Министерството ги измери успесите на филмаџиите

Во изминатите три години се поддржани вкупно 79 филма, од кои целосно се завршени 36 - 12 играни, 13 документарни, 8 кратки и 2 анимирани. Завршени се филмовите „Панкот не е мртов“ на Владимир Блажевски и „Ова не е американски сон“ на Сашо Павловски, објави вчера Министерството за култура. Премиерата на долгометражното дебитантското филмско остварување на Павловски е најавено за следниот месец во киното „Милениум“ во Скопје. Се снимаше пред две години на неколку локации во Македонија, а беше избран за поддршка од конкурсот во 2008 година исто како и „Панкот не е мртов“, чија премиера се очекува во првата половина на годинава. Филмот со работен наслов „Д Скопје“, пак, е во финална фаза на изработка, а премиерата се очекува да биде во април. Приказните на десетте режисери вклучени во омнибусот се испреплетуваат на повеќе начини и нивоа, притоа создавајќи една кохерентна структура. Во март македонска премиера ќе има и филмот на Хуанита Вилсон „Како да ме нема“, кој досега беше прикажан во Торонто, ...
| | веќе видена | слични

Пет домашни долгометражни филма снимани последниве неколку години премиерно ќе бидат прикажани во 2011 година, најави Филмскиот фонд на вчерашната прес-конференција. Станува збор за филмовите: „Некои други приказни“ во режија на Марија Џиџева и други четири режисерки од четири поранешни југословенски држави, „Како да ме нема“ во режија на Хуанита Вилсон, „Ова не е американски филм“ во режија на Сашо Павловски, „Панкот не е мртов“ во режија на Владимир Блажевски, „Д Скопје“ - омнибус во режија на десет млади режисери од Македонија - филмови снимани од 2008 година па наваму, за чијашто реализација се зборуваше многу и чиишто проекции македонската јавноста одамна ги чека. Во изминативе три години Фондот поддржал 79 проекти, од кои 27 се играни филма, 20 кратки, 25 документарни филма и 7 анимирани филма. Од нив, пак, целосно се завршени 36 филма, од кои 12 се играни филмови, 13 документарни филма, 8 кратки филма и 2 анимирани филма. Во периодот од 2008 до 2011 година, на кој се однесува оваа статистика, ...
| | веќе видена | слични

Во просториите на Кинотеката на Македонија вчера напладне Министерството за култура ги покани новинарите и македонските филмски режисери и продуценти за да ги соопшти сите поддржани филмови во изминативе три години. Претставниците на Министерството за култура, Филмскиот фонд на Македонија и Кинотеката на Македонија, направија пресек на филмската дејност во изминатите години, фалејќи се за проектите што ги поддржала Владата на РМ и Министерството за култура. „Презентираме филмски проекти кои досега беа претставени пред јавноста“, рече министерката Елизабета Канческа-Милевска. „И оваа 2011 година ќе биде плодна филмска година. Владата и Министерството водат грижа за развојот на филмската уметност во Македонија и дадена е огромна поддршка на филмот во изминативе три години. Филмскиот фонд поддржа 79 проекти, меѓу нив 27 играни, 25 документарни, 20 кратки и седум анимирани филмови. Од нив, 36 проекти се завршени. Сметам дека Министерството преку Филмскиот фонд вложи многу средства, македонската филмска ...
| | веќе видена | слични

Година на премиери на пет завршени филма, како и снимање на четири нови филмски наслови се најавите за 2011 година. Министерството за култура најавува дека од продуцентите ќе бара поголема транспарентност во врска со потрошените средства од страна на продуцентите, а ќе востанови и извесни промени во Законот за филмскиот фонд ОРГАНИЗАЦИСКИ НОВИТЕТИ ВО ФИЛМСКАТА ДЕЈНОСТ - Ратка Радмановиќ и Димитар Зози о „Панкот не е мртов“ Ова ќе биде година на премиери на завршените филмови, кои по своите фестивалски презентации, ќе и бидат претставени и на македонската публика, најавија министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и првиот човек на Филмскиот фонд на Македонија - Дарко Башевски, на вчерашната прес-конференција. Тие најавија и дека годинава во Македонија ќе се снимаат дури четири филма, хрватско-австриско-македонската копродукција „Духот на баба Илонка“ во режија на Томислав Жајамак и новиот филм на Теона Митевска - „Жената што си ги избриша солзите“, ...
| | веќе видена | слични

Четири македонски филма годинава ќе заиграат на филмските платна во земјава и на светските филмски фестивали. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска за годинава најави богата филмска програма и активности за олеснување на странски продукции, подобрување на киномрежата и дигитализација на киносалите. Од дваесетината играни филма што се снимаа во последните три години и по двете домашни премиери лани, годинава ќе ги видиме „Како да ме нема“, на Хуанита Вилсон, „Ова не е американски филм“, во режија на Сашо Павловски, „Панкот не е мртов“, на Владимир Блажевски, и омнибусот „Д Скопје“, на 10 млади режисери од земјава. Нашата публика ќе ја види крими-комедијата на Павловски околу 25 февруари, а филмот на Вилсон премиерно ќе биде прикажан во март. - И 2011 ќе биде особено плодна филмска година, ќе донесе многу остварувања на многу македонски автори. Ќе има премиери на четири долгометражни, осум документарни, девет кратки и два анимирани филма. Веќе поведовме иницијатива за олеснување на странските ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 253 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 133 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 70 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерството ги измери успесите на филмаџиите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: