Културно-забавна - За 20 години ќе го најдеме И-Ти

Човештвото ќе оствари контакт со развиена вонземска цивилизација во текот на следните две декади, најдоцна до 2031 година, тврди Андреј Финкелстеин, директор на рускиот Институт по астрономија. Според него, десет проценти од познатите планети што кружат околу ѕвезди слични на Сонцето во нашата галаксија имаат услови кои се многу слични на условите што владеат на Земјата. - Ако можеме да откриеме вода, може да најдеме и живот. Настанокот на животот е неизбежен како формирањето на атомите. Животот постои на другите планети, а ние ќе го најдеме за најмногу 20 години - изјави тој. Финкелстеин вели дека вонземјаните најверојатно ќе личат на луѓето, ќе имаат две раце, две нозе и глава. - Нивната кожа може да е со различна боја, но тоа е појава присутна и меѓу нас - рече тој. Оваа изјава на Финкелстеин ги бомбардираше електронските медиуми истиот ден кога се појави видеоснимка на која божем се гледа голем главен брод и неговата флота помали летала како кружат над зградата на „Би-Би-Си“ во централен Лондон.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - За 20 години ќе го најдеме И-Ти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: