Денови на Јустинијан I

5 копии

Традиционалната културно-историска манифестација ДЕНОВИ НА ЈУСТИНИЈАН I, утре во 20 часот, во црквата Пресвета Богородица, по петти пат ќе се одржи во чест на на византискиот император Јустинијан I, а ќе биде отворена со целовечерен концерт на црковно источно пеење. Во рамките на традиционалните хорски средби, ќе настапат следниве хорски ансамбли: Хор “Академија Кукузелиана”, диригент, Георгиј Секулоски; Македонски византиски хор “Хармосини”, хороводец Ристо Солунчев; Хор “Св. Нектариј Битолски” – Битола; Женски хор “Црква Рождество на Пресвета Богородица“ – Битола; Женски хор “Црква Св. Петнаесет Тивериополски маченици“ – Струмица и Византиски хор – “Св. Роман Мелод“, Струмица, диригент, Јани Митев. Со манифестацијата се одбележува годишнината од раѓањето на Јустинијан I (11 мај, 483 год.), кој потекнува од околината на Скопје и на овие простори ја подига таинствената архиепископија “Јустинијана Прима“. Замислена како своевиден спој помеѓу античкото и модерното време, манифестацијата има за цел да ги ...
| | веќе видена | слични

Целовечерен концерт на црковно источно пеење, во рамките на традиционалните хорски средби во црквата „Пресвета Богородица“, вечерва во 20 часот ќе ја отворат културната манифестација Денови на Јустинијан Први. На програмата се хорските ансамбли „Академија Кукузелијана“ под водство на диригентот Георгиј Секулоски, македонскиот византиски хор „Хармосини“ со хороводец Ристо Солунчев, од Битола доаѓаат хорот „Св. Нектариј Битолски“ и женскиот хор „Црква Рождество на пресвета Богородица“, од Струмица женскиот хор „Црква Св. петнаесет тивериополски маченици“ и византискиот хор „Св. Роман Мелод“. Традиционалната културно-историска манифестација Денови на Јустинијан Први, во чест на византискиот император, оваа година се одржува по петти пат. Со манифестацијата се одбележува годишнината од раѓањето на Јустинијан Први (11 мај 483 год.), кој потекнува од околината на Скопје и на овие простори ја подига таинствената архиепископија „Јустинијана Прима“. Манифестацијата има цел да ги заживее и пренесе историските и ...
| | веќе видена | слични

Традиционалната културно-историска манифестација „Денови на Јустинијан први“ ќе се одржи вечер со почеток во 20 часот, во црквата Пресвета Богородица. Оваа манифестација која се случува по петти пат, ќе се одржи во чест на византискиот император Јустинијан I, а ќе биде отворена со целовечерен концерт на црковно- источно пеење. Во рамките на традиционалните хорски средби, ќе настапат ансамблите: хор “Академија Кукузелиана”, диригент, Георгиј Секулоски; Македонски византиски хор “Хармосини”, хороводец Ристо Солунчев; хор “Св. Нектариј Битолски” – Битола; женски хор “Црква Рождество на Пресвета Богородица“ – Битола; женски хор “Црква Св. Петнаесет Тивериополски маченици“ – Струмица и Византиски хор – “Св. Роман Мелод“, Струмица, диригент, Јани Митев. Со манифестацијата се одбележува годишнината од раѓањето на Јустинијан I (11 мај, 483 год.), кој потекнува од околината на Скопје и на овие простори ја подига таинствената архиепископија “Јустинијана Прима“. Замислена како своевиден спој помеѓу античкото и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 61 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 174 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 107 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денови на Јустинијан I

Од:
До кого (е-маил):
Порака: