола. Лионел Меси за две минути постигна два гола, првиот во 13-тата, а вториот две минути подоцна (15). По малото затишје, Жорди Алба во 28.минута беше стрелец на третиот гол, а веќе во 31.минута четвртиот го постигна Луис Суарез. Конечните 5-0 за Барселона ги постави Иван Ракитиќ на три минути пред крајот (87). Со тоа, Барселона го комплетира списокот на осум екипи кои ќе играат во четвртфиналната фаза. Покрај бранителот на трофејот меѓу осумте најдобри во Копа Дел Реј се пласираа и: Севиља, Еспаљол, Атлетико Мадрид и Валенсија, Реал Мадрид, Алавез и Леганес, Првите средби од четвртфиналето ќе се играат на 17-ти, а реванш дуелите на ...
| | веќе видена | слични

Денеска беше одржана ждрепката за четвртфиналето од Кралскиот Куп. Актуелниот освојувач на ова натпреварување, екипата на Барселона, ќе игра игра против градскиот ривал Еспањол, а првиот меч ќе се одигра на „Корнеља Ел Прат“. Реал Мадрид, од друга страна, повторно имаше среќа во ждрепката, па по Нумансија, повторно го доби најлесниот противник на ждрепката во екипата на Леганес, каде ќе гостува на првиот меч. Дербито на четвртфиналето ќе се игра во Мадрид, каде Атлетико на својот „Ванда Метрополитано“ ќе ја пречека екипата на Севиља, а реваншот е седум дена подоцна на „Рамон Санчез Писхуан“. Последниот пар го сочинуваат препородената Валенсија и ланскиот финалист Алавес. Првите мечеви се играат на 17. јануари, додека реваншите се седум дена подоцна. По ова веднаш следуваат полуфиналните дуели, на 31. јануари и 7. февруари, додека финалето е закажано за 21. април.
| | веќе видена | слични

Утре во 12.30 часот во просториите на шпанската федерација во Мадрид ќе биде извршена ждрепката за четвртфиналето на Купот на Кралот. По тридневните возбудувања познати се сите осум патници во следниот круг и сите се прволигашки екипи. Во игра се ланските финалисти Барселона и Алавес, а и три мадридски клуба: Реал, Атлетико и Леганес. Ждрепката е слободна и без носители, па може да се сретне секој сео секого, па дури и да наидеме на „Ел Класико“ во четвртфиналето. Четвртфиналисти: - Алавес - Леганес - Еспањол - Реал Мадрид - Севиља - Валенсија - Атлетико Мадрид - Барселона Натпреварите од четвртфиналето се играат на 17 и 24 јануари.
| | веќе видена | слични

Барселона забележа убедлива победа од 5-0 во реванш натпреварот од осминафиналето одигран на „Камп Ноу“. По нерешените 1-1 на првата средба во Виго, каталонскиот тим во реваншот ја покажа сета своја моќ, па веќе за половина час постига четири гола. Лионел Меси за две минути постигна два гола, првиот во 13-та, а вториот две минути подоцна (15). По малото затишје, Жорди Алба во 28.минута беше стрелец на третиот гол, а веќе во 31.минута четвртиот го постигна Луис Суарез. Конечните 5-0 за Барселона ги постави Иван Ракитиќ на три минути пред крајот (87). Со тоа, Барселона го комплетира списокот на осум екипи кои ќе играат во четвртфиналната фаза. Покрај бранителот на трофејот меѓу осумте најдобри во Копа Дел Реј се пласираа и Севиља, Еспаљол, Атлетико Мадрид и Валенсија, Реал Мадрид, Алавез и Леганес, Првите средби од четвртфиналето ќе се играат на 17-ти, а реванш дуелите на 24-ти јануари. 
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион Барселона ќе игра против градскиот ривал Еспањол, првиот натпревар се игра на „Ел Прато“ додека реваншот на „Камп Ноу“. Реал Мадрид повторно имаше среќа, после Нумансија „кралевите“ ќе играат против Леганес кој ќе биде гостин во првиот натпревар. Дербито на четвртфиналето се игра во Мадрид, Атлетико на „Ванда Метрополитано“ ќе ја пречека Севиља, додека реваншот е закажан за седум дена подоцна на „Рамон Санчез Пизхуан“. Во последниот пар ќе играат Валенсија и Алавеш. Првите натпревари на програмата се 17 јануари, а реваншот седум дена подоцна, потоа следат и полуфиналените 31 јануари и 7 февруар, додека големото финале е закажано за 17 април. Парови за ¼ финалето Леганес – Реал Мадрид Еспањол – Барселона Атлетико Мадрид – Севиља Валенсија – Севиља
| | веќе видена | слични

По одиграните реванш дуелите од осминафиналето, во кои вечерва Севиља со 2-1 го совлада Кадиз. Стрелци на головите за домаќините беа Висам Бен Једер (31.минита) и Карлос Кореа (54), додка за Кадиз погоди Алваро Гарсија (86). Еспањол го елиминира Леванти, тимот на македонскиот репрезенттивец Енес Барди, откако на гостински терен славеше победа со 2-0, со головите на Лео Баптистао (14.минута) и Жерард Морено (34). Последниот патник во четвртфиналето, ќе биде познат вечерва по одигрувањето на средбата на на „Камп Ноу“ во која Барселона и Селта ќе стартува со резултат 1-1 кој беше постигнат на првиот меч во Виго./MИА
| | веќе видена | слични

Екипите на Реал Мадрид, Алавез и Леганес им се приклучија на Атлетико Мадрид и Валенсија во четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Шпанија. По одиграните реванш дуелите од осминафиналето, најголемото изненадување го направи Леганес кој иако загуби на гостувањето кај Виљареал со 2-1 сепак благодарение на победата на првиот меч со 1-0 обезбеди место меѓу осумте најдобри. Вечерва ќе бидат познати последните три патници во четвртфиналето, откако своите реванш осминафинани дуели ќе ги одиграат:: Севиља – Кадиз (2-0), Леванте – Еспањол (2-1) и Барселона – Селта Виго (1-1). Трофејот го брани Барселона,која во ланското финале со 3-1 го победи Алавез.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 428 | | | веќе видена

Водици беше прославен насекаде низ земјите каде што живеат православни Македонци, првпат годинава и во Данска Православните верници и Македонската православна ...
сите 365 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи.  Во средината деведесеттите години, Јелена беше во врска со еден од водачите на ...
сите 227 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 347 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 68 | | | веќе видена

Доколку се прашувате колку ќе чини телефонот на преклопување на Samsung и кога точно ќе биде најавен, корејските медиуми денес ги споделија овие информации... ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Атлетико Мадрид со нов триумф над Леида во четвртфиналето на Купот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: