Музика и акции на роденденот на Тоше

Голем концерт во салата „Борис Трајковски“, промоција на видеоспот за песната „Наслони главу на моје раме“ во изведба на Проески, крводарителска акција и засадување столетни дрвја ќе го одбележат 30-от роденден на трагично загинатата ѕвезда. Во рамките на одбележувањето на 30-от роденден на големата музичка легенда Тоше Проески, вечерва по третпат ќе се одржи и меморијален концерт „Со љубов од Тоше“, на кој ќе настапат познати пејачи од земјава и од Балканот во салата „Борис Трајковски“ од 20 часот. На настанот со хуманитарен и меѓународен карактер ќе учествуваат децата од хорот на „Златно славејче“, Наум Петрески, Миле Кузмановски, групата „Синтезис“, Антонија Шола, групата „Црвена јабука“, Жељко Самарџиќ, Марко Возељ, Јоана, Елена Ристеска, Мартин Вучиќ и Маја Оџаклиевска. Ќе бидат промовирани неколку светски рок-хитови во негова изведба, а со видеоспот ќе биде промовирана и темата „Наслони главу на моје раме“. Видеозаписот е направен во Хрватска, со современа техника за анимација, а неговата цел е ...
| | веќе видена | слични

Публиката беше главниот изведувач, и покрај многуте ѕвезди на завчерашниот концерт по повод 30. роденден на Тоше Проески кој се одржа во салата „Борис Трајковски“ во Скопје. Најголемата еуфорија на роденденскиот концерт настана токму кога публиката, заедно со групата на Тоше, ги отпеа хитовите „Тајно моја“, „Још увијек сањам да смо заједно“, „Излажи ме“, „Срце није камен“, „Чија си“. Водителите Маријана Станојковска и Сашко Коцев им порачаа на присутните да се сплотат и да пеат заедно за Тоше бидејќи тој не би сакал да гледа солзи. - Откако тој почина, микрофонот остана празен. Затоа, сега ви го давам вам - рече актерот Коцев и го сврте микрофонот кон публиката. На концертот насловен „Со љубов од Тоше“, како и новото цеде со 15 песни, помина во поведра атмосфера, за разлика од претходните две изданија. Настанот почна со „Игри без граници“, а потоа настапи хорот „Златно славејче“, заедно со музичкиот кабинет од Крушево во кој членува и внукот на Тоше, Кристијан. Децата од хорот ја испеаја „Пасворд“, песна што ...
| | веќе видена | слични

Тоше Помешани чувства, полна сала, големи лед-екрани со ликот на Тоше... Добро познати рефрени, уште попознат и потопол глас во нови песни, но и изведби на дел од колегите на македонската пејачка ѕвезда. Обожавателите и колегите на Тоше Проески завчеравечер се обединија на заеднички концерт во чест на неговиот 30. роденден. Спортската сала „Борис Трајковски“ беше претесна да ги прими сите обожаватели на нашиот пејач, добар дел од нив дојдени и од соседните земји специјално за хуманитарниот концерт, насловен „Со љубов од Тоше“. Меѓународната фондација „Тоше Проески“, овој пат потпомогната и од активистите во истоимениот Интернационален фан-клуб, трет пат го организираше големиот хуманитарен концерт, кој со нетрпение се очекува цела година. И песни и солзи се пролеаја во салата во која главен изведувач беше токму публиката, која во еден глас ги пееше хитовите на Тоше. Концертот започна со темата „Игри без граници“ и омилените ликови на нашата ѕвезда - децата, овој пат од хорот „Златно славејче“ и музичкиот ...
| | веќе видена | слични

Љубов, музика, верна публика. Уште вчера во Борис Трајковски да ја немаше тагата ќе го отсликаше она што беше Тоше Проески. Трета година по ред се слави роденден, но без него. Преку она што ни го остави - Балканот повторно се сплоти. Се потсетивме на негови препеви, но и на неговите песни кои ги испеаа неговите пријатели. Секој од нив со своја приказна за сопствениот настап. Тоше и ако беше наш, пееше за сите. Затоа поддршка пристигна од целиот регион. За него пееја Антонија Шола, Марко Возељ, бугарската пејачка Јоана како и Дражен од Црвена Јабука. „Го запознав Тоше уште пред да стане популарен, на еден наш концерт во Македонија Мислам дека малку се зборови за да се опише тој како човек и она што го направи“. „Додека му живеат песните ќе живее и Тоше, важно е да се сакаат песните, да се пренесуваат од генерација на генерација, такашто би останале меѓу луѓето, тоа е неговиот живот понатаму“. Секогаш пееше за нив а тие со него. Фановите како и секогаш со најголема поддршка за Тоше. Со беспрекорната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дечињата од хорот „Златно славејче“ имаат голема чест први да отпеат детска песна на Тоше Проески, која ќе води кон натамошно презентирање на неговите композиторски способности. Иако знаевме дека Тоше беше сестран и оти пееше различни видови музика, дури сега дознаваме колку многу песни има „заглавено“ во неговиот компјутер, вели продуцентот Валентино Скендеровски Честа да го отворат вечерашниот концерт, насловен „Со љубов за Тоше“, со кој ќе биде одбележан 30-от роденден на најголемата македонска музичка ѕвезда, ќе го имаат децата од хорот „Златно славејче“, кои заедно со членовите на музичкиот кабинет од Крушево премиерно ќе ја испеат неговата композиција „Песната е пасворд“, за која текстот го напиша Огнен Неделковски, а аранжманот е на Валентино Скендеровски. Славејчињата како втора нумера ќе ја изведат „Can You feel the love tonight“ на Елтон Џон од цртаниот филм „Кралот лав“, што Тоше често ја пеел пред пријателите. Ги посетивме славејчињата завчеравечер во студиото „Ентерпрајз“ на Валентино ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради искрениот и длабок хуманизам, уметничките дострели и обединувачката енергија, претседателот Ѓорге Иванов вчера постхумно му додели Орден за заслуги за Македонија на Тоше Проески Орденот на свеченост во претседателската резиденција го прими внукот на Тоше, Кристијан Ристески. - Орденот е признание за неговите овоземни заслуги, но и израз на нашата љубов и почит кон човекот што нé сакаше сите. Со овој чин, Македонија свечено се обврзува да продолжи да го негува сеќавањето за својот голем син, да ја негува неговата уметност и хуманост со која нé збогати - рече Иванов. Во чест на Тоше денеска, на денот на неговиот 30 роденден, во спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе биде одржан голем концерт „Со љубов за Тоше“, на кој ќе настапат македонски и балкански музички ѕвезди. Концертот ќе се одржи под покровителство на Министерството за култура, а годинава се вклучува и Интернационалниот клуб на обожаватели на Тоше Проески. Во пресрет на концертот беше промовиран спотот за песната „Наслони главу на моје ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со микрофонот кон публиката, Тоше и постхумно им даде шанса на своите фанови заедно да ги запеат неговите најпознати рефрени. Во еден глас пееше публиката, пратена од познатиот бенд на Тоше кој никако не ја губи желбата за изведба на неговите најпознати песни. Македонските и балкански музички ѕвезди уште еднаш и оддадоа почит на прерано загинатата ѕвезда и го потсетија дека иако го нема, неговите песни сеуште живеат. “Златно славејче“, “Црвена јабука“, Маја Оџаклиевска, Елена Ристевска, Јоана, Наум Петрески се само дел од ѕвездите кои успеаа да ја кренат публиката на нозе како што тоа умееше да го направи Тоше. Со прекрасната “Не кани ме“, Миле Кузмановски успеа да предизвика најмногу солзи кај публиката. Ниту Маја Оџаклиевска не остави никого рамнодушен со прекрасната изведба на “Несаница“, во придружба на трубачки оркестар, со претходен рецитал на актерот Дејан Лилиќ. Прекрасни бели балони беа пуштени да ја дополнат атмосферата во арената “Борис Трајковски“, како предвесници на пиротехничкото ...
| | веќе видена | слични

По концертот „Со љубов од Тоше” ...А, љубовта обична, ја смени во посебна Ти си мојот благослов кому дава се во животот мој. Ангел си ти јас пеам за тебе, ангел си ти те чувам во себе, Ангел си ти кој само за мене може да запре и време... Уште пред почетокот на концертот, една група млади луѓе, видно расположени ги пееја овие стихови. Насмевките и позитивното расположение беа речиси на сите лица кои синоќа дојдоа во Спортскиот центар „Борис Трајковски” да му оддадат почит и заедно го прослават јубилејниот, 30-ти роденден на нивниот ангел. Меѓународната фондација „Тоше Проески” беше организатор на хуманитарниот концерт кој исто како и новиот албум беше насловен „Со љубов од Тоше”. Концертната изведба на „Игри без граници” го означи почетокот на концертот, по која следуваше настапот на хорот „Златно славејче” со песна „Пасворт”, чиј автор е токму Тоше. Освен преполно гледалиште со публика од повеќе држави, на концертната сцена настапија повеќе пејачи од Балканот. Во целина, концертот претставуваше голема ...
| | веќе видена | слични

Илјадници обожаватели од Македонија и Балканот присуствуваа на големиот хуманитарен концерт, што синоќа се одржа во арената „Борис Трајковски“ во Скопје, со кој беше одбележан 30-от роденден на Тоше Проески. На концертот настапија познати музички ѕвезди од регионот, а беше промовиран и спотот за песната „ Наслони главу на моје раме“. Фановите на Тоше во еден глас ги отпеаја познатите рефрени од неговите хитови, а преку видео врска роденденот му го честитаа неговите обожаватели од целиот Балкан. OhridNews
| | веќе видена | слични

Вечерва во скопската сала Борис Трајковски се собраа фановите на прерано загинатата балканска ѕвезда - Тоше Проески, во чест на неговиот 30 роденден. Сплотувајќи се во љубовта која тој како аманет ни ја остави, публиката во преполната сала пееше заедно со неговите колеги и соработници кои дадоа свој придонес на овој концерт со своите настапи. Концертот започна со песната „Игри без граници“, кога на видео бим беше прикажан исечок од концерт на Тоше, како и неговиот глас кој ечеше од звучниците, што и најави на публиката дека овој роденден ќе биде честитан со солзи. На сцената се појави и бендот со кој Тоше настапуваше. Водители на вечерашното случување беа Маријана Станојковска и Сашко Коцев. Следни на сцената се појавија Златните славејчиња и хорот од Крушево во кој членува внукот на Тоше, Кристијан. Придружувани од јуниорите на балетското студио „Еурека“, дечињата ја испеаја песната „Пасворд“, која е компонирана од Тоше. Со помош на маестро Џорлев, на македонската публика и беше претставена и песната која ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 253 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Музика и акции на роденденот на Тоше

Од:
До кого (е-маил):
Порака: