Хроника - Шверцувал Мароканци

Жител на кумановското село Лојане е уапсен додека го возел своето комби во кое имало четворица странски државјани, кои биле без документи за идентификација. Во почнатата истрага е утврдено дека се марокански државјани, на возраст од 23 до 27 години. Според нивните искази, во Македонија влегле нелегално близу „Меџитлија“ и за сума од 1.000 евра сакале да заминат во Германија. Четворицата марокански државјани се предадени и задржани во Прифатниот центар за странци во Скопје, додека уапсениот шверцер на луѓе од вчера со судска одлука е во 30-дневен притвор.
| | веќе видена | слични

Жител на кумановското село Лојане завчераутрото бил уапсен на излезот од Битола кон Прилеп, откако патрола на локалната сообраќајна полиција во неговиот автомобил затеканала четворица мигранти од Мароко Станува збор за Р.А.(53), против кого е поднесена кривична пријава за криумчарење мигранти. Осомничениот бил изведен на распит пред истражен судија, кој по распитот му одредил триесетдневен притвор. Мароканските државјани, по разговорот со истражните органи биле пренесени во прифатниот центар за странци во Скопје. Како што информираат од МВР, кумановецот бил приведен завчера околу 6.30 часот, откако ги собрал мигрантите во Битола и со комбе, марка „форд“ тргнал кон Прилеп. На излезот од градот налетал на патролата на сообраќајната полиција, која вршела рутинска контрола на патот. - Во возилото се затекнати четворица странски државјани, кои биле без никакви документи за идентификација. Лицата, заедно со пријавениот се приведени во СВР-Битола, а по извршените проверки и разговори, констатирано е дека станува ...
| | веќе видена | слични

Кумановец сакал да внесе Мароканци во Германија Р.А. (53) од село Лојане, Липковско, завчера околу 6.30 часот бил фатен во обид нелегално да пренесе четири лица до Грција. Додека го управувал комбето марка "форд" со кумановски регистарски таблички, на магистралниот пат Битола - Прилеп бил сопрен од полиција. Во возилото, кое инаку било сопственост на братот на Р.А., полицијата затекла четворица странски државјани што со себе не носеле никакви документи за идентификација. Лицата, заедно со возачот се приведени и задржани во полициската станица во Битола. Од разговорот со нив е утврдено дека се работи за државјани од Мароко, кои биле на возраст од 23 до 27 години. Според исказите дадени подоцна пред истражен судија, четворицата патници со автомобил преку патот кој се наоѓал во близина на граничниот премин Меџитлија, нелегално преминале на територијата на Македонија. За превозот тие платиле по 1.000 евра. Од тука, преку Грција, тие требало да стигнат во Германија. Четворицата марокански државјани се сместени ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - Шверцувал Мароканци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: