Културно-забавна - Откриени стотици нови видови

Жаба со очници, слепа змија и делфин со тркалезна глава се само три од 1.060 нови видови животни што неодамна беа откриени на неверојатниот малезиски остров Нова Гвинеја. Тоа претставува уште еден доказ дека Нова Гвинеја е еден од биолошки најбогатите региони со голем број ендемични видови чијшто опстанок е загрозен од човечките активности, велат научниците. Истражувачката експедиција беше организирана во периодот од 1998 до 2008 година, но сите резултати неодамна беа сумирани. Стручњаците истакнуваат дека голем број од уникатните суштества се во сериозен ризик од изумирање. Во каталогот со новооткриени видови влегоа 218 нови видови растенија, 43 влекачи, 12 цицачи, 580 безрбетници, 134 водоземци, 2 птици и 71 риба (меѓу кои и екстремно ретката речна ајкула долга 2,5 метри). Нова Гвинеја е најголемиот тропски остров на Земјата и е поделен меѓу државите Папуа Нова Гвинеја на исток и Индонезија на запад. Таму се наоѓа третата по големина дождовна шума во светот, која според површината што ја зафаќа е веднаш по ...
| | веќе видена | слични

Останато

Романот на Виктор Иго, „Ѕвонарот на Богородичната црква“, кој зборува за грбавиот ѕвонар на црквата, Квазимодо, и за неговата љубов кон циганската убавица ...
сите 264 | | | веќе видена

По терористичките напади во Шри Ланка со најмалку 359 убиени, многумина се прашуваат зошто цел беше токму оваа јужноазиска земја и какви врски има таа со ...
сите 423 | | | веќе видена

Во првите три месеци од годинава Државниот санитарен и здравствен инспекторат поднел 20 пријави за родители кои не ги вакцинирале своите деца против мали ...
сите 208 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 431 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 176 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Откриени стотици нови видови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: