Се чистат коритата на реките Kумановка и Липковка


Екипи на ЈП „Чистота и зеленило“ и членови на здружението „Kумановски акцијаши“ почнаа акција за расчитување на крајбрежјето на речното корито на Kумановка почнувајќи од кај булеварот Октомвриска револуција. Чистењето на речните корита на Kумановка, Липковка и на дел од Kојнарка се спроведува во рамките на проектот на „Kумановски акцијаши со наслов „Зелено Kуманово“. - Kрајбрежјето ќе се расчистува од два до три метри, а во расчистувањето се вклучени млади волонтери од Kуманово. Во подоцнежна фаза ќе се вклучат и волонтери од Скопје, Охрид, како и од повеќе градови од Србија и од Босна и Херцеговина - изјави претседателот на здружението, Јусуф Љатифи. Акцијата е поддржана од Општина Kуманово, која достави потрошен материјал, чизми, ракавици и дел од опремата. Општината ќе ангажира и градежна фирма која ќе помогне со механизација на транспорт на сметот кој ќе биде собран од речното корито. - Ова е најдобар пример како невладина организација се грижи за животната средина во градот. Но, без разлика на акциите, ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните на Куманово се револтирани од состојбата во која се наоѓа градскиот плоштад во овој град, место кое треба да претставува собиралиште на младите, место за дружба меѓу луѓето, а е претворен во вистинска руина. Тие го обвинуваат градоначалникот Зоран Дамјановски дека е незаинтересиран и од него бараат да нарави нешто, бидејќи според нивните зборови, градот е пуст. -Треба да се поправи нешто, ситуацијата е многу лоша. Не знам, градоначалникот е како незаинтересиран човек, вели еден од граѓаните. -Тоалет нема, мислиш седиме на камења. Пред 20 години клупи имаше, сега нема клупи, нема ништо, градот е штур, градот е пуст. Единствен проблем на градоначалникот е да направи некоја зграда, па макар и на сред улица, се пожали еден кумановец. Денеска и од локалниот огранок на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово го повикаа Дамјановски да престане со игнорантскиот однос кон граѓаните и наместо да води евтина кампања, да се фати за работа. извор:курир
| | веќе видена | слични

Тие го обвинуваат градоначалникот Зоран Дамјановски дека е незаинтересиран и од него бараат да нарави нешто, бидејќи според нивните зборови, градот е пуст. -Треба да се поправи нешто, ситуацијата е многу лоша. Не знам, градоначалникот е како незаинтересиран човек, вели еден од граѓаните. -Тоалет нема, мислиш седиме на камења. Пред 20 години клупи имаше, сега нема клупи, нема ништо, градот е штур, градот е пуст. Единствен проблем на градоначалникот е да направи некоја зграда, па макар и на сред улица, се пожали еден кумановец. Денеска и од локалниот огранок на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово го повикаа Дамјановски да престане со игнорантскиот однос кон граѓаните и наместо да води евтина кампања, да се фати за работа.
| | веќе видена | слични

Распукани плочи, руинирани скали, испокршени клупи, отворени канализациони и одводни системи и по некоја помала дупка е сликата која граѓаните може таму да ја видат, велат од ВМРО-ДПМНЕ од Куманово. -Во секој град, плоштадот е централно место за граѓаните, јавен простор, седиште за јавниот живот, огледало на секој град. Секогаш без исклучок плоштадите се едни од најуредените простори, кои се главни собиралишта на граѓаните, но не и во Куманово. Денеска од плоштадот „Нова Југославија“ со длабоко жалење може да видиме дека во Куманово важат други правила. Куманово го има најруинираниот плоштад, кој како резултат на состојбата во која се наоѓа, претставува голем срам за локалната власт. Распукани плочи, руинирани скали, испокршени клупи, отворени канализациони и одводни системи и по некоја помала дупка се одлика на кумановскиот плоштад. Немањето јавен тоалет е исто така еден од проблемите на граѓаните и туристите, приморани се да ги користат околните влезови на зградите, при што станарите се револтирани и ...
| | веќе видена | слични

-Во секој град, плоштадот е централно место за граѓаните, јавен простор, седиште за јавниот живот, огледало на секој град. Секогаш без исклучок плоштадите се едни од најуредените простори, кои се главни собиралишта на граѓаните, но не и во Куманово. Денеска од плоштадот „Нова Југославија“ со длабоко жалење може да видиме дека во Куманово важат други правила. Куманово го има најруинираниот плоштад, кој како резултат на состојбата во која се наоѓа, претставува голем срам за локалната власт. Распукани плочи, руинирани скали, испокршени клупи, отворени канализациони и одводни системи и по некоја помала дупка се одлика на кумановскиот плоштад. Немањето јавен тоалет е исто така еден од проблемите на граѓаните и туристите, приморани се да ги користат околните влезови на зградите, при што станарите се револтирани и загрижени за хигиената и нивното здравје, велат од ВМРО-ДПМНЕ- Куманово. Како што велат од партијата, граѓаните не се сеќаваат кога ситуацијата била толку лоша. -Секојдневно граѓаните револтирани ...
| | веќе видена | слични

Акцијаши и волонтери од земјава и странство ќе ги чистат реките Липковка, Коњарка и Кумановка од натрупаниот смет што го фрлаат жителите. Големата еколошка акцијата „Зелено Куманово“ ја организира Здружението за доброволна волонтерска работа „Кумановски акцијаши“, со финансиска подршка од 160.000 денари од Цивика Мобилитас, а во соработка со Општина Куманово и ЈП „Чистота и зеленило“. Акцијата започна на Градскиот кеј, а ќе продолжи на останатите локации, секој викенд до 30 септември. „Ќе учествуваат повеќе од 100 волонтери од земјава и странство. Предвидено е половина од учесниците да бидат домаќините од Куманово, а останатите од градовите со кои соработуваме: Скопје, Охрид, Белград, Кикинда, Бела Црква, Смедерево, Ниш, Краљево, Бреза и други соработници и пријатели. Интенција ни е да ги зближиме младите и да го развиеме духот на акцијаштвото што некогаш го имаше на овие простори. Да ги здружиме силите за да направиме нешто добро во средините во кои живееме“, вели Јусуф Љатифи, претседател на „Кумановски ...
| | веќе видена | слични

Апелираме до надлежните интересите на граѓаните да ги стават во прв план , а не личните и бизнис интереси , рече на пресконференцијата Андријана Стојановска од кумановскиот општински комитет на ДПМНЕ. 
| | веќе видена | слични

Сведоци сме на недомаќинското работење на СДС и актуелниот градоначалник, Дамјановски, како и постојано уназадување и уништување на градот. Личните и бизнис интересите се секогаш пред интересите на граѓаните, велат од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово. Оттаму истакнуваат дека ова штетно правило како вирус го има зафатено Куманово над 12 години. Според ОК Куманово, на влезот на Куманово се формира големо езеро ској пат кога ќе заврне дури и најмал дожд. Појаснуваат дека одводната канализација која на тој дел е нефункционална е во надлежност на општината Куманово, и како што велат, за овој проблем надлежните немаат слух, ниту пројавиле желба за негово санирање. -Дали ова езеро е начин на кој се пречекуваат туристите или начин според кој го одбегнуваат. Срамно е за град како Куманово во 21. век секојдневно граѓаните да се среќаваат со ваков проблем. За жал, во Куманово покрај овој дел на градот, постојат и други места во градот каде што се уште нема канализационен систем и места каде што се уште ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини локалните власти во Куманово дека не направиле ништо за одводната канализација и дека во делови од градот немаат ниту слух, ниту желба за санирање на проблемот. „Сведоци сме на недомаќинското работење на СДС и актуелниот градоначалник Дамјановски, како и постојаното уназадување и уништување на градот. Личните и бизнис интересите се секогаш пред интересите на граѓаните. Ова штетно правило како вирус го има зафатено Куманово над 12 години, изјави Андријана Стојановска.Таа изјавата ја даваше на влезот на Куманово, кој, како што рече, е познат по големото езеро кое се формира при секој мал дожд.„Одводната канализација која е под град Куманово во овој дел тука е нефункционална и со години за овој проблем надлежните немаат слух, ниту пројавија желба за негово санирање.Дали ова езеро е начин на кој се пречекуваат туристите или е начин според кој го одбегнуваат. Срамно е за град како Куманово во 21 век секојдневно граѓаните да се среќаваат со ваков голем проблем“, рече Стојановска и ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот пејач на култниот експериментален рок-состав „Кен“, Дамо Сузуки , во сабота ќе гостува во Куманово, каде ќе одржи концерт, придружен со локални музичари. Концертот ќе се одржува во домот на културата „Трајко Прокопиев“ во Куманово, а влезот е бесплатен, но картите ќе бидат во ограничен број поради капацитетот на просторот. Сузуки по вторпат доаѓа во Македонија, кога пред десет години имаше клупска свирка во Скопје, во клубот „Мала станица“. На претстојниот концерт во Куманово гости ќе бидат домашните музичари Горан Трајковски, Сашо Спасовски на гитара и Небојша Митиќ на тапани.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се чистат коритата на реките Kумановка и Липковка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: