Стефан Синовец се врати во МЗТ Скопје

Трите порази во низа на стартот од АБА-лигата и низата повреди на играчи од стартната петорка се причините штоуправата на МЗТ Скопје Аеродром се реши за ангажирање на Србинот Стефан Синовец, кој со нашиот клуб потпиша договор до крајот на сезоната. Станува збор кошаркар кој одлично ја познава средината во која доаѓа, со оглед што претходно двапати настапуваше на сино-белиот тим. Синовец првпат во „Јане Сандански“ дојде во 2013 година по што ја одигра целата сезона по што замина во унгарски Шолнок, каде што не се задржа многу по што се врати во таборот на МЗТ Скопје Аеродром. Минатата сезона ја мина во словенечка Крка. Српскиот интернационалец игра на позицијата бек-шутер, а по потреба може да помогне и на позицијата „3“, која е дефицитарна по повредата на Ѓорѓе Дреновац. Во досегашната кариера, која ја почна во српска Визура, има играно уште и за Партизан, Металац Ваљево, Раднички Крагуевац и Химик. Неговото деби во сино-белиот дрес се очекува в недела на дуелот на домашен терен против Цибона.
| | веќе видена | слични

Ете и тоа се случи. Фановите на Куманово „до вчера“ го плукаа Урош Луковиќ, а на дуелот меѓу Карпош Соколи и Партизан навиваа за него. Српскиот кошаркар кога го носеше дресот на Куманово беше еден од најомилените играчи на овој клуб, но откако одлучи да замине во МЗТ Скопје стана најомразената личност. Минатата сезона токму на дуелот меѓу Куманово и МЗТ Скопје, високиот центар беше пречекан со свирежи, покрај навредите испратени на негова сметка, навивачите на кумановскиот тим дури и го „погребаа“. Неполна година по оваа случка, истите тие вчера во Арената „Борис Трајковски“ го бодреа Луковиќ, кој сега го носи дресот на белградски Партизан.
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром го претрпе и четвртиот пораз во регионалната кошаркарска АБА лига. По високите порази од Црвена звезда во Белград, Партизан во Скопје, и Цедевита во Загреб, екипата на МЗТ Скопје Аеродром го загуби и натпреварот од 4.коло одигран синоќа во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, од Цибона по две продолженија со 85:89. По 40 минути немаше победник (72:72), така беше и по првите дополнително пет минути (10:10), за во второто продолжение гостите од Загреб да бидат поуспешни со 7:3. Цибона до победата ја предводеше Андреа Жижиќ кој средбата ја заврши со дабл-дабл учинок од 37 поени и 20 скокови. Во редовите на МЗТ Скопје двоцифрен број на поени имаа четворица кошаркари, а најмногу Урош Лучиќ 18. Денеска вториот македонскиот претставник во АБА, Карпош Соколи, ќе се обиде да ја оствари првата победа и тоа во дуелот против белградски Партизан кој ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 18 часот.
| | веќе видена | слични

По високите порази од Црвена звезда во Белград, Партизан во Скопје, и Цедевита во Загреб, екипата на МЗТ Скопје Аеродром го загуби и натпреварот од 4.коло одигран синоќа во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, од Цибона по две продолженија со 85:89. По 40 минути немаше победник (72:72), така беше и по првите дополнително пет минути (10:10), за во второто продолжение гостите од Загреб да бидат поуспешни со 7:3. Цибона до победата ја предводеше Андреа Жижиќ кој средбата ја заврши со дабл-дабл учинок од 37 поени и 20 скокови. Во редовите на МЗТ Скопје двоцифрен број на поени имаа четворица кошаркари, а најмногу Урош Лучиќ 18. Денеска вториот македонскиот претставник во АБА, Карпош Соколи, ќе се обиде да ја оствари првата победа и тоа во дуелот против белградски Партизан кој ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 18 часот. 
| | веќе видена | слични

МЗТ имаше шанса да ја прекине црната серија во АБА лигата, но падот на концентрацијата како и големиот број на фаули резултираа со нов пораз. Македонскиот шампион во регионалното натпреварување овојпат загуби од Цибона, која во „Јане Сандански“ славеше со резултат од 85:89. Во составот на „металците“ ги немаше Американците Џеремаја Мејси и Тори Томас, но се врати Стефан Синовец. Урош Лучиќ со 18 поени беше најефикасен кај МЗТ, додека Темс постигна еден поен помалку. Во победничката екипа маестрална партија имаше Жижиќ кој мечот го заврши со „дабл-дабл“ ефект од 34 поени и 14 скока за Цибона.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кошаркарите на МЗТ Скопје, имаа можност да стават крај на црната серија во Регионалната АБА лига, но падот на концентрацијата како и големиот број на фаули резултираше со нов пораз, овој пат од Цибона, по продолжение со 85:89 (13:17, 25:17, 18:22, 16:16, 10:10, 3:7). По 40 минути игра во кои „металците" имаа огромни падови, Жижиќ и донесе егал на Цибона (72:72) за нови пет минути. Гостинскиот состав успеа да направи и водство од пет поени (76:81) кое Синовец и Лалиќ го збришаа (82:81) со две тројки. На нешто помалку од две минути пред крајот на продолжението, Темс направи сосема непотребен фаул над Жижиќ кој во моментот реализира за предност (85:86) и погоди слободно фрлање за ново водство на гостите кои на крајот излегоа како победници. Урош Лучиќ со 18 поени односно Темс со 17 беа најрасположени за игра кај МЗТ Скопје. Двоцифрени беа уште Лалиќ (15) и Клоф (11).
| | веќе видена | слични

Четири кола, и за жал, четири порази има МЗТ Скопје во новата сезона на АБА лигата. Последниот, втор пред домашна публика, им го нанесе Цибона, или подобро кажано, „сино-белите“ им ги дадоа двата бода на гостите од Загреб, Имаа свои шанси, и кога не ги искористија, ги стигна казната... МЗТ Скопје Аеродром - Цибона 85:89 (13-17; 25-17; 18-22;16-16; 10-10; 3-7) МЗТ Скопје не реализираше дури пет слободни фрлања во првата четвртина. Да беа малку поуспешни во таа „дисциплина“, веројатно ќе имаа многу подобри од оние (13:17) како што стоеше на семафорот во СЦ „Јане Сандански“. Повратникот во тимот, Стефан Синовец ја отвори серијата на „сино-белите“ од (10-2), која и ги донесе до водство (23:19) кога се играше 14. минута. Се чини дека „металците“ никако не знаеја како да го сопрат младиот центар на Цибона, Анте Жижиќ кој само во тој дел од играта реализираше половина од поените на гостинскиот тим - 11. но и шест скока. Звучи уште почудно што во ист стил МЗТ Скопје продолжи и во овој период од играта, кога ...
| | веќе видена | слични

По две продолженија МЗТ Скопје Аеродром го доживеаа и 4 – от пораз во АБА лигата, овој пат на домашен терен против Цибона со 89:85. Најефикасен во таборот на Металците беше Урош Лучиќ со уфрлени 18 поени. Во следното коло македонскиот шампион ќе и гостува на екипата на Задар.
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион на Македонија, МЗТ Скопје доживеа уште еден пораз во АБА-лигата, вечерва во „Јане Сандански“ по продолженија Цибона славеше со 85-89Популарните „Штркови“ беа на добар пат да стават крај на црната серија од три порази во низа во регионалната лига, но падот на концентрацијата во завршницата придонесе МЗТ одново да загуби.Избраниците на Емил Рајковиќ во третата четвртина стигнаа и до предност од 13 поени разлика, но на крајот и тоа не се покажа како доволно.Во последните мигови од мечот Цибона изедначи на 72-72 преку Жижиќ и се избори за продолжение.Двете екипии реализираа по 10 поени во додатните пет минути, па победникот се решаваше во ново продолжение.Во него гостите се покажаа како поумешни, и на крајот славеа со 85-89.Лучиќ со 18 поени беше најдобар стрелец во редовите на МЗТ, додека пак Темс постигна еден помалку.Во редовите на Цибона, Жижиќ беше најефикасен со 37 поени.
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје влезе максимално мотивирано во вечерашниот меч со Цибона со цел да ги остави зад себе високите три порази од Звезда, Партизан и Цедевита, па иако нашиот шампион беше на добар пат да оставри прва победа, на крајот одново мораше да се помири со пораз, кој според тоа како беше претрпен, е најболен од сите досегашни во новата сезона. Избраниците на Емил Рајковиќ го одиграа најдобриот натпревар и се чинеше дека имаат се во своја корист за да прослават прва победа, но ниту предноста од плус 13 во третата четвртина на крајот не се покажа како доволно да се оствари триумф во регионалната АБА лига. Цибона успеа да се избори за прво продолжение во последните моменти од мечот со поените на Жижиќ (72:72), а тоа им даде поголема самодоверба во дополнителните пет минути, особено во моментите кога се чинеше дека МЗТ е нокаутиран. Сепак, тимот од Аеродром комплетно се врати и поведе со 82:81 со двете тројки на Синовец и Лалиќ, но за жал Рожиќ реализираше од слободно фрлање за 82:82 и ново продолжение. Во него, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден ...
сите 333 | | | веќе видена

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 188 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стефан Синовец се врати во МЗТ Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: