Културно-забавна - Господин Балкан

Кога загустила работата по Илинденското востание во Македонија: „Македонската емиграција ја заплиснува бран на разочарување и малодушност“, Чернодрински свесен дека интересот за неговиот театар ќе опадне, ја користи блискоста со еден српски студент и се насочува кон Белград. Сакал во тогашна Србија преку претставите работени по неговите пиеси, пишувани на простонароден македонски говор, да им ја отслика ситуацијата во која се наоѓа поробениот македонски народ. Освен во Белград, трупата на Чернодрински со мошне голем успех настапила и пред публиката во: Пожаревац, Врање, Ниш и Крагуевац. Претставите наишле на добар прием. Во еден од тогашните српски весници излегла статија по повод гостувањето на театарот на Чернодрински. Во статијата авторот, во име на повеќето луѓе што ја гледале претставата, се прашувал зошто за изразување на своите скрбни моменти Македонците го користеле бугарскиот јазик. Тие го сметале македонскиот како старосрпски јазик. Чернодрински по турнејата по Србија не сакал да се врати во ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Господин Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: