Денови на Јустинијан I

5 копии

Традиционалната културно-историска манифестација ДЕНОВИ НА ЈУСТИНИЈАН I, утре во 20 часот, во црквата Пресвета Богородица, по петти пат ќе се одржи во чест на на византискиот император Јустинијан I, а ќе биде отворена со целовечерен концерт на црковно источно пеење. Во рамките на традиционалните хорски средби, ќе настапат следниве хорски ансамбли: Хор “Академија Кукузелиана”, диригент, Георгиј Секулоски; Македонски византиски хор “Хармосини”, хороводец Ристо Солунчев; Хор “Св. Нектариј Битолски” – Битола; Женски хор “Црква Рождество на Пресвета Богородица“ – Битола; Женски хор “Црква Св. Петнаесет Тивериополски маченици“ – Струмица и Византиски хор – “Св. Роман Мелод“, Струмица, диригент, Јани Митев. Со манифестацијата се одбележува годишнината од раѓањето на Јустинијан I (11 мај, 483 год.), кој потекнува од околината на Скопје и на овие простори ја подига таинствената архиепископија “Јустинијана Прима“. Замислена како своевиден спој помеѓу античкото и модерното време, манифестацијата има за цел да ги ...
| | веќе видена | слични

Целовечерен концерт на црковно источно пеење, во рамките на традиционалните хорски средби во црквата „Пресвета Богородица“, вечерва во 20 часот ќе ја отворат културната манифестација Денови на Јустинијан Први. На програмата се хорските ансамбли „Академија Кукузелијана“ под водство на диригентот Георгиј Секулоски, македонскиот византиски хор „Хармосини“ со хороводец Ристо Солунчев, од Битола доаѓаат хорот „Св. Нектариј Битолски“ и женскиот хор „Црква Рождество на пресвета Богородица“, од Струмица женскиот хор „Црква Св. петнаесет тивериополски маченици“ и византискиот хор „Св. Роман Мелод“. Традиционалната културно-историска манифестација Денови на Јустинијан Први, во чест на византискиот император, оваа година се одржува по петти пат. Со манифестацијата се одбележува годишнината од раѓањето на Јустинијан Први (11 мај 483 год.), кој потекнува од околината на Скопје и на овие простори ја подига таинствената архиепископија „Јустинијана Прима“. Манифестацијата има цел да ги заживее и пренесе историските и ...
| | веќе видена | слични

Традиционалната културно-историска манифестација „Денови на Јустинијан први“ ќе се одржи вечер со почеток во 20 часот, во црквата Пресвета Богородица. Оваа манифестација која се случува по петти пат, ќе се одржи во чест на византискиот император Јустинијан I, а ќе биде отворена со целовечерен концерт на црковно- источно пеење. Во рамките на традиционалните хорски средби, ќе настапат ансамблите: хор “Академија Кукузелиана”, диригент, Георгиј Секулоски; Македонски византиски хор “Хармосини”, хороводец Ристо Солунчев; хор “Св. Нектариј Битолски” – Битола; женски хор “Црква Рождество на Пресвета Богородица“ – Битола; женски хор “Црква Св. Петнаесет Тивериополски маченици“ – Струмица и Византиски хор – “Св. Роман Мелод“, Струмица, диригент, Јани Митев. Со манифестацијата се одбележува годишнината од раѓањето на Јустинијан I (11 мај, 483 год.), кој потекнува од околината на Скопје и на овие простори ја подига таинствената архиепископија “Јустинијана Прима“. Замислена како своевиден спој помеѓу античкото и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 561 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 92 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денови на Јустинијан I

Од:
До кого (е-маил):
Порака: