Во Куманово отворен реконструираниот Занатски дом

Кумановскиот градоначалник Зоран Дамјановски денеска го пушти во употреба реконструираниот Занатски дом лоциран во центарот на градот. Некогаш запуштениот објект прерасна во мултифункционален центар. Големата сала ќе ја има намената на сала за венчавање, а ќе се користи и за одржување на камерни концерти, изложби, средби со граѓани и за активности на невладиниот сектор. „Ќе биде еден „сити хол“ каде ќе се одржуваат сите приеми на гости на градот, ќе биде репрезентативна сала која ќе има неколку намени“ изјави Дамјановски. * Извор на фотографии: Општина Куманово За реконструикција на ентериерот беа потрошени околу 18 милиони денари од Центарот за развој на североисточниот регион и од општина Куманово. Изведувач на градежните работи беше прилепската фирма „Теракота Инженеринг“. Локалните власти чекаат одобрување и на проектот за обнова на фасадата на објектот. Занатскиот дом во Куманово е најпознатото архитектонско здание во вториот по големина град во земјава. Изграден во 1930 година, објектот претставува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 405 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес конференција на која рече дека несреќниот случај во кој животот го загуби 17-годишно девојче ...
сите 133 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 коментирајќи го замрзнувањето на имотот на ...
сите 113 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Куманово отворен реконструираниот Занатски дом

Од:
До кого (е-маил):
Порака: