Културно-забавна - Музика, инциденти и кал на „Гластонбери“

Три дена добра музика и кал до колена, но и инциденти го одбележија овогодишното издание на големиот фестивал „Гластонбери“, кој се одржа изминатиот викенд во Лондон. Како еден од најголемите музички фестивали во светот, оваа година го одбележија настапите на звучните музички имиња „Ју ту“, Бијонсе, „Колдплеј“, „Рејдиохед“, „Палп“ и многу други. Еден од најочекуваниот настап за оваа година на „Гластонбери“ беше концертот на ирската групата „Ју ту“, кој се одржа на 24 јуни и воедно го отвори овогодишното фестивалско издание. Групата, предводена од вокалот Боно Вокс, кој е познат по својот активизам, долго време ги одбегнуваше настапите во рамките на големите фестивали. Членовите на „Ју ту“ во моментов се на нивната светска турнеја, која досега ги урна сите рекорди на посетеност и заработувачка во историјата на поп-музиката. На настапот на „Гластонбери“ Ирците ги отсвиреа своите најпознати хитови, како „Њхере тхе стреетс хаве но наме“, „Сундау блоодѕ сундаѕ“, „Ин тхе наме од лове“ и многу други. Но, тоа што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 419 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 318 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Музика, инциденти и кал на „Гластонбери“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: