Културно-забавна - Откриени стотици нови видови

Жаба со очници, слепа змија и делфин со тркалезна глава се само три од 1.060 нови видови животни што неодамна беа откриени на неверојатниот малезиски остров Нова Гвинеја. Тоа претставува уште еден доказ дека Нова Гвинеја е еден од биолошки најбогатите региони со голем број ендемични видови чијшто опстанок е загрозен од човечките активности, велат научниците. Истражувачката експедиција беше организирана во периодот од 1998 до 2008 година, но сите резултати неодамна беа сумирани. Стручњаците истакнуваат дека голем број од уникатните суштества се во сериозен ризик од изумирање. Во каталогот со новооткриени видови влегоа 218 нови видови растенија, 43 влекачи, 12 цицачи, 580 безрбетници, 134 водоземци, 2 птици и 71 риба (меѓу кои и екстремно ретката речна ајкула долга 2,5 метри). Нова Гвинеја е најголемиот тропски остров на Земјата и е поделен меѓу државите Папуа Нова Гвинеја на исток и Индонезија на запад. Таму се наоѓа третата по големина дождовна шума во светот, која според површината што ја зафаќа е веднаш по ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 249 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 354 | | | веќе видена

Белата куќа соопшти дека привремено ќе му ја врати акредитацијата на новинарот на телевизиската мрежа Си-ен-ен, Џим Акоста, кому му беше одземено правото да ги ...
сите 89 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Откриени стотици нови видови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: