Културно-забавна - Монтипајтонци прават 3Д-анимација

Членовите на британската комична дружина „Монти Пајтон“ повторно ќе соработуваат, а проектот што ги обедини по толку години е лажната биографија за прерано починатиот нивни колега Греам Чепмен. Чепмен почина во 1989 година од рак, меѓутоа неговите соработници од „Летечката дружина на Монти Пајтон“ не го заборавија, туку планираат на големиот екран да ги пренесат неговите фиктивни мемоари во вид на тридимензионална анимација. Според „Њујорк тајмс“, 15 различни компании ги прават анимациите, а секоја е задолжена за одредено поглавје од измислената биографија. Варира и траењето на секој анимиран сегмент, од три до 12 минути. Во филмот ќе биде искористен гласот на Чепмен, но придонес ќе дадат и неговите некогашни колеги Џон Клиз, Тери Гилијам, Мајкл Палин, Тери Џонс. Ерик Ајдл не учевтствува во проектот. Филмот треба да почне да се прикажува наредната година.
| | веќе видена | слични

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Скопје, 20 септември 2018 Договорот ги потврдува македонскиот идентитет и државност, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка ЗА европска Македонија Разногласието и ...
сите 200 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 55 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 86 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Монтипајтонци прават 3Д-анимација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: