Културно-забавна - Писателите осамено до светскиот пазар

Македонските автори се препуштени сами на себе да го трасираат патот на сопствените дела до странската публика што покажува интерес за нивното творештво. Иницијативноста ја споделуваат и со издавачките куќи што го објавуваат нивното дело, но немаат помош од телото што треба најмногу да се заинтересира за афирмација на македонската уметност - Министерството за култура. Доказ за тоа е и годишната програма од национален интерес, каде што во делот за преводи од македонски јазик и од јазиците на националностите на странски јазици, годинава се одобрени само четири македонски дела, од кои две треба да се преведат на бугарски јазик („Од брегот на реката Санг“, антологија на митови со толкување од Светлана Камџијаш и „Жива мера“ на Лилјана Дирјан), едно на француски „Адамовото ребро“ на Оливера Николова и едно на словенечки јазик „Папокот на светот“ на Венко Андоновски. И додека лани јавноста реагираше дека меѓу осумте предвидени романи за превод од македонски на странски јазици, дури четири ќе се преведуваат на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Писателите осамено до светскиот пазар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: