Културно-забавна - Вселенски отпад ги исплаши астронаутите

Екипажот на Меѓународната вселенска станица во вторникот мораше накратко да се засолни во капсулите „Сојуз“ поради опасноста во орбитната лабораторија да удри парче вселенски отпад, извести руската новинска агенција „Интерфакс“. За среќа, неидентификуваното парче ѓубре поминало на оддалеченост од 250 метри од Станицата. - Вселенскиот отпад беше забележан премногу доцна за екипажот да може да изведе каков било маневар и да го избегне. Затоа астронаутите добија наредба да се качат во леталото „Сојуз“ - извести извор од руската вселенска програма. Кратко по откривањето на вселенскиот отпад, астронаутите биле известени дека опасноста поминала и се вратиле на Станицата. Деновиве изби и веста дека последниот лет со шатл до Станицата ќе почне на 8 јули. Ќе биде лансиран шатлот „Атлантис“, кој тој ден ќе го почне неговото финално патување. Потоа шатловите ќе се повлечат од употреба, а до Станицата ќе се стигнува со други вселенски летала.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 159 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Вселенски отпад ги исплаши астронаутите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: