Тоа беше израз на мојата душевна болка – вели кумановецот кој исцрта кукаст крст на споменикот на Тито

Свесен сум што направив, но немам никаква одговорност, тоа беше израз на мојата душевна болка од сите овие години – вели Мики Заовски, човекот кој викендов исцрта кукаст крст на споменикот на Јосип Броз Тито во Куманово.Заовски вели дека како поединец го сторил фарбањето на споменикот, првин со спреј, но откако тоа не се познавало убаво, истиот го префарбал со црна фарба, затоа што како што вели ликот на Тито е црн самиот по себе.– Јас тоа го направив како израз на мојата душевна болка, сите овие години кога ќе поминам и ќе го погледнам, доста беше време за молчење, знам дека имам многу истомисленици во Куманово и на Балканот, знам историски факт е дека тоа е агент на МИ6, англиската кралица на целиот свет, вели Заовски.Шеесетгодишниот кумановец вели дека сите овие години не се свртело вниманието на тој споменик зошто стои на плоштадот во градот. На ликот и делото на Јосип Броз Тито вели дека е негативен историски лик за Македонија. За Куманово вели дека скоро 80 години е заробено од комунистите.– Моето ...
| | веќе видена | слични

На М. З. (60) денеска му беше поднесена прекршочна пријава по член 17 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, затоа што вечерта на 25 мај го исчкрта со графити споменикот на Јосип Броз Тито во центарот на Куманово. По три дена, вчера сам се предаде на полицијата (Фото: СДК.МК) Кумановецот М.З. што нацрта кукаст крст и го исчкрта споменикот на Јосип Броз Тито, денеска со транспарент упадна на седница на Советот на Општина Куманово. Притоа ја остави книгата „Небеска Тимјановна“ од Петре М. Андреевски и побара да ја прочита градоначалникот Максим Димитриевски, кој не беше присутен на седницата, а го повика и на телевизиски дуел, по што со негодување си замина од салата. М.З. зборуваше дека Куманово е заробено 80 години од комунистите и титовистите, и време е да се ослободи. Toj побарал од претседатлката на Советот Атина Мургашанска, градоначалникот Димитриевски да му ја врати кога „Небеска Тимјановна“ ќе ја прочита . Мургашанска побара од службите М. З. да биде изведен од салата и да не го нарушува ...
| | веќе видена | слични

Шеесетгодишниот Мики Заовски од Куманово сам се пријавил во кумановската полиција и информирал дека тој ги испишал графитите на спомен плочата на Јосип Броз Тито поставена на градскиот плоштад, соопшти денеска, СВР Куманово. Во соопштението на полицијата се наведува дека лицето се пријавило самоиницијативно, вчера, во 12 часот во полициската станица во Куманово. По целосното расчистување на случајот против него ќе биде поднесено барање за поведување прекршочна постапка по член 17 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир. Заовски вчера преку медиумите им објасни на граѓаните зошто исцрта кукаст крст на споменикот на Тито, а потоа замина во полиција. Свесен сум што направив, но немам никаква одговорност, тоа беше израз на мојата душевна болка од сите овие години – вели Заовски. Тој објаснува дека како поединец го сторил фарбањето на споменикот, првин со спреј, но откако тоа не се познавало убаво, истиот го префарбал со црна фарба, затоа што како што вели ликот на Тито е црн самиот по себе. Јас тоа го ...
| | веќе видена | слични

M. З. (60) од Куманово, сам се пријавил во полицијата и признал дека тој ги испишал кукастиот крст и графитите на спомен-плочата на Јосип Броз Тито на градскиот плоштад во Куманово. Од СВР Куманово велат дека по расчистување на случајот против М. З. ќе биде поднесено барање за поведување прекршочна постапка по член 17 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир. М. З. изјавил дека споменикот го исчкртал и ги испишал погрдните графити затоа што чувствувал душевна болка во изминатите години од владеењето на комунистите. Тој спомен плочата прво ја ишарал со спреј, а потоа ја премачкал со црна боја. Тој во медиумите побара споменикот да се тргне од градскиот плоштад бидејќи е негативен историски лик за Куманово и Македонија. С. НИКОЛИЌ
| | веќе видена | слични
9 копии

Шеесетгодишниот кумановец М.З. сам се пријавил во кумановската полиција и информирал дека тој ги испишал графитите на спомен плочата на Јосип Броз Тито поставена на градскиот плоштад, соопшти денеска, СВР Куманово. Во соопштението на полицијата се наведува дека лицето се пријавило самоиницијативно, вчера, во 12 часот во полициската станица во Куманово. По целосното расчистување на случајот против него ќе биде поднесено барање за поведување прекршочна постапка по член 17 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир
| | веќе видена | слични

Во соопштението на полицијата се наведува дека лицето се пријавило самоиницијативно, вчера, во 12 часот во полициската станица во Куманово. По целосното расчистување на случајот против него ќе биде поднесено барање за поведување прекршочна постапка по член 17 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир. /МИА
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тоа беше израз на мојата душевна болка – вели кумановецот кој исцрта кукаст крст на споменикот на Тито

Од:
До кого (е-маил):
Порака: