Културно-забавна - Рап за вистински приказни од животот

Вистински приказни сместени во текстовите од рап-песните се дел од новиот албум на хипхоп-составот „Против сите“, кој вечерва ќе ја доживее својата промоција пред публиката. Дел до групата се познатите рапери Џака Накот и Таззак Акабатов. По неколкуте одложувања, тие вечерва во 21 часот во кафулето „Излет“ ќе го промовираат нивниот прв албум кој е насловен „Вистински приказни“. - Албумот е израснат од вистинити настани што нам ни се случуваа во текот на овие години. Дел од приказните се смешни, интересни случки за нашето дружење - објасни раперот Џака Накот. Гоце Наумовски, попознат како Таззак Акабатов, кажа дека на албумот се застапени и социјални теми од нашето секојдневие. - Текстовите се однесуваат на работите што не опкружуваат и ни се случуваат, барем во оваа наша мала државичка која е креативен бунар без дно, и секој ден има нешто ново што ќе те инспирира да напишеш и да посветиш една цела песна за тие „вистински приказни“ - објасни Таззак Акабатов. Тој рече дека песните се создавани спонтано во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Деветмината пратеници во Европскиот Парламент денеска во Скопје учествуваа на 15-тата средба на Мешаниот парламентарен комитет. За разлика од останатите ...
сите 185 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 89 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Рап за вистински приказни од животот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: