Спасовски: Западнобалканската рута за мигранти се уште активна


4 копии

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска изјави дека западнобалканската рута иако со помал интензитет се уште е жива. Тој на на дипломатски брифинг на Регионалната иницијатива за миграција, азил и бегалци порача дека по официјалното затворање на рутата, се појавиле голем број криумчари на мигранти и се почесто мигрантите се нивни жртви, а неретко се жртви и на трговија со луѓе. Според него, проблематиката е виско на агендата на МВР, како и на ЕУ и на сите регионални и меѓународни организации. Спасовски посочи дека ЕУ го идентификува Западен Балкан како влезна порта за мигрантите. Во текот на 2015 и првата половина на 2016 година меѓу 800.000 и еден милион лица транзитирале низ Македонија, при што околу 200 од нив побарале азил во земјата.
| | веќе видена | слични
13 копии

Скриени во приколката од камионот што го возел, 34-годишен македонски државјанин се обидел нелегално од Турција во Грција да внесе четворица мигранти од Бангладеш, но при контрола на граничниот премин, грчката полиција ги открила мигрантите. Скриени во приколката од камионот што го возел, 34-годишен македонски државјанин се обидел нелегално од Турција во Грција да внесе четворица мигранти од Бангладеш, но при контрола на граничниот премин, грчката полиција ги открила мигрантите. Тие биле фатени на граничниот премин Кипи во североисточна Грција. - За време на контрола извршена од страна на полицијата со помош на царинските службеници, се покажа дека 34-годишниот нелегално во внатрешноста на земјата пренесува четири нелегални мигранти, кои ги скрил во приколката, соопштуваат од грчката полиција. Камионот бил запленет, а уапсениот ќе биде изнесен пред Јавен Обвинител во грчкиот град Алескандрополи.
| | веќе видена | слични
14 копии

Полицијата поднесе кривична пријава против М.М.(47) од Куманово за сторено продолжено кривично дело „употреба на исправа со невистинита содржина“, кој е осомничен дека противправно се стекнал со факултетска, магистерска и докторска диплома и со нив стасал до ангажман како професор на Факултетот за правни науки во Свети Николе и аплицирал за полагање оравосуден испит. За тој случај е поднесена кривична пријава и против Б.Р.(46) од Скопје за сторено кривично дело „фалсификување исправа“, В.М.Н.(58) од Скопје за „фалсификување службена исправа“, како и за А.И.(38) од Штип за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Б.Р., како раководител на студентски прашања на Универзитетот „ФОН“ Скопје во електронското и материјалното досие на М.М. внела невистинити податоци дека тој, инаку главен инспектор во отсекот за странци и реадмисија во Регионален центар за Гранични работи „Север“, положил испит, по што изготвила уверение и го дала на потпис и потврдување кај деканот на ...
| | веќе видена | слични

Три кривични пријави се поднесени за вработувања со фалсификувани дипломи. Кумановската полиција покрена истрага против 47-годишното лице М.М. од градот, осомничено за употреба на документ со лажни податоци, но под истрага се и 46-годишниот Б.Р и 58-годишен В.М од Скопје, за фалсификување на службени документи. Во целата операција, со кривична пријава е опфатен и 37-годишниот А.И. од Штип, кој се сомничи за злоупотреба на службената положба и овластувања „Осомниченото лице Б.Р. како раководител на студентски прашања на Универзитетот „ФОН“ Скопје во електронското и материјалното досие на М.М. внела невистинити податоци дека тој, инаку главен инспектор во отсекот за странци и реадмисија во Регионален центар за Гранични работи „Север“, положил испит, по што изготвила уверение и го дала на потпис и потврдување кај деканот на Факултетот за правни науки и ректорот на универзитетот. Дипломата била употребена при запишување втор циклус студии, каде Б.Р. повторно фалсификувал документи. И оваа диплома М.М. ја ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против М.М.(47) од Куманово, инспектор во МВР, за сторено кривично дело „употреба на исправа со невистинита содржина“, Б.Р.(46) од Скопје, раководител на студентски прашања на приватен универзитет, за сторено кривично дело „фалсификување исправа“, В.М.Н.(58) од Скопје, советник-државен просветен инспектор, за сторено кривично дело „фалсификување службена исправа“ и А.И.(38) од Штип, декан на Факултетот за правни науки при Меѓународниот славјански универзитет „Гаврило Романович Державин“, за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Имено, Б.Р. како раководител на студентски прашања на универзитет „ФОН“ Скопје во досието на М.М. внела невистинити податоци дека тој, инаку главен инспектор во отсекот за странци и реадмисија во Регионален центар за гранични работи „Север“, положил испит, по што изготвила уверение и го дала на потпис и потврдување кај деканот на Факултетот за правни науки и ректорот на ...
| | веќе видена | слични

За тој случај е поднесена  кривична пријава и  против Б.Р.(46) од Скопје за сторено кривично дело „фалсификување исправа“,  В.М.Н.(58) од Скопје за „фалсификување службена исправа“, како и за А.И.(38) од Штип за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Б.Р., како раководител на студентски прашања на Универзитетот „ФОН“ Скопје во електронското и материјалното досие на М.М. внела невистинити податоци дека тој, инаку главен инспектор во отсекот за странци и реадмисија во Регионален центар за Гранични работи „Север“,  положил испит, по што изготвила уверение и го дала на потпис и потврдување кај деканот на Факултетот за правни науки и ректорот на универзитетот. Со тоа му овозможила противправно да се стекне со диплома за завршен прв циклус на студии. По ова М.М, и покрај тоа што знаел дека уверението и  дипломата содржат невистинити податоци, ги употребил при запишување втор циклус на специјалистички студии и втор циклус магистерски студии на Факултетот за правни науки ...
| | веќе видена | слични

Како што јави дописничката на МИА од Атина, инцидентот се случил на граничниот премин Кипи во североисточна Грција, во утринските часови во вторникот, а македонскиот државјанин бил уапсен. - Поконкретно, сторителот кој управувал со камион со приколка пристигнал на граничниот премин Кипи за да влезе во земјата. Таму, за време на контрола извршена од страна на полицијата со помош на царинските службеници, се покажа дека 34-годишниот нелегално во внатрешноста на земјата пренесува четири нелегални мигранти, кои ги скрил во приколката, соопштуваат од грчката полиција. Камионот бил запленет, а уапсениот ќе биде изнесен пред јавен обвинител во грчкиот град Алескандрополи./МИА
| | веќе видена | слични

Вчера во 21.15 часот од Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ Скопје пријавиле дека кај нив на преглед се јавил Ж.Т. (85) од Скопје. Тој изјавил дека околу 13 часот на бул. „Борис Трајковски“, кај место викано „Чешма“, бил удрен од непознато патничко возило додека управувал мопед со скопски регистарски ознаки. Веднаш по настанот, возачот на возилото го напуштил местото. Во незгодата Ж.Т. се стекнал со тешки телесни повреди. Се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот. Три месеци по бегството од Идризово, опасен криминалец од Куманово вратен зад решетки Вчера година во 22 часот во Велес од слобода бил лишен Б.М. (38) од Куманово, со престој во н.Градско, по кого од 09.01.2018 година била распишана централна потерница поради бегство од Казнено-поправната установа „Идризово“. Тој ќе биде спроведен повторно во казнено-поправната установа. Уапсен македонски државјанин во Грција за нелегално пренесување мигранти Скриени во приколката од камионот што го возел, 34-годишен македонски ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Турските власти ќе депортираат овој викенд околу 600 нелегални авганистански мигранти назад во Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи на Турција. Досега е завршена процедура за депортирање на 591 мигрант од источната турска провинција Ерзурум. Тие ќе бидат испратени во Кабул денеска и утре. – По завршување на процедурата за депортација нелегални мигранти од други провинции, депортацијата ќе се забрза и продолжува во следните денови, се вели во соопштение од Министерството. Групи за човекови права ја критикуваа Турција поради тоа што мигранти испраќа назад во држави каде има војни, вклучително Авганистан со што животите на мигрантите им ги доведува во опасност.
| | веќе видена | слични

Спречен обид за шверц на мигранти на граничниот премин „Богородица“. Во 3:30 часот од страна на гранична патрола, во соработка со мобилна единица во правец на Гевгелија, во обид да биде сопрено возило „ауди” со штипски регистарски ознаки, возачот почнал да бега. Станува збор за Е.А.(30) од Радовиш, кој бил фатен, а при преглед на неговото возило се пронајдени петмина мигранти од Пакистан на возраст од 18 до 28 години, сите со грчки документи. Е.А. е лишен од слобода, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. Мигрантите се задржани во Полициска станица за Граничен надзор „Богородица”, информира полицијата. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 290 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 268 | | | веќе видена

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО) денеска во Парламентот ќе поднесе барање за гласање недоверба на преодната Влада на австрискиот канцелар ...
сите 116 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасовски: Западнобалканската рута за мигранти се уште активна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: